Budeme žalovat kraje, řekl Julínkův náměstek Šnajdr

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 12. 2008 15:03
Kraje chtějí vracet poplatky lidem. Ministerstvu se to nelíbí
Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví
Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na vracení poplatků budeme reagovat žalobami, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Pokud se hejtmani skutečně pokusí vracet peníze, které za péči od pacientů vybraly krajské nemocnice, ministerstvo se bude bránit. Podle Šnajdra by totiž šlo o porušování zákona. A také o diskriminaci. Kraje by totiž podle něj upřednostňovaly své nemocnice před státními a soukromými poskytovateli péče.

Ministerstvo: Nedopustíme, aby se porušoval zákon

"Ministerstvo zdravotnictví je zodpovědné za zdravotnický systém a jeho chod a za dodržování pravidel. Bylo by nešťastné, kdyby přimhuřovalo oči nad zásadním a flagrantním porušováním práva," vyjádřil se Šnajdr.

Jeho slova Aktuálně.cz potvrdil i ministerský mluvčí Tomáš Cikrt. "Pan Šnajdr naznačil jen některé možnosti. Je ale pravda, že určité kroky zvažujeme. Konkrétní postup ale ještě neznáme. Bude záležet na tom, jak to chtějí kraje udělat," řekl Cikrt.

Ministerstvo se podle něj určitě spojí se všemi, kterým postup krajů vadí. "Budeme jednat se zdravotními pojišťovnami i s radou poskytovatelů," řekl Cikrt.

Kraje hledají miliony, slib prý dodrží

Vracení poplatků za lékařskou péči chtějí zavést sociální demokraté, kteří vyhráli krajské volby a postavili se do čela krajů. Slibují zrušení poplatků v krajských nemocnicích, plánují na to najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech.

Foto: Ludvík Hradilek

"Volební závazek stále platí," řekl Aktuálně.cz jihomoravský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý, který spolupracuje s hejtmanem Michala Haška.

Právě Hašek má za úkol vymyslet, jak budou kraje peníze lidem vracet. Jde o třicetikorunový poplatek za vyšetření v krajských nemocnicích a o položku na receptu. Pod jeho velením se má také rozhodnout, jestli budou lidé i nadále platit za pobyt v nemocnici a za pohotovost, jak o tom uvažuje například hejtmanka Milana Emmerová, nebo ne.

Pokud ale chtějí kraje takový systém zavést, musí podle Šnajdra hodně přemýšlet, jak nikoho neznevýhodnit. Ve všech lékárnách i nemocnicích musí panovat stejné podmínky. Ministerstvo podle něj nepřipustí, aby nějaké rozdíly vznikly.

Sněmovna poplatky zrušila. Co udělá senát?

Opozice v pátek ve sněmovně prosadila naprosté zrušení všech zdravotnických poplatků. Tedy třiceti korun za návštěvu u lékaře, položku na receptu i dalších peněz za pobyt v nemocnici.
 
Stále ale nemá vyhráno. Norma nyní putuje do Senátu. Obecně se neočekává, že by ji senátoři podpořili. Pravděpodobně ji pozměněnou vrátí zpět na stůl poslancům. Pokud by ale dali zákonu zelenou a poté ho podepsal i prezident Klaus, lidé by za lékaře přestali platit v roce 2009.

Bez poplatků by je ošetřili lékaři v ordinacích, nemocnicích i na pohotovostech. Poplatky by se neúčtovaly ani za položku na receptu.

 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 35 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy