Bývalý voják měl dát státnímu zástupci pod auto granát. Náhoda to určitě nebyla, tvrdí žalobce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
27. 6. 2017 18:00
K soudu míří bývalý voják David Šimek, který měl loni podle obžaloby dát granát pod auto státního zástupce Jiřího Moravy. Šimkovi za vyhrožování, vydírání, pokus o nedovolené ozbrojování hrozí v případě prokázání viny až osm let vězení. Šimkův advokát Jiří Matzner tvrdí, že jeho klient nic neudělal a podle policejní expertizy nebyl granát pod autem státního zástupce ani funkční. "Můj klient nic neudělal. Vše popírá a nepředpokládám, že se v tom něco změní," řekl Aktuálně.cz Matzner. A doplnil, že výhružné dopisy soudkyním přicházely už před tím, než se objevil granát pod autem státního zástupce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Bývalý vojákHavlíčkova Brodu měl loni nastražit ruční granát pod auto krajskému státnímu zástupci z Jihlavy Jiřímu Moravovi, který bydlí i se svou rodinou nedaleko Jihlavy. Nyní za to jde sedmatřicetiletý David Šimek k soudu.

"Obžaloba byla podána v březnu k Okresnímu soudu Brno-venkov," řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Bývalý voják je obžalován kromě nedovoleného ozbrojování i za to, že posílal výhružné dopisy dvěma soudkyním, které pracují u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě.

"Obžalován je pro přečin vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, zločin vydírání a pokus přečinu nedovoleného ozbrojování," vyjmenoval Olma s tím, že v případě prokázání viny a odsouzení hrozí bývalému vojákovi dva až 8 let vězení. Na soud čeká Šimek od svého zatčení na podzim loňského roku ve vazbě.

Výhrůžky chodily i předtím

Šimkův advokát Jiří Matzner tvrdí, že je jeho klient nevinný. A dodává, že nalezený granát nebyl podle policejní expertizy ani funkční. "Můj klient nic neudělal. Vše popírá a nepředpokládám, že se v tom něco změní," řekl Aktuálně.cz Matzner. A doplnil, že výhružné dopisy soudkyním přicházely už před tím, než se pod autem státního zástupce objevil granát.

Zatím ale není jasné, co k tomu bývalého vojáka Šimka mělo vést. "Je to správný dotaz, i mě to zajímá. Nicméně z obžaloby jsem se to nedozvěděl, protože motiv v ní napsaný není," tvrdí advokát Matzner.

Vše tedy snad zazní ve středu u Okresního soudu Brno-venkov. "Nebylo to ale tak, že by ten granát nebyl vidět," řekl před časem redakci státní zástupce Jiří Morava, který se na Vysočině zabývá nejzávažnějšími trestnými činy. Morava a jeho rodina navíc hned po loňském nálezu granátu dostali policejní ochranu.  "Náhoda to určitě nebyla," dodal ještě pro Deník státní zástupce.

Minulý rok se Morava zabýval i případem tří mužů, kteří na Vysočině nedaleko Jihlavy unesli a opakovaně znásilňovali dívku. Řešil ale i přepadení transportního vozu s penězi a zabýval se i složitými hospodářskými kauzami nebo drogovými gangy a případy organizovaného zločinu.

Sám Šimek už byl v minulosti několikrát u soudu. Odsouzen byl třeba za neplacení výživného a před třemi lety dostal podmínku za nebezpečné vyhrožování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy