Bonusy pro nemocnice jsou v pořádku, musejí mít ale jasná pravidla, rozhodl ministr

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 26. 4. 2018 14:35
Od září budou fakultní nemocnice muset takzvané zpětné bonusy od dodavatelů evidovat na speciálním účtu.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Milan Bureš

Praha - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) upravil nemocnicím, které přímo řídí, pravidla pro hospodaření. Takzvané zpětné bonusy od dodavatelů budou nemocnice muset od září vést na speciálním účtu a dokládat, na co je využívají. Zároveň budou povinny bonusy za konkrétní léky a materiál vykazovat zdravotním pojišťovnám.

"Bonusy nechceme příkazem rušit, pouze jim chceme dát jasná pravidla. Vnímáme je jako jeden z finančních příjmů nemocnic. Pokud jsou řádně využívány, mohou sloužit ke zlepšení hospodaření," uvedl ministr.

Zpětné bonusy jsou v českých nemocnicích, ať už ministerských či krajských a soukromých, běžnou praxí. Dodavatelé je poskytují, když například objednávají velké množství zboží. Princip se využívá i v jiných odvětvích ekonomiky, ovšem ve zdravotnictví je rozdíl ten, že nemocnice léky nenakupují za své peníze, ale za peníze, které od občanů a státu vybírají zdravotní pojišťovny. Těm už ovšem vrácený bonus neplyne, nemocnice si ho nechávají. To může vést k netransparentnosti.

"Problémem je to, že bonusy by v určitých případech měly být vykazovány zdravotním pojišťovnám. Pokud nejsou, tak se na to dá pohlížet tak, že je na pojišťovně spáchán určitý podvod," vysvětlil Vojtěch.

Podle ministra je nutné pojišťovnám vykazovat bonusy, které lze spojit s konkrétní krabičkou léku nebo balíkem materiálu. U neadresných bonusů, které se odvíjejí například od obratů, vykazování pojišťovně nutné není.

Fakultní nemocnice Motol, která je největší v Česku, se ještě podle mluvčí Pavlíny Dankové bude muset s ministerskými pravidly seznámit. Speciální účet pro bonusy už ale prý má. Na to, kolik peněz na bonusech získala v minulém roce, má pouze hrubý odhad. "Jedná se cca o 80 milionů korun a peníze jsou zásadně využívány k úhradě léčebných výloh, které pojišťovny zdravotnickému
zařízení neproplácí," uvedla mluvčí.

Pravidla jsou závazná pouze pro nemocnice přímo řízené ministerstvem, tedy například pro všechny fakultní. Vojtěch doufá, že by manuál mohly přijmout za svůj i ostatní zařízení.

To, že jsou jasná pravidla potřeba, podle něj dokazují i nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu, který přímo řízeným organizacím netransparentnost vytkl.

"Bylo opakovaně konstatováno, že není možné dohledat, jak konkrétně byly bonusy použity," řekl ministr. Loňská kontrola tří fakultních nemocnic ukázala, že za tři roky bonusy dosahovaly120 až 490 milionů korun. O bonusy se zajímá i Vrchní státní zastupitelství v Praze.

O možném podání trestního oznámení se mluví v souvislosti s hospodařením Fakultní nemocnice Ostrava. Vojtěch poukazuje na to, že za vedení Svatopluka Němečka (ČSSD) nemocnice u třech lékových skupin zpětné bonusy vůbec nesjednávala. "Je tedy otázkou, zda ty bonusy třeba nebyly vyjednávány někde bokem. To se musí prověřit," řekl ministr.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy