Bradáčová: První, co vyhodila, byla židle po Rampulovi

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 12. 2012 19:00
Mám z toho dobrý pocit, říká státní zástupkyně Lenka Bradáčová o zatčení Davida Ratha
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V rozlehlé kanceláři s černě sladěným nábytkem bije do očí velká bílá pracovní židle. Je to jediný kus nábytku, který tu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová obměnila, když vystřídala svého předchůdce.

"Na židli po panu doktoru Rampulovi bych opravdu sedět nemohla," říká bez skrupulí. Taková je, nebere si servítky, hovoří přímo. Co do popularity je momentálně rozhodně první ženou české justice.

Lenka Bradáčová působila celých devět let na ústeckém krajském zastupitelství, ale do povědomí veřejnosti se dostala, až když tým pod jejím vedením zatkl i s miliony v krabici Davida Ratha. I pro zkušenou žalobkyni byl případ unikátní - poprvé v české historii se totiž podařilo zatknout vysoce postaveného politika přímo při činu.

"Mám z toho dobrý pocit," komentuje kauzu Bradáčová, kterou případ posunul v kariéře na vyšší místo, když tři měsíce po Rathově zatčení byla jmenována do své nynější funkce.

Případ, který ji tam vynesl, sledoval její tým zhruba osm měsíců. David Rath se v kauze objevil až po téměř dvou měsících. "Kdyby si ty peníze nepřevzal, neměli bychom důvod ho zadržet. On spáchal trestný čin až v den, kdy jsme ho zatkli," popisuje dnes Bradáčová.

Případ způsobil, že se na několik měsíců se stala mediální ikonou. Neznámý fanoušek ji dokonce na facebooku založil profil. V médiích si vysloužila přívlastek Cattani v sukních. Sama se s postavou sicilského vyšetřovatele ale neztotožňuje.

"Jsem státní zástupkyně a na to jsem pyšná, to je přívlastek, který se ke mně hodí," reaguje. "Možná ještě - nekompromisní - žalobce, nerada omlouvám přehmaty."

Další přívlastek - spokojená - prý může u jejího jména být až ve chvíli, až padne pravomocný odsuzující rozsudek.

Fotogalerie: Lenka Bradáčová bezodkladně jmenována

Letošní příběh Lenky Bradáčové přináší placený Deník Insider ve svém vydání 27.12.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy