Černý den protidrogové politiky v Česku, kritizuje Vobořil svou nástupkyni Vedralovou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 8. 2018 16:56
Bývalý koordinátor protidrogové politiky Jindřich Vobořil se obává, že se vrátí represivní rétorika ve vztahu k léčebnému konopí.
Jindřich Vobořil.
Jindřich Vobořil. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý koordinátor protidrogové politiky Jindřich Vobořil není spokojen se svou nástupkyní Jarmilou Vedralovou.

"Vnímám volbu mého nástupce jako riskování se vším, co jsme dokázali za posledních deset let vybudovat. Je to skutečně černý den pro protidrogovou politiku v České republice," říká Vobořil a dodává, že ve výběrovém řízení přitom byli skuteční odborníci.

Podle Vobořila je Vedralová jako bývalá zaměstnankyně ministerstva zdravotnictví spoluodpovědná za nenaplňování akčního plánu v oblasti tabáku a alkoholu a také za bojkot moderního přístupu k léčbě závislostí.

Vedralová on-line deníku Aktuálně.cz řekla, že kritiku svého předchůdce nechápe. "Nerozumím tomu, proč si pan Vobořil myslí, že bych měla být více represivní. Represe a prevence by měla být rozhodně vyvážená," reagovala Vedralová.

Bývalý koordinátor se však obává, že s nástupem Vedralové se vrátí represivní rétorika ve vztahu k léčebnému konopí.

Výběr kritizují také piráti. Její volbu označili za politickou nominaci, protože Vedralová je členkou ČSSD.

Vobořil, který byl koordinátorem protidrogové politiky od roku 2010, v květnu ve funkci z osobních důvodů skončil. Zdůvodnil to tím, že už nechce dojíždět do Prahy z Brna, kde žije a má rodinu.

Vedralová se stala ředitelkou odboru na základě výběrového řízení, které vyhlásil státní tajemník na Úřadu vlády. Národního koordinátora protidrogové politiky podle statutu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky jmenuje a odvolává předseda této rady, kterým je v současnosti premiér Andrej Babiš (ANO). 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy