Bitva žalobců končí. Žena chráněná Bradáčovou neuspěla

Tomáš Fránek
9. 8. 2013 14:35
Ústavní soudci potvrdili, že někdejší šéfka plzeňských žalobců chybovala.
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Válka státních zástupců stará tři roky, která proti sobě postavila někdejšího šéfa pražského zastupitelství Vlastimila Rampulu a jeho nástupkyni Lenku Bradáčovou, definitivně končí.

Ústavní soud totiž odmítl stížnost bývalé šéfky plzeňského státního zastupitelství Marie Polákové, která byla potrestána za to, že při kárné žalobě na svého podřízeného využila také odposlechy.

Poláková, která už je v důchodu, měla v případu podporu někdejší ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Opačného názoru byl ale vrchní zástupce Vlastimil Rampula, který na Polákovou podal kárnou žalobu.

Celý případ byl tak označovaný za válku státních zástupců, a dostal se dokonce do výroční zprávy BIS dokumentující nedobrou situaci v české justici.

Odposlechy českého Cattaniho

Poláková z odposlechů nasazených na exšéfa karlovarské pobočky policejní inspekce Miroslava Šouleje, obviněného ze zpronevěry, zjistila, že její podřízený, žalobce Libor Řeřicha zvaný "český Cattani", svému známému Šoulejovi pomáhá.

Poláková podala na Řeřichu kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Jenže neuspěla. Předsedkyně senátu a nynější ústavní soudkyně Milada Tomková v roce 2011 uvedla, že není možné použít citlivé informace získané z policejních odposlechů v rámci trestního řízení pro kárnou žalobu.

Řeřicha navíc žalobu označil za šikanu a snahu o skandalizaci jeho osoby. Na základě toho pak na Polákovou podal kárnou žalobu bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. A uspěl.

Kárný senát rozhodl, že Poláková chybovala, když na základě odposlechů z jiné kauzy na podřízeného podala kárnou žalobu. Od trestu ale soud upustil s tím, že stačí projednání kárné žaloby. Poláková, kterou u soudu hájila právě Bradáčová, krátce na to odešla do důchodu. Řeřicha pracuje jako státní zástupce dodnes.

Stížnost neuspěla

Poláková se ale nevzdala a bránila se dál i u Ústavního soudu. Podle ní došlo k porušení jejího práva na spravedlivý proces. A také bylo porušeno právo na nerušený výkon funkce.

Stížnost ale ústavní soudci nyní odmítli. Senát vedený Vladimírem Kůrkou tak potvrdil stanovisko, podle kterého v českém právním řádu neexistuje základ pro použití odposlechů telefonických hovorů pořízených v trestním řízení v řízení disciplinární povahy, jakým je řízení o kárné odpovědnosti státního zástupce.

A Nejvyšší správní soud podle ústavních soudců přiměřeně zohlednil profesní kvality Polákové a upustil od uložení kárného opatření (tedy možnosti například odebrat část platu). Soudci navíc potvrdili, že neobstojí argumenty Polákové, podle kterých mají žalobci zkoušet, co se dá použít, zjišťovat hranice systému.

„Ústavní soud proto posoudil ústavní stížnost stěžovatelky jako návrh zjevně neopodstatněný," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy