Babišův rok obrazem: Úspěchy ve volbách i první rozpočet

Babišův rok obrazem: Úspěchy ve volbách i první rozpočet
Jen pár dní po Novém roce, 6. ledna, zástupci tří koaličních stran podepsali koaliční smlouvu...
... vládu ale prezident Miloš Zeman jmenoval až po rekordních 95 dnech od voleb 29. ledna. Andrej Babiš v ní obsadil post ministra financí a zároveň vicepremiéra.
V pořadí druhé volby, které Babišovo hnutí absolvovalo, byly ty do Evropského parlamentu. Partnerka ministra financí Monika musela hlasovat dvakrát, napoprvé do urny vhodila lístek bez obálky.
V červnu slavil Babiš další úspěch. Bratislavský soud totiž rozhodl, že miliardář za komunismu nespolupracoval s StB.
Foto: Vojtěch Marek
Mikuláš Klang Mikuláš Klang
3. 1. 2015 8:21
Jaký byl pro Andreje Babiše rok 2014? Zejména ve znamení voleb - ty do Evropského parlamentu byly vítězné, hnutí nepropadlo ani v klání o křesla v Senátu a vedení měst a obcí.

Praha - Tažení hnutí ANO Andreje Babiše pokračovalo i v roce 2014. Po úspěchu ve volbách do Sněmovny ovládlo i volby do Evropského parlamentu. V komunálních volbách jeho kandidáti uspěli ve velkých městech včetně Prahy, kde se primátorkou stala Adriana Krnáčová.

Na druhou stranu se Babiš musel potýkat s kritikou a odchody některých svých ministrů. Věra Jourová kabinet opustila poté, co se stala kandidátkou na post eurokomisařky. Ministr dopravy Antonín Prachař pak rezignoval poté, co byl kritizován za špatné výsledky při stabilizaci situace na Ředitelství silnic a dálnic.

Důležitým momentem pro Babiše bylo i rozhodnutí bratislavského soudu. Ten dal ministru financí za pravdu, když rozhodl, že Babiš vědomě nespolupracoval s StB.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 26 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy