Bursík zakládá novou stranu, jeho Les už prý roste

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
27. 8. 2013 14:43
Strana nyní shání tisícovku podpisů nutných pro registraci
Martin Bursík
Martin Bursík | Foto: Reuters

Praha - Řady navracejících se politiků rozšíří další známá tvář.

Bývalý ministr Martin Bursík jen pár dní poté, co po osmi letech definitivně opustil Stranu zelených, oznámil vznik nové strany. Nové politické uskupení ponese jméno LES - Liberální ekologická (či ekonomická) strana.

Aktuálně.cz informaci potvrdil sám Bursík a vyloučil, že by šlo o recesi. O den dříve se totiž po sociálních sítích šířila fiktivní informace o takzvané Čtvrté straně opřené právě o Bursíka, ale i Dalíka a Čunka.

S nimi nechce mít Bursík nic společného: Síly ovšem spojil s brněnským aktivistou Matějem Hollanem, bývalým ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem, dokumentaristkou Olgou Sommerovou a ekologem Ivanem Ryndou, kteří jsou členy přípravného výboru strany.

Zda strana hodlá kandidovat v předčasných volbách, zatím není jisté.

"Náš projekt není trucstrana a do předčasných voleb budeme kandidovat tehdy, pokud budeme cítit skutečnou šanci na úspěch," uvedl Bursík v tiskovém prohlášení.

"Témata naší strany nebudou asi příliš velkým překvapením, vzhledem ke složení přípravného výboru, například regulace hazardu, protikorupční agenda, ekologie, energetika, doprava, ekonomika, kultura, životní styl. Naší devízou je, že na svých tématech pracujeme nezávisle na tom, jestli se pohybujeme na poli politické, odborném nebo veřejném," uvedl Hollan, který je známý svým bojem proti hazardu.

V těchto dnech probíhá sběr podpisů na registrační archy. Tisíc podpisů je nutné shromáždit do pátku. Mezi prvními, kdo Bursíkovy archy podepsali, byl ekonom Jan Švejnar a skladatel Michal Horáček.

Podrobnosti o straně a jejím programu Bursík představí v úterý na tiskové konferenci. Podle Hospodářských novin partaj usiluje o spolupráci s lidovci.

Údajná nová strana zaštítěná Bursíkovým jménem se na internetu objevila už v pondělí. Partaj s názvem Čtvrtá strana prezentuje bývalého ministra jako oportunistu. "Nemám s tím nic společného. Primitivní provokace s cílem mne poškodit," řekl ČTK Bursík.

Někdější předseda Bursík opustil zelené kvůli přílišnému odklonu strany doleva. Jako antikomunista prý nemůže zůstat ve straně, která nedokáže jasně deklarovat odpor ke spolupráci s komunisty.

"Martin Bursík poté, co vloni neuspěl ve férovém souboji o směřování Strany zelených, prakticky rok nevyvíjel ve straně žádnou aktivitu. Takže tento jeho krok mě nepřekvapil a vnímám ho jako vyústění jeho pocitu zhrzenosti," reagoval pro Aktuálně.cz současný předseda Ondřej Liška.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 37 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy