Černý kůň ODS ve volbách? Vietnamský student v úspěch nevěří

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
11. 5. 2014 13:32
Cong Hung Nguyen jde do evropských voleb z nevolitelného 22. místa. "Je to spíš symbolické," tvrdí on i jeho strana.
Kandidát ODS do eurovoleb Cong Hung Nguyen.
Kandidát ODS do eurovoleb Cong Hung Nguyen. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Blížící se volby do evropského parlamentu se nevyhnuly ani pražskému tržišti Sapa. Hned na čtyřech místech si zde s dvojjazyčným sloganem "Ukažme sílu naší komunity" ve vietnamštině a češtině říká o hlasy teprve šestadvacetiletý student a kandidát za ODS.

Billboardy, které mu strana sponzorovala, v české malé Hanoji nevisí náhodou. Zmiňovaným kandidátem je Cong Hung Nguyen, rodák z vietnamské Hanoje, který se do České republiky přestěhoval spolu se svými rodiči v osmi letech.

Jelikož jde do evropských voleb až z nevolitelného 22. místa na kandidátce, sází na preferenční hlasy od svých krajanů.  

"I to je ale dost nereálné. Vietnamců s volebním právem v České republice není mnoho. Moje kandidatura je proto spíše symbolická. Chci Vietnamcům ukázat, že i oni takovou možnost mají," mluví o svých šancích nesmělý Nguyen.  

Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu
Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu | Foto: Sandra Štefaniková

Vhodný kandidát

Ke kandidatuře přišel tak trochu jako slepý k houslím. "V únoru se na něj obrátili lidé z vietnamsko-českého sdružení Info – Dráček, že lídr ODS pro evropské volby Jan Zahradil by rád jednu z dolních příček kandidátky obsadil někým z vietnamské komunity a doporučili mu mě," přibližuje Nguyen, jak se dostal na kandidátku ještě donedávna jedné z nejvýznamnějších politických stran v Česku.

Nadějný student prestižního oboru diplomacie přitom pro ODS představoval ideálního kandidáta. Zastupuje totiž progresivní a dobře vzdělanou druhou generaci Vietnamců, která se na rozdíl od svých rodičů nespokojí s lopocením se na stánku s levným asijským zbožím nebo ve večerce, a naopak se chce plnohodnotně účastnit na chodu společnosti.

Nguyen přitom rozhodně není ostříleným politikem ani zkušeným mluvčím. Na rozhovor s novinářkou přijde mnohem hůře připravený, než je u jiných politiků zvykem. A když tichým hlasem přibližuje důvody své kandidatury a popisuje program, který otrocky kopíruje několik frází ODS, nedokáže se posluchač ubránit dojmu, že to s tou kandidaturou nemyslí až zas tak úplně vážně.

"Jsem proti zavedení eura, stálo by to několik miliard. Navíc koruna je něco jako symbol Česka. Jsem proti zdražováním energií a společným evropským daním a důchodům," vypočítává Nguyen hlavní body svého programu.   

Skromná kampaň

Nechystá ani žádnou spanilou jízdu v rámci předvolební kampaně. ODS nechce za voličsky neatraktivní evropské volby utratit víc než deset milionů korun. Zmiňované billboardy, pár letáčků, dva mítinky v Sapě a několik rozhovorů v novinách je maximum, co si strana může dovolit outsiderovi zaplatit.

Nguyen se proto angažuje ve stranické podpisové akci Pro korunu, která už má na kontě přibližně dvacet tisíc podpisů. Zatímco přesvědčuje kolemjdoucí ve vestibulu metra u stánku s logem ODS, aby podepsali petici proti zavedení eura, nezapomene jim připomenout, aby již za dva týdny přišli k volbám a při té příležitosti zaškrtli jeho jméno.  

Čeští voliči si přitom těžkou hlavu z evropských voleb nedělají. Volební účast se stabilně pohybuje kolem třiceti procent a podle odhadů ani květnové volby nikterak z tohoto průměru vybočovat nebudou.

Strana, jíž předvolební průzkumy v tom optimističtějším případě předpovídají zisk kolem sedmi procent, si tak příliš velké naděje dělat nemůže. Pokud se občanské demokracii podaří získat aspoň dva mandáty, bude to úspěch.

Poslanecké křeslo přitom nemá jisté ani jednička na občanskodemokratické kandidátce Jan Zahradil. Z druhého místa mu totiž šlape na paty Josef Tošovský, který v předchozích evropských volbách získal před Zahradilem skoro čtyřicetitisícový náskok.  

Ve hře je málo hlasů

Že by nasazení vietnamského kandidáta bylo chytrým tahem, jak skomírající ODS přilákat několik hlasů navíc, odmítá lídr občanskodemokratické kandidátky Zahradil i samotný Nguyen.

"Počet Vietnamců s volebním právem, kteří za dva týdny přijdou k volbám, bude nejspíš tak nízký, že jejich hlasy nemají šanci se v konečných výsledcích příliš projevit," vysvětluje Nguyen a opět zdůrazňuje, že jeho účast je pouze demonstrativní.  

Odmítá také, že by jeho kandidatura do Evropského parlamentu byla pouze zahřívacím kolem před podzimními komunálními volbami. "Zatím jsem o tom neuvažoval. Jak se mě ale teď na to ptáte, začínám o kandidatuře uvažovat," přemýšlí politik-začátečník.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy