Babiš s námi nechce vládnout kvůli vnitrostranickému majdanu a intervenci Jourové z EU, zlobí se SPD

Tomáš Klézl
Aktualizováno 17. 4. 2018 16:31
Hnutí SPD se nelíbí, že s ním ANO nakonec nevyjednává o vládě. Kritizuje také ministry za podporu spojeneckého zásahu v Sýrii.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se tvrdě pustila do hnutí ANO, které nakonec při vyjednávání o vládě dalo přednost sociální demokracii. "SPD považuje politické názorové kotrmelce hnutí ANO za špatný signál pro občany České republiky," uvedlo Okamurovo hnutí na svých stránkách. Zároveň požaduje, aby v příští vládě neseděli ministři Martin Stropnický a Karla Šlechtová, kteří podpořili útok spojenců na Sýrii.

"SPD nabídlo maximální vstřícnost k respektování výsledku voleb na základě jednání o podpoře programových bodů. Hnutí ANO to odmítlo na základě vnitrostranického majdanu a intervence komisařky EU," poukazuje SPD na vyjádření eurokomisařky Věry Jourové, která se proti spolupráci ANO s populistickým hnutí důrazně ohradila.

"Vítěz voleb mění postoje tak rychle, že to udivuje celé politické spektrum. SPD z toho musí vyvodit jasný závěr ohledně soudržnosti a programové konzistence hnutí ANO," kritizuje SPD premiéra v demisi Andreje Babiše.

Přesto se nadále nebrání případným jednáním o podpoře vlády odborníků nominovaných ANO, pokud bude možné prosadit program SPD. "V takové situaci ale budeme žádat silnější písemné záruky plnění dohodnutých programových bodů," dodává SPD.

Ta ale zdůrazňuje, že v takové vládě by nesměli sedět Šlechtová a Stropnický, a to kvůli podpoře úderu USA, Francie a Velké Británie v Sýrii. "V této souvislosti žádáme ministra zahraničí Stropnického a ministryni obrany Šlechtovou, aby již nebyli členy příští vlády. Jsou to sluhové cizích zájmů," uvedlo hnutí.

Místopředseda vlády v demisi Martin Stropnický nechtěl na prohlášení SPD reagovat. "Nemám důvod se k tomu vyjadřovat. Navíc nevím, čemu se v prohlášení říká Majdan. Ale to není na mne, abych vysvětloval," uvedl pro Aktuálně.cz. Andrej Babiš ani Karla Šlechtová se nevyjádřili.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy