Babiš: V souvislosti s epidemií mám čisté svědomí. Nemám pocit, že by vláda chybovala

ČTK ČTK
12. 10. 2020 23:00
Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním zasedání vlády řekl, že má v souvislosti s koronavirovou epidemií čisté svědomí. Kabinet podle něj vždy dělal maximum, postupoval v zájmu občanů a podle doporučení odborníků a epidemiologů. Babiš nejprve uvedl, že nemá pocit, že by vláda udělala něco špatně. Později připustil, že nějaké chyby nastaly a kabinet se z nich snaží poučit.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

Vláda podle Babiše dělá maximum. "Já samozřejmě postupoval vždy podle nejlepšího vědomí a svědomí a podle doporučení expertů a epidemiologů," řekl. Dodal, že za ministry za první vlny epidemie přišel expert s modelem vývoje epidemie, podle kterého se pak vláda řídila.

Babiš řekl, že nemá pocit, že by se něco dělalo proti epidemii špatně. "Já mám čisté svědomí a ano, můžeme říkat, že máme 1000 mrtvých, ale to je průměr tří dnů. V České republice zemře 110.000 lidí za rok, já to nechci podceňovat, každý život je cenný a děláme maximum pro to, abychom to zvládli," dodal Babiš.

Premiér řekl, že se angažuje v otázce epidemie "od rána do večera". "Já nevím, jaké chyby se staly, kde je nějaký zásadní problém," řekl. Dodal, že nemá pocit, že by pochybil. "V březnu přišel někdo s matematickým modelem, v srpnu nikdo. Ti, kteří měli přijít, nepřišli," uvedl. Později však pochybení připustil. "Získali jsme obrovské zkušenosti. Nějaké chyby nastaly, tak jsme se z nich poučili a snažíme se je napravit," řekl.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že vláda ve finále nese odpovědnost za rozhodnutí a nesnaží se případné viny zbavit. "My samozřejmě přemýšlíme, co se dalo udělat jinak, lépe," řekl. Objektivní by však podle něj bylo, aby si sáhli do svědomí všichni. "My v půlce září mluvili o vyhlášení nouzového stavu a podívejte se, jaká byla reakce politiků a opinion makerů. Byl bych strašně rád, aby k tomu se stejnou pokorou přistupovali všichni a sáhli si do svědomí," podotkl.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy