Bečvář končí. Náčelníkem Generálního štábu české armády bude nově výsadkář Opata, rozhodla Šlechtová

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 1. 3. 2018 9:22
Ministryně obrany Karla Šlechtová vybrala nového náčelníka Generálního štábu. Musí ho odsouhlasit vláda a prezident.
Aleš Opata.
Aleš Opata. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Náčelník Generálního štábu armády Josef Bečvář za čtyři měsíce skončí ve funkci. Jeho nástupcem se stane jeden z dosavadních Bečvářových zástupců, generál Aleš Opata.

Vybrala ho ministryně obrany Karla Šlechtová, ve středu se svým návrhem seznámila prezidenta republiky Miloše Zemana. "Můj návrh schválil, byl s ním naprosto srozuměn a uvítal ho," doplnila Šlechtová.

Vedení Generálního štábu se Opata ujme už začátkem května. Dva měsíce, do konce svého služebního závazku, mu bude Bečvář Generální štáb předávat.

Opata vzešel z prostředí chrudimských výsadkářů, má zkušenosti ze zahraničních misí, prestižních škol i působení ve velení NATO. V armádě má reputaci ranaře, který pro ostré slovo nejde daleko, ale který zároveň mluví přímo a k věci.

"Velel kontingentům v Kosovu a Afghánistánu, studoval v zahraničí. Má respekt vojáků, vzhledem k tomu, že jim bude velet, je to pro mě klíčové," uvedla Šlechtová.

Opata tak armádu provede například výročím sto let od založení Československa v říjnu, ale také řadou armádních misí. Češi v budoucnu hodně zacílí na Pobaltí, kam pošlou tři stovky vojáků, a příští rok budou také s gripeny střežit oblohu nad pobaltskými státy.

Šlechtová se rozhodovala, zda vybere nového náčelníka Generálního štábu už nyní, nebo zda prodlouží o půl roku závazek generálovi Bečvářovi. Žádost o prodloužení "zdědila" po svém předchůdci Martinu Stropnickém. Byla v pořadí už druhá, Stropnický už loni Bečvářův závazek jednou prodlužoval.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Praze 1 se rozpadla koalice. Uskupení My co tady žijeme (KDU-ČSL a STAN) vypovědělo smlouvu s Prahou 1 sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy