Bývalá první dáma i zástupci církve. Podívejte se, kdo v pátek nedorazí do Vladislavského sálu

Michal Polák Michal Polák , Aleš Ligas , Michaela Vařeková
27. 10. 2016 17:45
Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nevyznamenat Jiřího Bradyho ostře zkritizovali politici řady parlamentních stran i některé osobnosti. Prezident údajně Bradyho vyškrtl ze seznamu poté, co se ministr kultury Daniel Herman sešel v Praze s dalajlámou. Na protest se mnoho pozvaných rozhodlo bojkotovat předávání vyznamenání ve Vladislavské sále na Pražském hradě. Podívejte se na výběr lidí, kteří nedorazí.
Miloš Zeman při loňském předávání státních vyznamenání
Miloš Zeman při loňském předávání státních vyznamenání | Foto: Jakub Plíhal
Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek | Foto: Martin Svozílek

Pavel Bělorádek a lidovci

Pavel Bělobrádek na úterní tiskové konferenci řekl, že KDU-ČSL se slavnostního předávání vyznamenání nebude účastnit. "Naši poslanci a senátoři se rozhodli svobodně 28. října večer na Pražský hrad nejít, je to jejich osobní rozhodnutí. V případě, že by tam někdo šel, by za to neměl být pranýřován," dodal předseda lidovců. Podle Bělobrádka se oslava státního svátku zvrhává v nedůstojné politikaření, osobní osočování a vyřizování si účtů. Spolu s ním se akce nezúčastní i ostatní členové lidovců.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy