Budeme žalovat kraje, řekl Julínkův náměstek Šnajdr

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 12. 2008 15:03
Kraje chtějí vracet poplatky lidem. Ministerstvu se to nelíbí
Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví
Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na vracení poplatků budeme reagovat žalobami, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Pokud se hejtmani skutečně pokusí vracet peníze, které za péči od pacientů vybraly krajské nemocnice, ministerstvo se bude bránit. Podle Šnajdra by totiž šlo o porušování zákona. A také o diskriminaci. Kraje by totiž podle něj upřednostňovaly své nemocnice před státními a soukromými poskytovateli péče.

Ministerstvo: Nedopustíme, aby se porušoval zákon

"Ministerstvo zdravotnictví je zodpovědné za zdravotnický systém a jeho chod a za dodržování pravidel. Bylo by nešťastné, kdyby přimhuřovalo oči nad zásadním a flagrantním porušováním práva," vyjádřil se Šnajdr.

Jeho slova Aktuálně.cz potvrdil i ministerský mluvčí Tomáš Cikrt. "Pan Šnajdr naznačil jen některé možnosti. Je ale pravda, že určité kroky zvažujeme. Konkrétní postup ale ještě neznáme. Bude záležet na tom, jak to chtějí kraje udělat," řekl Cikrt.

Ministerstvo se podle něj určitě spojí se všemi, kterým postup krajů vadí. "Budeme jednat se zdravotními pojišťovnami i s radou poskytovatelů," řekl Cikrt.

Kraje hledají miliony, slib prý dodrží

Vracení poplatků za lékařskou péči chtějí zavést sociální demokraté, kteří vyhráli krajské volby a postavili se do čela krajů. Slibují zrušení poplatků v krajských nemocnicích, plánují na to najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech.

Foto: Ludvík Hradilek

"Volební závazek stále platí," řekl Aktuálně.cz jihomoravský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý, který spolupracuje s hejtmanem Michala Haška.

Právě Hašek má za úkol vymyslet, jak budou kraje peníze lidem vracet. Jde o třicetikorunový poplatek za vyšetření v krajských nemocnicích a o položku na receptu. Pod jeho velením se má také rozhodnout, jestli budou lidé i nadále platit za pobyt v nemocnici a za pohotovost, jak o tom uvažuje například hejtmanka Milana Emmerová, nebo ne.

Pokud ale chtějí kraje takový systém zavést, musí podle Šnajdra hodně přemýšlet, jak nikoho neznevýhodnit. Ve všech lékárnách i nemocnicích musí panovat stejné podmínky. Ministerstvo podle něj nepřipustí, aby nějaké rozdíly vznikly.

Sněmovna poplatky zrušila. Co udělá senát?

Opozice v pátek ve sněmovně prosadila naprosté zrušení všech zdravotnických poplatků. Tedy třiceti korun za návštěvu u lékaře, položku na receptu i dalších peněz za pobyt v nemocnici.
 
Stále ale nemá vyhráno. Norma nyní putuje do Senátu. Obecně se neočekává, že by ji senátoři podpořili. Pravděpodobně ji pozměněnou vrátí zpět na stůl poslancům. Pokud by ale dali zákonu zelenou a poté ho podepsal i prezident Klaus, lidé by za lékaře přestali platit v roce 2009.

Bez poplatků by je ošetřili lékaři v ordinacích, nemocnicích i na pohotovostech. Poplatky by se neúčtovaly ani za položku na receptu.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy