Bleskový výběr nového policejního prezidenta, Rakušan už dostal doporučení komise

Jan Horák Jan Horák
26. 1. 2022 17:35
Výběr nového policejního prezidenta míří do finále. Podle zjištění Aktuálně.cz ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dostal ve středu stanovisko poradní komise, zda doporučuje do funkce jediného přihlášeného uchazeče. Je jím první náměstek stávajícího šéfa sboru Martin Vondrášek. Končící první muž policie Jan Švejdar odchází do civilu na konci března. Ve funkci strávil více než tři roky.
Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro Aktuálně.cz
Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Radek Bartoníček

"Chci být seznámen s návrhem reformy specializovaných pracovišť policie. To je první úkol, který musí nový policejní prezident dotáhnout. Už si nemůžeme dovolit ztratit ani rok," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz minulý týden ministr vnitra Vít Rakušan. Právě váhavě řešená reforma Národní centrály proti organizovanému zločinu byla jednou z věcí, kterou ministr Švejdarovi vytkl.

Podle zjištění Aktuálně.cz Rakušan v příštích dnech rozhodne, kdo by měl za proměnu elitního útvaru, stejně jako řízení celého sboru, zodpovídat. Ve středu dopoledne se sešla tříčlenná poradní komise, která měla prověřit předpoklady náměstka Vondráška. Byla to přitom formalita. K osobnímu pohovoru nedošlo, komise se "jen" zabývala životopisnými a motivačními materiály, které jí Vondrášek poskytl.

Členy komise jsou podle zjištění Aktuálně.cz ředitel odboru bezpečnostní politiky resortu vnitra Radek Šubrt, člen předsednictva Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Petr Tomek a bývalý policejní prezident Jiří Kolář. Kolář byl nejdéle sloužícím šéfem tuzemské policie, sbor řídil v letech 1998 až 2005.

"Poradím se s kolegy z ministerstva"

Zda je generál Martin Vondrášek vhodným adeptem na místo policejního prezidenta, si už komise ujasnila. Vypracovala také oficiální stanovisko, které ještě tento den postoupila ministrovi. "Nemohu v tuto chvíli nic komentovat, je to všechno na panu ministrovi," odpověděl člen komise Petr Tomek z policejních odborů na dotaz Aktuálně.cz, zda komise náměstka Vondráška na nejvyšší post doporučila.

Ministr ještě musí zvážit, jak se závěrem komise naloží a zda na jeho základě rovnou jmenuje nového šéfa sboru. "Ve čtvrtek se dohodnu o dalším postupu s kolegy z ministerstva," řekl Aktuálně.cz Rakušan. Jeho mluvčí Jakub Veinlich dodal, že rozhodnutí padne v "několika příštích dnech." Pokud ministr ke stanovisku nepřihlédne, druhou možností je otevřít soutěž o Švejdarova nástupce více zájemcům od policie.

V tuto chvíli běží "pouze" nabídkové řízení. Je třeba podotknout, že bylo zákonnou povinností ministerstva ho vyhlásit. Vstoupit do něj však mohou jen příslušníci všech tuzemských bezpečnostních sborů ve stejné platové třídě, tedy v jedenácté, v níž slouží policejní prezident. V takové pozici u policie však působí pouze první náměstek Vondrášek. Z jiných sborů se nikdo nepřihlásil, což se ani nečekalo.

Švejdarův nástupce?

Generálmajor Martin Vondrášek (* 1973) je prvním náměstkem policejního prezidenta už téměř osm let, do funkce ho přivedl v dubnu 2014 tehdejší šéf sboru Tomáš Tuhý. Vondrášek předtím tři roky řídil pražskou policii, v letech 2008 až 2011 byl náměstkem ředitele. U sboru je od roku 1993.

Vondrášek se stal brigádním generálem v říjnu 2016, do druhé nejvyšší hodnosti, generálmajora, ho prezident Miloš Zeman povýšil v říjnu 2020. Při stejné příležitosti mu udělil medaili Za zásluhy.

Po případném odmítnutí náměstka Vondráška by ministerstvo vyhlásilo výběrové řízení. V něm se mohou o post policejního prezidenta ucházet sice už jen policisté, zato i z nižších platových tříd. Typicky může jít třeba o krajské ředitele. V této souvislosti se podle informací Aktuálně.cz ve sboru mluví o šéfovi pražské policie Tomáši Lerchovi. Bude záležet na ministru Rakušanovi, jestli bude preferovat otevřenou soutěž.

Žádné ultimátum nebylo

"Já jsem z vyjádření pana ministra pochopil, že současná vláda i on chtějí změnu na pozici policejního prezidenta. Sám jsem se rozhodl o tom, že skončím ve služebním poměru, protože se domnívám, že doba, která policii čeká, nebude vůbec jednoduchá, a já prostě nechci blokovat jednání mezi ministerstvem a Policií České republiky," sdělil už dříve ke svému odchodu od policie Jan Švejdar.

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.
První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. | Foto: Jakub Plíhal

Žádost o propuštění ze služby předal ministru Rakušanovi letos 3. ledna. Rozhodl se tak po vzájemné schůzce ze začátku prosince. Tehdy přitom Rakušan ještě nebyl ministrem. Později připustil, že načasování nebylo nejvhodnější. Impulzem ke schůzce bylo i Švejdarovo vyjádření, že v případě povinného očkování (minulý týden ho vláda zrušila) odejde od policie 10 tisíc příslušníků.

"Řekl jsem, že to je absolutně nešťastná situace, protože vyvolal příkré politické reakce. Nedával jsem mu ultimátum ve smyslu, aby mi donesl rezignaci. Taková věta nepadla. Ale umím si představit, že policie v určitých segmentech může pracovat lépe. Takže ano, svou nespokojenost s určitými kroky jsem mu řekl," uvedl k tomu Aktuálně.cz minulý týden ministr.

Po Švejdarovi odchází i náměstek

Jak Aktuálně.cz upozornilo první týden v lednu, policejní prezidium vedle Švejdara zaznamenalo další výrazný odchod. Sbor se rozhodl opustit náměstek pro ekonomiku Michal Keřka. Podléhaly mu veškeré finance prezidia. Jeho podřízení přímo hospodaří s penězi, spravují majetek prezidia a odpovídají za logistiku. Keřka tuto funkci vykonával od listopadu 2019, na samotné prezidium nastoupil v prosinci 2017.

Na rozdíl od Švejdara se rozhodl Keřka odložit uniformu z osobních důvodů. Po více než dvaceti letech u policie se cítil službou vyčerpaný. Jeho snahou bude najít místo v privátním sektoru, které mu umožní více se věnovat rodinnému životu. Jeho rozhodnutí odejít ze sboru bylo pro velkou část jeho kolegů překvapením. 

"Výběr jeho nástupce proběhne v souladu se zákonem o služebním poměru a personální pravomoc má policejní prezident," řekla už dříve Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Výběr Keřkova nástupce provede už nový policejní prezident. Zda bude v rukou generála Martina Vondráška, nebo někoho jiného, se minimálně částečně objasní nadcházející pátek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real v generálce na finále LM nedal gól

Mistrovský Real Madrid zakončil španělskou nejvyšší soutěž bezbrankovou remízou s Betisem Sevilla. Zápas byl pro tým kolem jasně nejlepšího ligového střelce Karima Benzemy generálkou na finále Ligy mistrů, ve kterém se příští sobotu utká v Paříži s Liverpoolem.

Benzema nerozšířil počet 27 branek, s kterými vévodí tabulce střelců, největší šanci zápasu promarnil v úvodu druhého poločasu jeho spoluhráč Rodrygo. Real má před víkendovým programem závěrečného 38. kola třináctibodový náskok na Barcelonu, Betis už nemohl vylepšit páté místo, ze kterého se kvalifikoval do Evropské ligy.

V druhé dnešní předehrávce sestupující Levante vyhrálo třetí z posledních čtyř zápasů. I díky dvěma gólům Melera zvítězil předposlední tým tabulky na hřišti Vallecana 4:2.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Real Madrid - Betis Sevilla 0:0, Vallecano - Levante 2:4 (18. Álvaro García, 61. Guardiola z pen. - 26. a 45.+1 Melero, 44. Martí, 76. Coke).

Tabulka:

1. Real Madrid 38 26 8 4 80:31 86
2. FC Barcelona 37 21 10 6 68:36 73
3. Atlético Madrid 37 20 8 9 63:42 68
4. FC Sevilla 37 17 16 4 52:30 67
5. Betis Sevilla 38 19 8 11 62:40 65
6. San Sebastian 37 17 11 9 39:35 62
7. Villarreal 37 15 11 11 61:37 56
8. Bilbao 37 14 13 10 43:35 55
9. Pamplona 37 12 11 14 37:49 47
10. Vigo 37 12 10 15 43:41 46
11. Valencie 37 10 15 12 46:53 45
12. Vallecano 38 11 9 18 39:50 42
13. Espaňol Barcelona 37 10 11 16 40:53 41
14. Getafe 37 8 15 14 32:38 39
15. Elche 37 10 9 18 37:51 39
16. Granada 37 8 13 16 44:61 37
17. Cádiz 37 7 15 15 34:51 36
18. Mallorca 37 9 9 19 34:63 36
19. Levante 38 8 11 19 51:76 35
20. Alavés 37 8 7 22 31:64 31
před 7 hodinami

Trump musel zaplatit pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem

Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů (2,57 milionu korun), která se mu nasčítala za pohrdání soudem v kauze vyšetřování jeho financí ve státě New York. Oznámila to v pátek kancelář newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové. Exprezident ovšem podle ní stále nedodal dokumentaci, kterou soud požadoval jako druhou podmínku pro úplné stažení nařízení spojeného s neuposlechnutím obsílky.

Soudce Arthur Engoron konstatoval Trumpovo pohrdání soudem 25. dubna poté, co podnikatel a politik ignoroval výzvu Jamesové, aby předal materiály pro vleklé vyšetřování své firmy Trump Organization. S rozhodnutím se pojila pokuta 10 tisíc dolarů za každý další den, kdy Trump nebude spolupracovat.

Engoron pak minulý týden oznámil, že 6. května byl trest pozastaven, neboť Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky. Zároveň dal soudce Trumpovi do dneška čas na to, aby zaplatil vzniklou pokutu a dodal další prohlášení ohledně pátrání po záznamech požadovaných v obsílce. Exprezidentův tým tvrdí, že materiály, kterých se domáhá Jamesová, nejsou jednoduše k dispozici.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Německo, Francie a Nizozemsko oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Kanada a Nzozemsko. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy