Europoslankyně: Babiš je ve střetu zájmů, ať se vzdá firem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 3. 2014 15:16
Podle Ingeborg Grässleové Babišovo působení ve vládě a podnikatelské sféře představuje ohrožení důvěry kontrolních systémů evropských dotací v ČR.
Podnikatel a ministr financí Andrej Babiš.
Podnikatel a ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš představuje v čele ministerstva financí vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie s Českou republikou.

Prohlásila to členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová, která přijela do Prahy prověřovat chyby v kontrole a auditech fondů EU.

Proti výrokům se ohradil Babiš i ministerstvo financí.

Podle političky by se měl Babiš jako ministr svých firem vzdát. Předseda výboru Jens Geier však zdůraznil, že je to soukromý názor německé europoslankyně, a ne oficiální závěr výboru. Tento dodatek ministerstvo uvítalo.

Babiš tvrdí, že dodržuje zákon o střetu zájmů, a neplánuje, že by se majetku vzdal.

"S velkou obavou sledujeme střet zájmů ve vládě," prohlásila Grässleová. Už v minulosti byl podle ní takový konflikt zájmů u nejmenovaného bývalého ministra dopravy, jehož firmy podle poslankyně profitovaly z evropských projektů na rozvoj Vltavy.

"Teď je na ministerstvu financí," uvedla zákonodárkyně. Pokud se nevyřeší, "budeme mít podle mého názoru obtížnou spolupráci s Českou republikou".

Europoslankyně následně vysvětlila, že Babišovy firmy dostaly 2,6 milionu eur z evropských fondů, ministr financí je ale podle ní zároveň v Česku garantem vůči EU, že tyto prostředky byly přiděleny řádně.

"Jak může být někdo s tak masivními osobními finančními zájmy zároveň tímto garantem?" položila si řečnickou otázku. Tento střet zájmů podle ní znedůvěryhodňuje kontrolní systémy v ČR a požaduje jeho objasnění.

MF: Neraďte, český zákon porušen není

Nejlepším řešením by podle Grässleové bylo, kdyby vicepremiér své podnikatelské impérium prodal nebo předal nějakému pověřenci.

"Každopádně musí jasně prokázat, že už s tím nemá nic společného," zdůraznila zástupkyně lidovecké frakce EPP v evropském výboru. Sama se prý hodlá této záležitosti dál věnovat. "Nenechám to v klidu," poznamenala.

Babiš v reakci na její vyjádření sdělil, že neuvažuje o tom, že by se svých firem vzdával. "Já se zodpovídám svým voličům, ne paní Grässleové, která nemá správné informace. Dodržuju zákon o střetu zájmů," uvedl šéf hnutí ANO.

"Vzhledem ke skutečnostem, že se ministr financí Andrej Babiš vzdal veškerých svých výkonných funkcí v orgánech všech společností a jeho mandát ministra financí vzešel z výsledků demokratických voleb v České republice, považujeme tento komentář za popření principů parlamentní demokracie," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Členové výboru byli ujištěni, že postavení ministra financí je v plném souladu se všemi právními předpisy platnými v České republice, dodal mluvčí.

České ministerstvo financí podle něj členům výboru vysvětlilo, že případ Babiš není v rozporu s platnými pravidly v Česku a výbor sám není oprávněn dávat Česku nějaké rady, jak má v této záležitosti postupovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy