Blíží se vítr, meteorologové hlásí sněhové jazyky

ČTK ČTK, Monika Horáková
16. 1. 2010 16:00
Je třeba omezit horské túry a nevydávat se do hřebenových partií
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha -  Řidičům budou od sobotního večera až do nedělního poledne komplikovat život sněhové jazyky, varovali meteorologové. Do Česka se žene od jihovýchodu silný vítr, který bude mít v nárazech na horách až sílu vichřice.

Na východě Čech a na horách budou hrozit závěje. Během neděle a noci na pondělí napadne na většině území čtyři až deset centimetrů nového sněhu, v Čechách se při ojedinělých mrznoucích srážkách bude tvořit ledovka, uvádí Český hydrometeorologický ústav.

"Od západu postoupí do střední Evropy frontální systém. Před frontálním systémem bude ve východní polovině území a v severních horských oblastech zesilovat jihovýchodní vítr," uvádí ve výstraze ČHMÚ.

Vítr dosáhne největší síly v druhé polovině noci na neděli. Na horských hřebenech Jeseníků dosáhne v nárazech síly 110 kilometrů v hodině, na horách severu i Českomoravské vrchoviny se síla větru může pohybovat mezi 55 až 90 kilometry za hodinu.

Předpověď počasí
Předpověď počasí | Foto: Lukáš Ukašík

Na horách je proto třeba omezit horské túry a nevydávat se do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Silná námraza a vítr mohou lámat větve stromů, ohýbat stožáry, trhat dráty elektrických vedení a komunikačních rozvodů a narušit dodávky elektřiny.

"Při silnějším větru hrozí v horských oblastech nebezpečí pádů námraz vytvořených během předešlého období. Vlivem silné námrazy a větru může také docházet ke škodám na lesních porostech i jiném majetku," varují dále meteorologové.

Sněhové jazyky lze očekávat na severu a východě Čech a na Moravě od 400 metrů nad mořem. Závěje se budou vyskytovat v Pardubickém kraji a na Vysočině od 600 metrů nad mořem, na horách na severu země od 1000 metrů nad mořem. Doporučuje se proto zimní výbava a při cestách do hor i sněhové řetězy.

Vysoký stupeň nebezpečí tvorby závějí platí ve vyšších polohách pro kraje Královéhradecký, Olomoucký, Moravskoslezský, Pardubický a Vysočinu. Sněhové jazyky by se pak mohly vytvářet vedle výše uvedených regionů také na Liberecku, Ústecku a jižní Moravě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy