Černý den protidrogové politiky v Česku, kritizuje Vobořil svou nástupkyni Vedralovou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 8. 2018 16:56
Bývalý koordinátor protidrogové politiky Jindřich Vobořil se obává, že se vrátí represivní rétorika ve vztahu k léčebnému konopí.
Jindřich Vobořil.
Jindřich Vobořil. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý koordinátor protidrogové politiky Jindřich Vobořil není spokojen se svou nástupkyní Jarmilou Vedralovou.

"Vnímám volbu mého nástupce jako riskování se vším, co jsme dokázali za posledních deset let vybudovat. Je to skutečně černý den pro protidrogovou politiku v České republice," říká Vobořil a dodává, že ve výběrovém řízení přitom byli skuteční odborníci.

Podle Vobořila je Vedralová jako bývalá zaměstnankyně ministerstva zdravotnictví spoluodpovědná za nenaplňování akčního plánu v oblasti tabáku a alkoholu a také za bojkot moderního přístupu k léčbě závislostí.

Vedralová on-line deníku Aktuálně.cz řekla, že kritiku svého předchůdce nechápe. "Nerozumím tomu, proč si pan Vobořil myslí, že bych měla být více represivní. Represe a prevence by měla být rozhodně vyvážená," reagovala Vedralová.

Bývalý koordinátor se však obává, že s nástupem Vedralové se vrátí represivní rétorika ve vztahu k léčebnému konopí.

Výběr kritizují také piráti. Její volbu označili za politickou nominaci, protože Vedralová je členkou ČSSD.

Vobořil, který byl koordinátorem protidrogové politiky od roku 2010, v květnu ve funkci z osobních důvodů skončil. Zdůvodnil to tím, že už nechce dojíždět do Prahy z Brna, kde žije a má rodinu.

Vedralová se stala ředitelkou odboru na základě výběrového řízení, které vyhlásil státní tajemník na Úřadu vlády. Národního koordinátora protidrogové politiky podle statutu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky jmenuje a odvolává předseda této rady, kterým je v současnosti premiér Andrej Babiš (ANO). 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy