Babiš se sešel s naštvanými rodiči. Příspěvek na děti slíbil pro mnohem více rodin

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 25. 3. 2019 14:43
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se setkal se zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Na více než hodinovém setkání slíbil, že při projednávání rozpočtu vyřeší rozhořčení desítek tisíc rodičů, které naštvalo rozhodnutí koaliční rady ANO a ČSSD z minulého týdne. Ministryně Maláčová slíbila, že na jednání vlády přinese tři návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku.
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Jakub Plíhal

Rodiče se na Facebooku semkli poté, co koalice odsouhlasila navýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc, ale pouze pro děti narozené po 1. lednu 2020. Slib ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jany Maláčové (ČSSD) přitom zněl, že se navýšení bude týkat všech rodin s dětmi do čtyř let věku.

"Premiér slíbil, že do konce května to bude vyřešené," popsal po jednání zakladatel iniciativy Martin Štros. V té souvislosti slíbil i to, že ještě v pondělí probere na vládě návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Navýšení by se tak týkalo rodičů aktivně pobírajících rodičovský příspěvek. To by znamenalo, že slíbených 80 tisíc dostanou také rodiče s dětmi do čtyř let, pokud si však již příspěvek nevybrali a tím jeho pobírání neukončili. Rodiče si totiž sami rozhodují, zdali chtějí příspěvek vybrat rychle, tedy během roku či dvou let, nebo ho dostávat po menších částkách čtyři roky.

Pokud Babišem navrhovaná varianta projde, změnil by se okruh více než stovky tisíc naštvaných rodičů jen na ty, kteří pobírání příspěvku "uspěchali" a k 1. lednu příštího roku budou mít jeho čerpání ukončené. 

Zástupci iniciativy neuvedli, do jaké míry by to považovali za úspěch v jednání. "Snažíme se, aby byl uspokojen co největší počet rodin," uvedla Vaňková.

Zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Zleva Viktória Štefánková, zakladatel iniciativy Martin Štros a Linda Vaňková.
Zástupci facebookové iniciativy Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! Zleva Viktória Štefánková, zakladatel iniciativy Martin Štros a Linda Vaňková. | Foto: Martin Ťopek

Babiš jednání sám inicioval poté, co se zvedla vlna kritiky proti rozhodnutí koaliční rady minulé pondělí. Obě vládní strany prezentovaly jako dobrou zprávu, že se od nového roku zvedne rodičovský příspěvek z 220 na 300 tisíc korun.

Vzápětí se však na sociálních sítích ozvaly desetitisíce rodičů s již narozenými malými dětmi, kteří uvěřili slibu ČSSD a počítali také s 80tisícovým přilepšením. 

Babiš trvá na tom, že ustoupila ČSSD

Žádná z vládních stran nechtěla přiznat, že by osekání příspěvků rodinám s dětmi do čtyř let bylo z její dílny, a dávaly od návrhu ruce pryč. Andrej Babiš následně sám nabídl jednání zástupcům facebookové iniciativy s 65 tisíci členů, na němž také neopomněl připomenout, že problém vznikl na půdě ČSSD.

"Vysvětloval nám, jak došlo k té dezinformaci. Sdělil, co už bylo v médiích, tedy že to zavinila sociální demokracie," uvedla další účastnice jednání Viktória Štefánková. 

Zatím není jasné, na kolik peněz by varianta ministryně Schillerové vyšla. Původně slibované navýšení pro všechny by stálo jedenáct miliard korun ročně, před týdnem schválená verze by stála tři miliardy. Podle účastníků jednání by kompromisní varianta mohla stáhnout osmimiliardový schodek mezi oběma verzemi o více než polovinu. Navýšení by tak mohlo vyjít na 6 až 7 miliard korun. Vyjádření ministerstva financí zjišťujeme.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) přinese příští týden na jednání vlády návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku. "My pracujeme se třemi různými verzemi. Stále to ještě propočítáváme, abychom našli možnost, která bude průchozí pro koaličního partnera a abychom pomohli co nejvíce rodinám," řekla Maláčová.

Zmínila, že jednou z variant by bylo zvýšení příspěvku pro všechny rodiny, které budou rodičovskou pobírat k 1. lednu, upozornila ale na to, že by to mohlo některé rodiny motivovat k prodloužení doby, po kterou budou příspěvek brát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy