Budeme žalovat kraje, řekl Julínkův náměstek Šnajdr

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 12. 2008 15:03
Kraje chtějí vracet poplatky lidem. Ministerstvu se to nelíbí
Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví
Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na vracení poplatků budeme reagovat žalobami, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Pokud se hejtmani skutečně pokusí vracet peníze, které za péči od pacientů vybraly krajské nemocnice, ministerstvo se bude bránit. Podle Šnajdra by totiž šlo o porušování zákona. A také o diskriminaci. Kraje by totiž podle něj upřednostňovaly své nemocnice před státními a soukromými poskytovateli péče.

Ministerstvo: Nedopustíme, aby se porušoval zákon

"Ministerstvo zdravotnictví je zodpovědné za zdravotnický systém a jeho chod a za dodržování pravidel. Bylo by nešťastné, kdyby přimhuřovalo oči nad zásadním a flagrantním porušováním práva," vyjádřil se Šnajdr.

Jeho slova Aktuálně.cz potvrdil i ministerský mluvčí Tomáš Cikrt. "Pan Šnajdr naznačil jen některé možnosti. Je ale pravda, že určité kroky zvažujeme. Konkrétní postup ale ještě neznáme. Bude záležet na tom, jak to chtějí kraje udělat," řekl Cikrt.

Ministerstvo se podle něj určitě spojí se všemi, kterým postup krajů vadí. "Budeme jednat se zdravotními pojišťovnami i s radou poskytovatelů," řekl Cikrt.

Kraje hledají miliony, slib prý dodrží

Vracení poplatků za lékařskou péči chtějí zavést sociální demokraté, kteří vyhráli krajské volby a postavili se do čela krajů. Slibují zrušení poplatků v krajských nemocnicích, plánují na to najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech.

Foto: Ludvík Hradilek

"Volební závazek stále platí," řekl Aktuálně.cz jihomoravský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý, který spolupracuje s hejtmanem Michala Haška.

Právě Hašek má za úkol vymyslet, jak budou kraje peníze lidem vracet. Jde o třicetikorunový poplatek za vyšetření v krajských nemocnicích a o položku na receptu. Pod jeho velením se má také rozhodnout, jestli budou lidé i nadále platit za pobyt v nemocnici a za pohotovost, jak o tom uvažuje například hejtmanka Milana Emmerová, nebo ne.

Pokud ale chtějí kraje takový systém zavést, musí podle Šnajdra hodně přemýšlet, jak nikoho neznevýhodnit. Ve všech lékárnách i nemocnicích musí panovat stejné podmínky. Ministerstvo podle něj nepřipustí, aby nějaké rozdíly vznikly.

Sněmovna poplatky zrušila. Co udělá senát?

Opozice v pátek ve sněmovně prosadila naprosté zrušení všech zdravotnických poplatků. Tedy třiceti korun za návštěvu u lékaře, položku na receptu i dalších peněz za pobyt v nemocnici.
 
Stále ale nemá vyhráno. Norma nyní putuje do Senátu. Obecně se neočekává, že by ji senátoři podpořili. Pravděpodobně ji pozměněnou vrátí zpět na stůl poslancům. Pokud by ale dali zákonu zelenou a poté ho podepsal i prezident Klaus, lidé by za lékaře přestali platit v roce 2009.

Bez poplatků by je ošetřili lékaři v ordinacích, nemocnicích i na pohotovostech. Poplatky by se neúčtovaly ani za položku na receptu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy