Babiš se otevřel britskému reportérovi. Strana jsem já, prohlásil nad kaštanovou polévkou

19. 2. 2016 17:13
Ministr financí Andrej Babiš se v rozhovoru pro britský deník Financial Times rozmluvil o svém vztahu s Bohuslavem Sobotkou, politických ambicích i vnímání hnutí ANO. Řeč přišla i na Václava Klause, který nečekaně narušil rozhovor.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Economia

Praha - Oblíbenou restaurací Andreje Babiše je podnik v luxusním hotelu Augustine na Malé Straně. Chodí tam několikrát týdně, protože tam dobře vaří a je to jen pár metrů od jeho kanceláře v sídle ministerstva financí v Letenské ulici na Malé Straně. Loni před Vánoci tam na oběd vzal i Henryho Foye, reportéra vlivného deníku Financial Times. Jejich povídání nad kaštanovou polévkou a dýňovým salátem přináší sobotní vydání londýnského listu.

Celým rozhovorem se line obvyklá Babišova tiráda o tom, že jej politika vlastně nebaví, ale nic jiného než v ní zůstat mu nezbývá. “Nemohu rezignovat, zbláznil jste se? To bych musel pak utéct ze země. Byl bych za největšího zrádce. To nejde. Musím to dokončit. Spousta lidí mi věří, že věci změním. A já je měním,” rozohnil se nad dotazem, proč, když říká, jak za dva roky ve vládě ztloustl a nemá čas na rodinu ani svou firmu, se na to prostě nevykašle.

A ještě dodal jeden klíčový detail týkající se jeho hnutí ANO: “Strana je se mnou spojená. Ta strana jsem já.” To je přece jen odlišná rétorika od toho, co od něj a jeho spolupracovníků zaznívá v tuzemských médiích. Například ministr obrany Martin Stropnický v minulosti opakovaně ujišťoval, že ANO právě není jen Andrej Babiš.

Nejvíc negativní postava

Ve chvíli, kdy druhý nejbohatší Čech a jeden z nejmocnějších lidí střední Evropy přesvědčoval novináře Financial Times, že své mediální impérium, do nějž patří rádio Impuls či deník MF Dnes, nijak nezneužívá v politice a že na rozdíl od bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho nevlastní pořádnou televizi, vstoupil do restaurace exprezident Václav Klaus.

Popis setkání, jak jej líčí britský žurnalista, stojí zato: “Oba muži, kteří se otevřeně nenávidí, se na sebe vřele usmáli a prohodili spolu několik slov. Když Klaus odešel, Babišův úsměv přešel v grimasu a zvadlý výraz. "Tohle je ta nejvíc negativní postava," říká. "Klaus, Kalousek. Ti se mě chtějí zbavit," vysvětluje a odkazuje k Miroslavu Kalouskovi, lídrovi opozice, s nímž jde Klaus obědvat.

Kromě Klause s Kalouskem se Babiš během rozhovoru otře také o premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD. Zopakuje, že na rozdíl od něj pochází z jiného, politického světa a že se spolu ani po více než dvou letech společného vládnutí nikdy nesešli soukromě. “Jeho role ve vládě je odlišná od té mojí. Je v pohodlné pozici, nenese žádnou odpovědnost za zákony. To musejí dělat ministři,” rýpnul si do svého koaličního partnera a zároveň s blížícími se volbami i klíčového soupeře.

Radši řídit než řečnit

K tomu, že po volbách z října 2017 si své posty možná prohodí, zaujal jednašedesátiletý majitel koncernu Agrofert lehce vyhýbavé stanovisko: “To bude záležet na výsledku. Nevím, jak dlouho ještě budu žít a jaká bude poslední fáze mého života. Pro mě by bylo lepší být vicepremiérem, který řídí ministry. A premiér ať se stará o diplomacii a řeční.” Odmítl také, že by jej lákalo místo prezidenta.

Henry Foy zažil při setkání s Babišem to, co znají mnozí čeští novináři - že na něj lídr ANO dštil síru kvůli starším článkům. Reportérovi Financial Times vyčetl, že jej v jiném svém textu zařadil po bok Viktora Orbána a Roberta Fica, dvou výrazných východoevropských politiků se sklony k autoritářství. “Já nejsem Orbán, to nepiště,” zdůrazňoval, aby dal najevo, jak moc se liší od maďarského premiéra, který se otevřeně staví proti muslimům.

“Podívejte, vždyť já jsem imigrant. A také jsem žil pět let v Maroku. Mám tam řadu přátel. Nemám s muslimy žádný problém. Ale kolik imigrantů tady zvládneme? Potřebujeme udělat na vnějších hranicích Evropy selekci. V Turecku. Potřebujeme Ellisův ostrov,” odkázal k ostrůvku u New Yorku, na němž uprchlíci v 19. a 20. století vyčkávali, než jim byl umožněn vstup do USA.

 

Právě se děje

Další zprávy