Babiš na Vysočině rozdával dětem bonbony, miliony nesliboval. Jsem premiér v demisi, zdůrazňoval

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 5. 2018 19:38
Vládní mise chvílemi připomínala spíše výlet - ministři navštívili vodní nádrž Švihov, zemědělské družstvo Senožaty či domov pro zdravotně postižené.
Premiér a někteří ministři v demisi vyrazili na Vysočinu. | Video: Radek Dragoun

Jihlava - Ani při pondělním výjezdním zasedání vlády na Vysočině nebyli ministři ochuzeni o časné vstávání. Vláda nezměnila svou zavedenou tradici a v prostředí vodní nádrže Švihov zasedala již pár minut po sedmé hodině ranní. Pak už ji však čekala cesta napříč krajem, která místy mohla připomínat spíše výlet než vládní akci. Zvláště dopolední program se nesl pro ministry v příjemné atmosféře.

Na zastávce v zemědělském družstvu Senožaty sice vládu vítala vyvěšená černá vlajka, nebyla však symbolem politického vzdoru. "Přemýšleli jsme, že ji sundáme. Ale zemřel nám člen družstva a je tradicí, že visí od úmrtí do pohřbu," vysvětloval provinilým tónem předseda představenstva Jiří Nevosád, který se na příjezd zvláštní návštěvy připravoval už od časného rána. Příliš času však na debatu s ministry neměl. Vláda se během výjezdu po Vysočině na jednotlivých místech zdržela jen několik minut a hned mířila autobusem doprovázeným policejní eskortou na další místo.

Ministři si sotva stihli vychutnat kávu a připravené občerstvení v Senožatech, a už mířili do Domova Jeřabina v Pelhřimově, který zdravotně postiženým lidem poskytuje takzvané chráněné bydlení. Tady se premiér dočkal vřelého přivítání. "Pane Babiši, my jsme vás volili," hlásili se místní klienti hrdě ke svým politickým preferencím.

Premiér se jim pak podepsal, svým autogramem ozdobil i knihu Co doopravdy říká Bible, která předsedu ANO zvlášť zaujala. Některé dámy však ale přece jenom trochu zklamal, když hned několikrát kladně odpovídal na otázku, zdali je ženatý.

Při prohlídce jednoho z pokojů se Babiš zajímal i o to, jaké televizní kanály obyvatelé Domova Jeřabina sledují. "ČT24 sledovat nemusíte," reagoval premiér pobaveně, když pár jmenoval televizi Nova.  Při loučení pak zavtipkoval a zdůraznil, že je premiérem s přívlastkem "v demisi", nad jehož podle něj nadbytečným užíváním se před časem podivoval.

Dobrá nálada premiéra provázela i při návštěvě letiště Jihlava - Henčov. Při diskuzi s místním podnikatelem, jehož firma vyrábí malá sportovní letadla, se zajímal o čínského investora. "A je to státní nebo soukromá společnost? Hlavně ať to jsou Čínani, kteří mají čínské peníze, ne české," řekl s odkazem na problémy společnosti CEFC.

O něco méně příjemný pro něj byl příjezd k jihlavskému nádraží, kde čekalo zhruba deset protestujících. Ti křičeli hesla, ve kterých Babišovi vyčítali, že je trestně stíhaný, že je veden ve svazcích Státní bezpečnosti nebo že jeho vláda stále nemá důvěru. Kromě premiéra v demisi byl terčem pokřiků také ministr dopravy Dan Ťok, který se na pár okamžiků snažil s nejhlasitějším demonstrantem diskutovat.

"Naslibujte hory doly, on to někdo zaplatí," zněl jeden z výkřiků. Na předcházejících výjezdech Babiš nasliboval stomiliónové investice, za což ho opakovaně kritizovala opozice. Premiér se bránil argumentem, že jde spíš o mapování, kde všude jsou potřeba investice. Na Vysočině se ale podobným slibům úplně vyhnul.

Babiš potěšil aspoň zhruba osmileté děti čekající na vlak, který je vezl na školu v přírodě. Z darů od zástupců kraje jim rozdal čokoládové bonbony, které si školáci s radostí rozebrali. "Líbí se vám tohle nádraží?" ptal se jich. "Snad ještě budete chodit na základní školu, až to tu bude opravené," dodal.

V Jihlavě se pak sešel s krajskou radou a následně i se starosty, kteří členům vlády kladli otázky související s problémy, které jejich obce nejvíce tíží. Hned několikrát si stěžovali na rušení matrik.

"Je to projekt, který se řeší dlouho. My v tom jenom pokračujeme. Můžeme se na ten váš konkrétní případ podívat a řešit to schůzkou navíc na vnitru," nabídl Babiš starostovi malé obce Police.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy