Bradáčová: První, co vyhodila, byla židle po Rampulovi

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 12. 2012 19:00
Mám z toho dobrý pocit, říká státní zástupkyně Lenka Bradáčová o zatčení Davida Ratha
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V rozlehlé kanceláři s černě sladěným nábytkem bije do očí velká bílá pracovní židle. Je to jediný kus nábytku, který tu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová obměnila, když vystřídala svého předchůdce.

"Na židli po panu doktoru Rampulovi bych opravdu sedět nemohla," říká bez skrupulí. Taková je, nebere si servítky, hovoří přímo. Co do popularity je momentálně rozhodně první ženou české justice.

Lenka Bradáčová působila celých devět let na ústeckém krajském zastupitelství, ale do povědomí veřejnosti se dostala, až když tým pod jejím vedením zatkl i s miliony v krabici Davida Ratha. I pro zkušenou žalobkyni byl případ unikátní - poprvé v české historii se totiž podařilo zatknout vysoce postaveného politika přímo při činu.

"Mám z toho dobrý pocit," komentuje kauzu Bradáčová, kterou případ posunul v kariéře na vyšší místo, když tři měsíce po Rathově zatčení byla jmenována do své nynější funkce.

Případ, který ji tam vynesl, sledoval její tým zhruba osm měsíců. David Rath se v kauze objevil až po téměř dvou měsících. "Kdyby si ty peníze nepřevzal, neměli bychom důvod ho zadržet. On spáchal trestný čin až v den, kdy jsme ho zatkli," popisuje dnes Bradáčová.

Případ způsobil, že se na několik měsíců se stala mediální ikonou. Neznámý fanoušek ji dokonce na facebooku založil profil. V médiích si vysloužila přívlastek Cattani v sukních. Sama se s postavou sicilského vyšetřovatele ale neztotožňuje.

"Jsem státní zástupkyně a na to jsem pyšná, to je přívlastek, který se ke mně hodí," reaguje. "Možná ještě - nekompromisní - žalobce, nerada omlouvám přehmaty."

Další přívlastek - spokojená - prý může u jejího jména být až ve chvíli, až padne pravomocný odsuzující rozsudek.

Fotogalerie: Lenka Bradáčová bezodkladně jmenována

Letošní příběh Lenky Bradáčové přináší placený Deník Insider ve svém vydání 27.12.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy