Bývalý voják měl dát státnímu zástupci pod auto granát. Náhoda to určitě nebyla, tvrdí žalobce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 6. 2017 18:00
K soudu míří bývalý voják David Šimek, který měl loni podle obžaloby dát granát pod auto státního zástupce Jiřího Moravy. Šimkovi za vyhrožování, vydírání, pokus o nedovolené ozbrojování hrozí v případě prokázání viny až osm let vězení. Šimkův advokát Jiří Matzner tvrdí, že jeho klient nic neudělal a podle policejní expertizy nebyl granát pod autem státního zástupce ani funkční. "Můj klient nic neudělal. Vše popírá a nepředpokládám, že se v tom něco změní," řekl Aktuálně.cz Matzner. A doplnil, že výhružné dopisy soudkyním přicházely už před tím, než se objevil granát pod autem státního zástupce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Bývalý vojákHavlíčkova Brodu měl loni nastražit ruční granát pod auto krajskému státnímu zástupci z Jihlavy Jiřímu Moravovi, který bydlí i se svou rodinou nedaleko Jihlavy. Nyní za to jde sedmatřicetiletý David Šimek k soudu.

"Obžaloba byla podána v březnu k Okresnímu soudu Brno-venkov," řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Bývalý voják je obžalován kromě nedovoleného ozbrojování i za to, že posílal výhružné dopisy dvěma soudkyním, které pracují u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě.

"Obžalován je pro přečin vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, zločin vydírání a pokus přečinu nedovoleného ozbrojování," vyjmenoval Olma s tím, že v případě prokázání viny a odsouzení hrozí bývalému vojákovi dva až 8 let vězení. Na soud čeká Šimek od svého zatčení na podzim loňského roku ve vazbě.

Výhrůžky chodily i předtím

Šimkův advokát Jiří Matzner tvrdí, že je jeho klient nevinný. A dodává, že nalezený granát nebyl podle policejní expertizy ani funkční. "Můj klient nic neudělal. Vše popírá a nepředpokládám, že se v tom něco změní," řekl Aktuálně.cz Matzner. A doplnil, že výhružné dopisy soudkyním přicházely už před tím, než se pod autem státního zástupce objevil granát.

Zatím ale není jasné, co k tomu bývalého vojáka Šimka mělo vést. "Je to správný dotaz, i mě to zajímá. Nicméně z obžaloby jsem se to nedozvěděl, protože motiv v ní napsaný není," tvrdí advokát Matzner.

Vše tedy snad zazní ve středu u Okresního soudu Brno-venkov. "Nebylo to ale tak, že by ten granát nebyl vidět," řekl před časem redakci státní zástupce Jiří Morava, který se na Vysočině zabývá nejzávažnějšími trestnými činy. Morava a jeho rodina navíc hned po loňském nálezu granátu dostali policejní ochranu.  "Náhoda to určitě nebyla," dodal ještě pro Deník státní zástupce.

Minulý rok se Morava zabýval i případem tří mužů, kteří na Vysočině nedaleko Jihlavy unesli a opakovaně znásilňovali dívku. Řešil ale i přepadení transportního vozu s penězi a zabýval se i složitými hospodářskými kauzami nebo drogovými gangy a případy organizovaného zločinu.

Sám Šimek už byl v minulosti několikrát u soudu. Odsouzen byl třeba za neplacení výživného a před třemi lety dostal podmínku za nebezpečné vyhrožování.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy