Celkově jsme spokojení se životem, ukázal průzkum

ČTK ČTK
17. 4. 2014 17:42
Téměř dvě třetiny Čechů jsou celkově spokojeny se životem. Jen méně než pětina dotázaných lidí se vyjadřovala záporně, ostatní hodnotí svůj život neutrálně, vyplývá z výsledků průzkumu CVVM.
Dvě třetiny Čechů mají důvod ke spokojenosti.
Dvě třetiny Čechů mají důvod ke spokojenosti. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Téměř dvě třetiny Čechů jsou celkově spokojeny se životem. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Jen méně než pětina dotázaných lidí se vyjadřovala záporně, ostatní hodnotí svůj život neutrálně. Za posledních jedenáct let se spokojenost Čechů s životem nijak výrazně neměnila.

V posledním průzkumu vyjádřilo celkovou spokojenost se svým životem 59 procent lidí. Naopak nespokojeno je podle CVVM v současnosti 18 procent Čechů. Velká část lidí, téměř čtvrtina ze všech dotázaných, zaujala neutrální stanovisko a odpověděla, že se životem není spokojena, ani nespokojena.

Kladně se v průzkumu častěji vyjadřovali lidé nižšího věku, například studenti či učni. Spokojenost se životem také u lidí rostla spolu s úrovní vzdělání a výší příjmu. Pozitivněji byli naladěni také buď svobodní, nebo naopak lidé z větších rodin, se čtyřmi a více členy.

V minulosti poměr spokojených a nespokojených lidí v Česku nijak výrazně nekolísal. Za posledních 11 let se podíl spokojených Čechů vždy držel nad 50 procenty a zároveň nad 60 procent vystoupal jen v ojedinělých případech, a to vždy jen mírně a na krátkou dobu.

Podobně se na přibližně stejné úrovni držel i podíl lidí se záporným nebo neutrálním názorem na život. A to navzdory výrazným výkyvům v jiných průzkumech CVVM a dalších agentur, které ukazují například názory Čechů na politiku či hospodářskou situaci.

Průzkumu provádělo CVVM v období od 3. do 10. března. Zúčastnilo se ho 1061 obyvatel ČR ve věku nad 15 let.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy