Babiš se sešel s naštvanými rodiči. Příspěvek na děti slíbil pro mnohem více rodin

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 25. 3. 2019 14:43
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se setkal se zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Na více než hodinovém setkání slíbil, že při projednávání rozpočtu vyřeší rozhořčení desítek tisíc rodičů, které naštvalo rozhodnutí koaliční rady ANO a ČSSD z minulého týdne. Ministryně Maláčová slíbila, že na jednání vlády přinese tři návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku.
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Jakub Plíhal

Rodiče se na Facebooku semkli poté, co koalice odsouhlasila navýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc, ale pouze pro děti narozené po 1. lednu 2020. Slib ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jany Maláčové (ČSSD) přitom zněl, že se navýšení bude týkat všech rodin s dětmi do čtyř let věku.

"Premiér slíbil, že do konce května to bude vyřešené," popsal po jednání zakladatel iniciativy Martin Štros. V té souvislosti slíbil i to, že ještě v pondělí probere na vládě návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Navýšení by se tak týkalo rodičů aktivně pobírajících rodičovský příspěvek. To by znamenalo, že slíbených 80 tisíc dostanou také rodiče s dětmi do čtyř let, pokud si však již příspěvek nevybrali a tím jeho pobírání neukončili. Rodiče si totiž sami rozhodují, zdali chtějí příspěvek vybrat rychle, tedy během roku či dvou let, nebo ho dostávat po menších částkách čtyři roky.

Pokud Babišem navrhovaná varianta projde, změnil by se okruh více než stovky tisíc naštvaných rodičů jen na ty, kteří pobírání příspěvku "uspěchali" a k 1. lednu příštího roku budou mít jeho čerpání ukončené. 

Zástupci iniciativy neuvedli, do jaké míry by to považovali za úspěch v jednání. "Snažíme se, aby byl uspokojen co největší počet rodin," uvedla Vaňková.

Zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Zleva Viktória Štefánková, zakladatel iniciativy Martin Štros a Linda Vaňková.
Zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Zleva Viktória Štefánková, zakladatel iniciativy Martin Štros a Linda Vaňková. | Foto: Martin Ťopek

Babiš jednání sám inicioval poté, co se zvedla vlna kritiky proti rozhodnutí koaliční rady minulé pondělí. Obě vládní strany prezentovaly jako dobrou zprávu, že se od nového roku zvedne rodičovský příspěvek z 220 na 300 tisíc korun.

Vzápětí se však na sociálních sítích ozvaly desetitisíce rodičů s již narozenými malými dětmi, kteří uvěřili slibu ČSSD a počítali také s 80tisícovým přilepšením. 

Babiš trvá na tom, že ustoupila ČSSD

Žádná z vládních stran nechtěla přiznat, že by osekání příspěvků rodinám s dětmi do čtyř let bylo z její dílny, a dávaly od návrhu ruce pryč. Andrej Babiš následně sám nabídl jednání zástupcům facebookové iniciativy s 65 tisíci členů, na němž také neopomněl připomenout, že problém vznikl na půdě ČSSD.

"Vysvětloval nám, jak došlo k té dezinformaci. Sdělil, co už bylo v médiích, tedy že to zavinila sociální demokracie," uvedla další účastnice jednání Viktória Štefánková. 

Zatím není jasné, na kolik peněz by varianta ministryně Schillerové vyšla. Původně slibované navýšení pro všechny by stálo jedenáct miliard korun ročně, před týdnem schválená verze by stála tři miliardy. Podle účastníků jednání by kompromisní varianta mohla stáhnout osmimiliardový schodek mezi oběma verzemi o více než polovinu. Navýšení by tak mohlo vyjít na 6 až 7 miliard korun. Vyjádření ministerstva financí zjišťujeme.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) přinese příští týden na jednání vlády návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku. "My pracujeme se třemi různými verzemi. Stále to ještě propočítáváme, abychom našli možnost, která bude průchozí pro koaličního partnera a abychom pomohli co nejvíce rodinám," řekla Maláčová.

Zmínila, že jednou z variant by bylo zvýšení příspěvku pro všechny rodiny, které budou rodičovskou pobírat k 1. lednu, upozornila ale na to, že by to mohlo některé rodiny motivovat k prodloužení doby, po kterou budou příspěvek brát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy