Novičok se v Česku nevyráběl, mezi Zemanem a tajnými službami došlo k nedorozumění, tvrdí vláda

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 5. 2018 12:32
Prezident Miloš Zeman minulý týden prohlásil, že podle Vojenského zpravodajství byl novičok vyráběn v malém množství v brněnském Vojenském výzkumném ústavu.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Jed novičok se v Česku nevyráběl, nevyvíjel ani neskladoval, oznámila vláda po schůzce premiéra v demisi Andreje Babiše se šéfy Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství s tím, že obě služby se na tom shodují.

BIS i Vojenské zpravodajství ale potvrdily, že v roce 2017 byl v Česku zahájen program zaměřený na ochranu vojsk a obyvatelstva a detekci zbraní hromadného ničení. "V rámci tohoto programu měla být testována látka typu Novičok A-230," informovala mluvčí vlády Barbora Peterová.

Šlo tedy o takzvanou mikrosyntézu, která není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považována za výrobu ani vývoj

Babiš se v pondělí sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou a s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem a požadoval vysvětlení, proč se zprávy dvou služeb o látce novičok zdánlivě rozcházejí.

Prezident Miloš Zeman přitom minulý týden prohlásil, že podle Vojenského zpravodajství byla v brněnském Vojenském výzkumném ústavu v malém množství vyrobena látka A-230. Prezident prohlásil, že zatímco podle BIS o novičok nešlo, Vojenské zpravodajství tuto látku mezi takzvané novičoky zařadilo.

Podle vlády šlo v případě prezidentova vyjádření o "nedorozumění", ke kterému došlo kvůli odlišnému vnímání slov "výroba" a "testování".

"Prezident má pravdu v tom, že zákon označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označena není. Sám Vojenský výzkumný ústav použil termín výroba a testování rozdílně v mediálním prostoru, čímž vzniklo toto nedorozumění," vysvětluje vláda..

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pondělí prohlásil, že vyjádření premiéra není v rozporu s prohlášením prezidenta. "Existuje jasná shoda na tom, že ruské obvinění ČR z podílu na pokusu o otravu Skripala je lživé. ČR má vynikající vojenskou protichemickou jednotku, na kterou jsme právem pyšní. Je proto logické, že pracujeme laboratorně s různými látkami, které jsou následně ničeny. Jde o mikroskopická množství," uvedl pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy