Babiš na Vysočině rozdával dětem bonbony, miliony nesliboval. Jsem premiér v demisi, zdůrazňoval

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 5. 2018 19:38
Vládní mise chvílemi připomínala spíše výlet - ministři navštívili vodní nádrž Švihov, zemědělské družstvo Senožaty či domov pro zdravotně postižené.
Premiér a někteří ministři v demisi vyrazili na Vysočinu. | Video: Radek Dragoun

Jihlava - Ani při pondělním výjezdním zasedání vlády na Vysočině nebyli ministři ochuzeni o časné vstávání. Vláda nezměnila svou zavedenou tradici a v prostředí vodní nádrže Švihov zasedala již pár minut po sedmé hodině ranní. Pak už ji však čekala cesta napříč krajem, která místy mohla připomínat spíše výlet než vládní akci. Zvláště dopolední program se nesl pro ministry v příjemné atmosféře.

Na zastávce v zemědělském družstvu Senožaty sice vládu vítala vyvěšená černá vlajka, nebyla však symbolem politického vzdoru. "Přemýšleli jsme, že ji sundáme. Ale zemřel nám člen družstva a je tradicí, že visí od úmrtí do pohřbu," vysvětloval provinilým tónem předseda představenstva Jiří Nevosád, který se na příjezd zvláštní návštěvy připravoval už od časného rána. Příliš času však na debatu s ministry neměl. Vláda se během výjezdu po Vysočině na jednotlivých místech zdržela jen několik minut a hned mířila autobusem doprovázeným policejní eskortou na další místo.

Ministři si sotva stihli vychutnat kávu a připravené občerstvení v Senožatech, a už mířili do Domova Jeřabina v Pelhřimově, který zdravotně postiženým lidem poskytuje takzvané chráněné bydlení. Tady se premiér dočkal vřelého přivítání. "Pane Babiši, my jsme vás volili," hlásili se místní klienti hrdě ke svým politickým preferencím.

Premiér se jim pak podepsal, svým autogramem ozdobil i knihu Co doopravdy říká Bible, která předsedu ANO zvlášť zaujala. Některé dámy však ale přece jenom trochu zklamal, když hned několikrát kladně odpovídal na otázku, zdali je ženatý.

Při prohlídce jednoho z pokojů se Babiš zajímal i o to, jaké televizní kanály obyvatelé Domova Jeřabina sledují. "ČT24 sledovat nemusíte," reagoval premiér pobaveně, když pár jmenoval televizi Nova.  Při loučení pak zavtipkoval a zdůraznil, že je premiérem s přívlastkem "v demisi", nad jehož podle něj nadbytečným užíváním se před časem podivoval.

Dobrá nálada premiéra provázela i při návštěvě letiště Jihlava - Henčov. Při diskuzi s místním podnikatelem, jehož firma vyrábí malá sportovní letadla, se zajímal o čínského investora. "A je to státní nebo soukromá společnost? Hlavně ať to jsou Čínani, kteří mají čínské peníze, ne české," řekl s odkazem na problémy společnosti CEFC.

O něco méně příjemný pro něj byl příjezd k jihlavskému nádraží, kde čekalo zhruba deset protestujících. Ti křičeli hesla, ve kterých Babišovi vyčítali, že je trestně stíhaný, že je veden ve svazcích Státní bezpečnosti nebo že jeho vláda stále nemá důvěru. Kromě premiéra v demisi byl terčem pokřiků také ministr dopravy Dan Ťok, který se na pár okamžiků snažil s nejhlasitějším demonstrantem diskutovat.

"Naslibujte hory doly, on to někdo zaplatí," zněl jeden z výkřiků. Na předcházejících výjezdech Babiš nasliboval stomiliónové investice, za což ho opakovaně kritizovala opozice. Premiér se bránil argumentem, že jde spíš o mapování, kde všude jsou potřeba investice. Na Vysočině se ale podobným slibům úplně vyhnul.

Babiš potěšil aspoň zhruba osmileté děti čekající na vlak, který je vezl na školu v přírodě. Z darů od zástupců kraje jim rozdal čokoládové bonbony, které si školáci s radostí rozebrali. "Líbí se vám tohle nádraží?" ptal se jich. "Snad ještě budete chodit na základní školu, až to tu bude opravené," dodal.

V Jihlavě se pak sešel s krajskou radou a následně i se starosty, kteří členům vlády kladli otázky související s problémy, které jejich obce nejvíce tíží. Hned několikrát si stěžovali na rušení matrik.

"Je to projekt, který se řeší dlouho. My v tom jenom pokračujeme. Můžeme se na ten váš konkrétní případ podívat a řešit to schůzkou navíc na vnitru," nabídl Babiš starostovi malé obce Police.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy