Babiš se sešel s naštvanými rodiči. Příspěvek na děti slíbil pro mnohem více rodin

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 25. 3. 2019 14:43
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se setkal se zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Na více než hodinovém setkání slíbil, že při projednávání rozpočtu vyřeší rozhořčení desítek tisíc rodičů, které naštvalo rozhodnutí koaliční rady ANO a ČSSD z minulého týdne. Ministryně Maláčová slíbila, že na jednání vlády přinese tři návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku.
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Jakub Plíhal

Rodiče se na Facebooku semkli poté, co koalice odsouhlasila navýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc, ale pouze pro děti narozené po 1. lednu 2020. Slib ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jany Maláčové (ČSSD) přitom zněl, že se navýšení bude týkat všech rodin s dětmi do čtyř let věku.

"Premiér slíbil, že do konce května to bude vyřešené," popsal po jednání zakladatel iniciativy Martin Štros. V té souvislosti slíbil i to, že ještě v pondělí probere na vládě návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Navýšení by se tak týkalo rodičů aktivně pobírajících rodičovský příspěvek. To by znamenalo, že slíbených 80 tisíc dostanou také rodiče s dětmi do čtyř let, pokud si však již příspěvek nevybrali a tím jeho pobírání neukončili. Rodiče si totiž sami rozhodují, zdali chtějí příspěvek vybrat rychle, tedy během roku či dvou let, nebo ho dostávat po menších částkách čtyři roky.

Pokud Babišem navrhovaná varianta projde, změnil by se okruh více než stovky tisíc naštvaných rodičů jen na ty, kteří pobírání příspěvku "uspěchali" a k 1. lednu příštího roku budou mít jeho čerpání ukončené. 

Zástupci iniciativy neuvedli, do jaké míry by to považovali za úspěch v jednání. "Snažíme se, aby byl uspokojen co největší počet rodin," uvedla Vaňková.

Zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Zleva Viktória Štefánková, zakladatel iniciativy Martin Štros a Linda Vaňková.
Zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Zleva Viktória Štefánková, zakladatel iniciativy Martin Štros a Linda Vaňková. | Foto: Martin Ťopek

Babiš jednání sám inicioval poté, co se zvedla vlna kritiky proti rozhodnutí koaliční rady minulé pondělí. Obě vládní strany prezentovaly jako dobrou zprávu, že se od nového roku zvedne rodičovský příspěvek z 220 na 300 tisíc korun.

Vzápětí se však na sociálních sítích ozvaly desetitisíce rodičů s již narozenými malými dětmi, kteří uvěřili slibu ČSSD a počítali také s 80tisícovým přilepšením. 

Babiš trvá na tom, že ustoupila ČSSD

Žádná z vládních stran nechtěla přiznat, že by osekání příspěvků rodinám s dětmi do čtyř let bylo z její dílny, a dávaly od návrhu ruce pryč. Andrej Babiš následně sám nabídl jednání zástupcům facebookové iniciativy s 65 tisíci členů, na němž také neopomněl připomenout, že problém vznikl na půdě ČSSD.

"Vysvětloval nám, jak došlo k té dezinformaci. Sdělil, co už bylo v médiích, tedy že to zavinila sociální demokracie," uvedla další účastnice jednání Viktória Štefánková. 

Zatím není jasné, na kolik peněz by varianta ministryně Schillerové vyšla. Původně slibované navýšení pro všechny by stálo jedenáct miliard korun ročně, před týdnem schválená verze by stála tři miliardy. Podle účastníků jednání by kompromisní varianta mohla stáhnout osmimiliardový schodek mezi oběma verzemi o více než polovinu. Navýšení by tak mohlo vyjít na 6 až 7 miliard korun. Vyjádření ministerstva financí zjišťujeme.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) přinese příští týden na jednání vlády návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku. "My pracujeme se třemi různými verzemi. Stále to ještě propočítáváme, abychom našli možnost, která bude průchozí pro koaličního partnera a abychom pomohli co nejvíce rodinám," řekla Maláčová.

Zmínila, že jednou z variant by bylo zvýšení příspěvku pro všechny rodiny, které budou rodičovskou pobírat k 1. lednu, upozornila ale na to, že by to mohlo některé rodiny motivovat k prodloužení doby, po kterou budou příspěvek brát.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy