Birke odchází z funkce volebního manažera ČSSD, post za něj dočasně převezme Chovanec

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 6. 2017 11:44
Místopředseda sociální demokracie Jan Birke dal po změnách ve vedení k dispozici svou funkci volebního manažera strany, informovala Česká televize. Podle Birkeho by nový předseda strany Milan Chovanec měl mít možnost vybrat si svůj vlastní tým. Jeho funkci tak prozatím převezme Chovanec a o dalším postupu se poradí se stranickými kolegy. V tiskové zprávě Birkemu poděkoval za jeho práci a dodal, že s ním nadále bude spolupracovat jako s lídrem v Královéhradeckém kraji.
Jan Birke.
Jan Birke. | Foto: ČTK

Praha - Místopředseda ČSSD Jan Birke dal po změně ve vedení strany k dispozici svou funkci volebního manažera. Informaci České televize ve čtvrtek potvrdil Birke .Jeho funkci prozatím převezme nový předseda strany Milan Chovanec.

Birke Vysvětlil, že nový úřadující předseda by měl mít možnost vybrat si svůj tým. Během čtvrtka se Birke setká s Chovancem i novým volebním lídrem sociálních demokratů Lubomírem Zaorálkem.

"V žádném případě jsem nerezignoval, neskončil jsem, nabídl jsem svou funkci, protože mně připadá logické, aby nový lídr měl možnost si přivést svůj vlastní tým. Kampaň jsem kompletně připravil, je převázána mašličkou a je na novém lídrovi, jak se k ní postaví," řekl Birke Aktuálně.cz

"Neděje se žádná tragédie, zůstávám lídrem ve svém kraji, a pokud jde o mou pozici šéfa volební kampaně, během dne o tom budou probíhat jednání," dodal. Uvedl také, že nadále zůstává místopředsedou ČSSD.

"Práci volebního manažera sociální demokracie jsem vzal po dohodě s Bohuslavem Sobotkou. Jeho rozhodnutí skončit jako předseda ČSSD a volební lídr tak má přímý dopad i na mé působení," uvedl Jan Birke.

Jeho funkci volebního manažera prozatím převezme nový předseda strany "O dalším postupu se budu radit se svými kolegy ve vedení ČSSD," řekl Milan Chovanec. "Děkuji Honzovi Birkemu za velký kus práce, který v roli volebního manažera odvedl, a těším se na další spolupráci s ním, mimo jiné jako lídrem volební kandidátky v Královéhradeckém kraji."

Jan Birke se jako místopředseda bude dál podílet nejen na volební kampani ČSSD, ale bude se věnovat i tématu dopravy a spolupracovat s odborovými svazy, mimo jiné na tématu "Konec levné práce".

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu oznámil, že opustí funkci předsedy strany. Svůj krok odůvodnil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Výsledky zkoumání důvodů, proč ČSSD v týdnech následujících po vládní krizi poklesly preference, ale podle Birkeho zatím ČSSD nezná. Takový průzkum podle něj ve středu při rozhodování o výměně Sobotky k dispozici Lidový dům neměl.

Vedení strany se ve čtvrtek ujal statutární místopředseda Chovanec, lídrem pro říjnové volby do Sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a šéf diplomacie Lubomír Zaorálek. Sobotka ve středu řekl, že záležitosti kampaně včetně osudu manažera Birkeho už nechává svým nástupcům.

Birke řekl, že ho čekají jednání s Chovancem a Zaorálkem během čtvrtečního odpoledne a večera. "To jsou dneska statutární místopředseda a volební lídr," konstatoval Birke. Kampaň je podle něj připravená, ve středu grémium ČSSD definitivně připravilo i sobotní programovou konferenci, dodal. Líbivost variant volebního hesla, které sociální demokraté představí v sobotu, nechal volební štáb stejně jako jednotlivá volební témata prověřit hloubkovým sociologickým průzkumem.

V pátek čeká Birkeho jako starostu Náchoda a volebního lídra Královéhradeckého kraje role hostitele premiéra Sobotky. Ten si v kraji v rámci kampaně prohlédne stavbu dálnice D11, opravy průjezdu Náchodem a večer zahájí festival Smetanova Litomyšl.

Birke působil od roku 2002 v komunální politice jako zastupitel a starosta, v roce 2013 byl zvolen za ČSSD poslancem. Je předsedou sociální demokracie v Královéhradeckém kraji a na posledním sjezdu strany byl zvolen i místopředsedou. Od ledna 2017 působí také jako volební manažer strany.

 

Právě se děje

Další zprávy