Byl to výstředník. A byl fajn, loučí se Češi s Motejlem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 5. 2010 12:05
V pražském Divadle na Fidlovačce se dnes Češi i vrcholní politici loučí se svým prvním ombudsmanem
Otakar Motejl tak, jak jsme jej znali.
Otakar Motejl tak, jak jsme jej znali. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hudba Ježka, Voskovce a Wericha. Historky o jeho kuřácké vášni, šprýmech a boji za slabé.

Češi se dnes v pražském Divadle na Fidlovačce loučí s Otakarem Motejlem, který náhle zemřel ve věku 77 let.

Už ráno přišly s květinami k divadlu ve Vršovicích, kam Motejl rád chodil, vzdát poctu prvnímu a jedinému českému ombudsmanovi desítky lidí.

V 10 hodin pak začalo oficiální rozloučení, kterého se účastnili i prezident Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič.

Jako na charakterního člověka, který dokázal vtisknout podobu úřadu veřejného ochránce práv, zavzpomínali na zesnulého na zhruba půlhodinové slavnosti šéfové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

S osobní vzpomínkou na kolegu z oboru vystoupil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

"Ota byl především člověk nadaný láskou a pochopením k ostatním, i když ji nikdy nestavěl na odiv. Dokázal i v těch nejtěžších životních osudech nalézat útěchu a víru, že život stojí za to žít. A tuto víru na potkání rozdával hlavně těm slabým, potřebným nebo ohroženým," uvedl na shromáždění, které zakončila státní hymna.

Ota měl víru, že život stojí za to žít, vzpomínal na něj Pavel Rychetský
Ota měl víru, že život stojí za to žít, vzpomínal na něj Pavel Rychetský | Foto: Ludvík Hradilek

To pražský právník a Motejlův přítel David Uhlíř vzpomínal i na velkou neřest někdejšího advokáta: "Jeho názory na zdravou životosprávu byly - mírně řečeno - výstřední. Po infarktu kouřit přestal. Pak ale, jak říkal, s ohledem na dobrou náladu spolupracovníků a rodiny, zase začal," líčil Uhlíř. "Jedním z drobných ústrků osudu, které v poslední době trpělivě snášel, bylo, že mu v úřadě koupili auto s výbavou pro nekuřáky."

Státní pocty

Na sněmovně, která veřejného ochránce práv volí, visí dnes černý prapor.

Divadlo Na Fidlovačce si jako místo posledního rozloučení vybrala po domluvě s kanceláří Poslanecké sněmovny Motejlova rodina. Ve vstupu do divadla mohou lidé podepisovat dnes dopoledne kondolenční listiny.

Po pohřbu se na přání pozůstalých uskuteční i zádušní mše. Sloužit ji má Tomáš Halík ve středu v pražském kostele svatého Salvátora.

Vzpomínkové setkání před kanceláří veřejného ochránce práv se dnes dopoledne koná v Brně. Pozváni byli představitelé justice, státní správy, vysokých škol a společenského života, setkání připomene Motejlovo téměř desetileté působení ve funkci ombudsmana i jeho podíl na budování Nejvyššího soudu v Brně.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Magdalény Vášáryové: Závidím vám, Česi a skláňam sa, pán Motejl! 

Co bude s křeslem ombudsmana?

Motejl zemřel 9. května ve věku 77 let po krátké nemoci v nemocnici v Brně-Bohunicích. Patřil k výrazným osobnostem justice a byl prvním ombudsmanem České republiky. Do funkce byl zvolen dvakrát. Letos v prosinci by tomu bylo deset let od doby, kdy se úřadu ujal.

Motejlova nástupce navrhnou prezident a Senát, z návrhů budou vybírat ale zřejmě až noví poslanci po květnových parlamentních volbách. Na volbu mají zákonem danou šedesátidenní lhůtu, její konec tedy vychází na začátek července. Pokud poslanci nikoho nevyberou, proces si se stejnou lhůtou zopakují.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy