Babiš po Metnarovi rezignaci kvůli diplomové práci nežádá. Jako problém to nevidím, říká premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2018 20:17
Kvůli obvinění z plagiátorství v posledních týdnech rezignovali ministryně spravedlnosti Taťána Malá a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál.
Lubomír Metnar a Andrej Babiš.
Lubomír Metnar a Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude po ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) požadovat rezignaci kvůli pochybnostem kolem jeho diplomové práce.

Babiš novinářům řekl, že s ministrem věc probral, domnívá se, že se možná dopustil chyby v citaci, ale v seznamu zdrojů použitou literaturu měl. "Není to ideální situace, ale jako problém to nevidím," konstatoval premiér. Počkat však ještě chce na analýzu Metnarovy práce. Ministr se plánuje vyjádřit do konce týdne.

"Co jsem četl, jeho diplomka i podle expertů plagiát není, protože použitou literaturu uvedl ve zdrojích. Ano, měl uvést citace," napsal Babiš. V porovnání s obviněním z údajného plagiátorství, kvůli nimž v posledních týdnech rezignovali ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Místopředseda kabinetu a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl České televizi, že premiér vyzval členy vlády, aby si sami prověřili své závěrečné práce z vysokých škol. "Bylo to řečeno tak, že by bylo dobré, aby si to ministři - tam, kde je to možné - sami zkontrolovali," řekl Brabec.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. Česká televize v úterý uvedla, že jeho diplomová práce obsahuje seznam použitých zdrojů, je v ní ale velmi málo průběžných odkazů. Některé strany jsou převzaty nebo jen mírně upraveny bez jasného vyznačení, že jde o převzatý text.

Metnar v reportáži nevyloučil rezignaci, pokud by se podezření z plagiátorství potvrdilo. "Diplomovou práci analyzuji a očekávám, že se vyjádřím do konce týdne," napsal dnes ministr ČTK. Mluvčí školy Adam Soustružník ČTK řekl, že si zástupci univerzity musí nejdříve prostudovat posudek k Metnarově práci.

Vedoucí Metnarovy diplomové práce, nyní místostarostka Příbora Dana Forišková (KDU-ČSL), serveru iDNES.cz řekla, že pokud se Metnarovo pochybení prokáže, měl by rezignovat. Forišková uvedla, že vždy upozorňovala studenty na nutnost uvést zdroj.

IT specialista Vysoké školy ekonomické Jan Mach řekl, že Metnarova diplomová práce existuje jen v tištěné podobě, a není tedy možné ji zkontrolovat v antiplagiátorském softwaru. Při posuzování Metnarovy práce ji porovnal s knihou prorektora pro vědu na Vysoké škole ekonomické v Praze Petra Musílka, kterou Metnar uvedl v seznamu použité literatury.

Na několika stranách kontrolované práce přitom podle Macha autor z této knihy čerpá, aniž ji uvedl jako zdroj. "Neoznačil bych to jako plagiát, ale za horší práci se zdroji," konstatoval.

Ani podle Musílka se Metnar zřejmě nedopustil vědomého plagiátorství. Některé pasáže jeho práce považuje odborník za věcně "poměrně dobře zpracované". Kvalita zpracování práce by podle něj ale mohla být lepší.

Opoziční politici komentovali podezření z plagiátorství Metnara převážně ironicky. Připomínali, že v minulých dvou týdnech kvůli podezření z opisování v bakalářské a diplomové práci rezignovali dva další ministři koaliční vlády ANO a ČSSD. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale označil kritiku Metnara za přehnanou.

Kvůli podezření z plagiátorství odstoupil ministr Krčál:

Pominu-li úvodní stránky a přílohy, tak čtyřicet ze šedesáti stran bylo zkopírováno, popisuje Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 36 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy