Červíček k odvolání: Rozhodnutí Peciny bylo účelové

Domácí Domácí
8. 1. 2014 17:38
Bývalý policejní prezident podává proti rozhodnutí rozklad a vybírá si dovolenou
Martin Červíček.
Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dnes již bývalý policejní prezident Martin Červíček podává rozklad proti rozhodnutí ministra vnitra Martina Peciny o jeho odvolání. Jeho rozhodnutí je podle něj účelové a jsou za ním i Pecinovy tlaky na personální obsazení policie.

"Trvám na zákonném pokračování celého příběhu, který celý způsobil ministr vnitra Martin Pecina," řekl k tomu Červíček.

"Dvojvládí" na jeho staronové pozici náměstka pro službu kriminální policie však podle něj nenastane, vybírá si totiž měsíční dovolenou.

Pecina Červíčka odvolal v úterý, vyslyšel tak názor své poradní komise. Jediným šéfem policie je od středy Petr Lessy, který byl z funkce v srpnu 2012 odvolán a v prosinci ho do ní Pecina vrátil.

"Bylo to účelové a rychlé, nebyla navíc dodržena litera zákona, protože komise dostatečně neprošetřila a nezjistila skutečný stav věci," dodal Červíček. Komise podle něj nezapracovala jeho námitky nebo požadavek na posudek Ústavu státu a práva.

"Nejúsměvnější" je ale podle něj fakt, že se nezpochybňuje jeho jmenování na post prezidenta, ale jeho odvolání z pozice náměstka. Podle komise i Peciny totiž neměl Červíčka po obvinění Lessyho odvolat ministr Martin Kubice, ale další z Lessyho náměstků.

"Ministr si vlastně nemohl vybrat svého prezidenta. Až budeme chtít někoho povýšit, tak se musíme zeptat, co na to říkají ostatní náměstci," dodává Červíček.

Pecina nás chválil

Porušení interních předpisů je ale podle Červíčka jen záminkou pro jeho odvolání z funkce. Pro takový krok se podle něj Pecina rozhodl poté, co Červíček odmítl odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.

Nelze se podle něj ani odvolávat na to, že policie pod jeho vedením špatně pracovala. "I sám Pecina nás původně chválil, dostal jsem odměny a byl jsem jmenován do pozice generála. Vše se změnilo až na začátku prosince," upozornil bývalý policejní prezident.

Pecina ale odmítá, že by za odvoláním stála kritika kompetencí Červíčka.

"Pan Červíček nebyl odvolán kvůli mým výhradám k jeho práci, o těch výhradách začal mluvit on. Byl odvolán proto, že se vrátil pan Lessy, Pan Lessy se vrátil proto, že tak ve dvou stupních rozhodl soud a ani nejvyšší státní zástupce se nerozhodl, že by se na tom mělo něco měnit. Tak je to jednoduché," vysvětlil Pecina.

Sám Červíček podle něj již dříve tvrdil, že jakmile bude Lessy očištěn, post policejního prezidenta opustí.

"Názor mám. A budete překvapeni"

Podle Červíčka ale Pecina zpochybnil celý zákon o služebním poměru. "Je to vyústění pohledů, jestli má být policie řízena policejním prezidentem, nebo jestli má prezident poslouchat spíš názory ostatních, tedy například ministra vnitra," dodává Červíček.

Z celého případu se podle něj může stát nebezpečný precedent. "Právě proto podávám rozklad, případně se obrátím na soud, aby někdo jasně řekl, jestli se něco takového může dít. Jinak se dostáváme do situace, že kdokoli si kdykoli umane, tak se může vypořádat s policejním prezidentem," vysvětlil.

Nechtěl zatím předjímat své další kroky poté, až se z dovolené vrátí nebo v případě, že mu soud dá za pravdu a on se dostane do funkce zpátky, ovšem již pod nového ministra. "Názor mám, možná byste byli překvapení, ale nechám si ho pro sebe," dodal.

Lessy již včera slíbil, že je připraven novému ministrovi situaci nekomplikovat a sám rezignuje, pokud bude požádán.

Odborníci: Červíček u soudu uspěje

Advokáti, které oslovila ČTK, jsou přesvědčeni, že Červíček by měl u soudu uspět. Důvod, pro který ho Pecina odvolal, je totiž podle nich příliš formalistický.

"Z hlediska práva argumentovat tím, že když byl někdo špatně odvolán ze své předchozí funkce, tak nemůže zastávat funkci novou, je nepřípustné," řekl ČTK advokát Václav Vlk. Podle něho by tento postup byl protiprávní pouze v případě, že by Červíček se jmenováním do čela policie nesouhlasil.

"Kdyby on s tím nesouhlasil, tak by to byla jiná situace, ale on s tím souhlasil. To znamená, že toto není překážka, která by zabránila jmenování do funkce policejního prezidenta," míní právník.

Podle advokáta Jaroslava Ortmana je Pecinův důvod pro Červíčkovo odvolání pouze zástupný a Lessyho navrácení do funkce pak prý účelové. "Je to těsně před jmenováním nové vlády a já to vidím jako strašné faux pas ze strany pana Peciny. Já to skoro vidím jako zneužití pravomoci veřejného činitele," myslí si právník.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy