Bez proudu zůstává kvůli vichřici 150 domácností. Energetici by měli problémy vyřešit během pátku

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2018 7:53
Dodávky elektřiny do odstřižených domácností by měly být obnoveny do pátečního večera. Průjezdné jsou také všechny železniční tratě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: E.ON

Praha - Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstává bez elektřiny téměř 150 domácností. Energetici nejprve pracovali zejména na opravách stožárů vysokého napětí. Opravárenské čety jsou stále v terénu. "Může se stát, že ještě někde elektřina nejde, budeme se snažit vše zprovoznit ještě dnes," uvedla Holingerová. Na vyčíslení škod je podle ní brzy, první odhady se pohybují v jednotkách milionů korun. Zprůjezdněny už byly všechny železniční tratě, zavřené jsou ale některé silnice.

Ve čtvrtek kolem 21:00 bylo bez proudu až 30 tisíc odběrných míst. V pátek kolem 13:00 bylo poruch na vysokém napětí deset. Bez elektřiny jsou lidé hlavně na severu Čech. "Podařilo se nám obnovit dodávky téměř ve všech ostatních krajích. Na severu Čech pak již svítí také na Českolipsku," uvedla Holingerová. Poruchové čety se na některých místech k vedení dostávají obtížně a musí prořezávat popadané stromy. Přesto by měly být během pátku odstraněny všechny poruchy.

Hasiči měli ve čtvrtek kvůli vichřici po celé zemi téměř 700 zásahů, což je pětkrát víc než je běžný denní průměr. Nejpostiženějšími byly kraje Ústecký, Liberecký, Plzeňský, Středočeský a Karlovarský. Dvojnásobný byl i počet dopravních nehod.

Vítr se v noci uklidnil, přes den má podle meteorologů vát už jen mírný západní až jihozápadní vítr o rychlosti maximálně 20 km/h. Nyní mohou mít problém především řidiči, protože na některých silnicích leží sníh nebo namrzají, ve vyšších polohách se mohou objevit i sněhové jazyky.

Pro auta nad šest tun je na Liberecku neprůjezdná silnice přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Kamiony neprojedou ani po silnici mezi Podomím a Drnovicemi na Vyškovsku a po silnici I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Zavřená je také silnice mezi Dačicemi na Jindřichohradecku a Jemnicí na Třebíčsku, kde uvízlo několik kamionů. Podobná situace je také silnici I/23 mezi Telčí a Třebíčí. Uzavřen je stále kvůli spadlým stromům také bezmála dvoukilometrový úsek silnice 2627 mezi Českou Lípou a Horní Libchavou.

Problémy jsou i na hraničním přechodu Dolní Dvořiště, který byl dopoledne na několik minut zavřený kvůli uvízlému kamionu na rakouské straně. "Nyní je normálně průjezdný, ale může to tam klouzat a řidiči by měli počítat s komplikacemi," řekl dispečer jihočeských silničářů.

Správa Národního parku České Švýcarsko vyzvala turisty, aby odložili návštěvu parku. Při vichřici popadalo podle prvních odhadů několik tisíc stromů, odhady jsou 4000 až 5000 metrů krychlových dřeva. Stromy leží i na turistických stezkách.

Kvůli vichřici a sněžení bylo ve čtvrtek odpoledne a večer neprůjezdných téměř 20 železničních tratí zejména v horských a podhorských oblastech. Nejčastější příčinou byly vyvrácené stromy na kolejích. V pátek zhruba ve 13:30 se podařilo obnovit provoz i na poslední z neprůjezdných tratí.

Meteorologové varují, že bude trvale a místy i vydatně sněžit na jihozápadě Čech a na Vysočině, a to hlavně ve vyšších polohách. Během šesti hodin může napadnout až deset centimetrů sněhu. Večer se může ojediněle tvořit náledí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy