Babiš na jednání vlády mimořádně zařadil paragrafy, které mu pomohou se střetem zájmů

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
15. 3. 2020 13:40
Na pondělním zasedání vlády se nebudou řešit jen opatření, jimiž Česko bojuje proti koronaviru. Uprostřed krizového stavu Andrej Babiš na jednání zařadil i zákon o evidenci skutečných vlastníků. Podoba, kterou chce prohlasovat, by mu výrazně pomohla řešit jeho střet zájmů. Protikorupční organizace jsou tím zaskočené. Dle premiéra ale vláda jen dohání skluz s legislativou, kterou nařídila EU.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Zákon o evidenci skutečných vlastníků má zajistit, že bude jednoduše dohledatelné, komu plynou veřejné peníze. Už od roku 2018 musejí sice firmy uvést své vlastníky do evidence skutečných majitelů, v praxi se to ale neděje, chybí v ní data a není veřejná. Změnit by se to mělo díky nové evropské směrnici proti praní špinavých peněz. Vláda ovšem má s jejím zapracováním do českých zákonů už teď zpoždění.

K překvapení protikorupčních organizací se s paragrafy rozhodla pohnout právě uprostřed virové krize, kdy Babiš zvažuje zavedení celostátního zákazu vycházení. Na pondělní zasedání vlády ovšem Babiš zařadil zákon v podobě, která výrazně nahrává právě jemu.

Povinnost uvádět skutečné vlastníky by se totiž dle předkládané podoby paragrafů nevztahovala na společnosti umístěné do svěřenských fondů, upozornily před časem Hospodářské noviny. Tedy ani na Agrofert, který už se nyní potýká s hrozbou toho, že přijde o evropské dotace, protože dle interpretace EU i tak Babiš firmu stále ovládá. A jako aktivní politik by na dotace kvůli střetu zájmů nárok mít neměl. "Doma" ale Babiš stále argumentuje, že ve střetu zájmu není, protože Agrofert spravuje svěřenský fond.

A je tu i druhý problém - pokud nějaká firma nezveřejní, kdo ji vlastní, o dotace ji to dle návrhu stejně nepřipraví. Bude na ně mít pořád nárok. 

"Vzhledem k problémům vládních návrhů je alarmující, že se vláda našimi připomínkami nezabývala a mimořádně projednávání zákonů zařadila již na pondělní jednání vlády," uvedl právník sdružení Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

Protikorupční experti navíc vyčítají vládnímu návrhu i další důležité věci - návrh podle nich vůbec nepostihuje uzavřené investiční fondy, které v praxi často slouží ke krytí praní špinavých peněz a naopak by mohl bez většího efektu pro transparentnost přinést českým firmám vyšší administrativu.

Protikorupční rada návrh nedoporučila

Podle Krause protikorupční rada vlády o zákoně na dálku hlasovala ještě 6. března a nakonec nebylo přijato žádné stanovisko. Protikorupční organizace se však ohradily proti sporným bodům zákona a navrhly konkrétní změny. "Doporučili jsme vládě vyjmout z návrhu zákona o evidenci skutečných vlastníků podezřelou výjimku pro obchodní korporace vložené do svěřenských fondů. Žádali jsme, aby v souvisejícím změnovém zákoně byla podmínkou čerpání dotací právě řádně vyplněná evidence skutečných vlastníků. Ani jednu z těchto změn však vláda do návrhu nezapracovala," dodal Kraus.

"Nepřehlednost a nejasný výklad pak může nahrávat výrazným způsobem právě společnostem premiéra Babiše. Navíc tento zákon zásadně ovlivní dění v České republice, a to na několik let dopředu. Je více než zarážející, že se vláda premiéra Babiše snaží schválit tento zákon právě teď," dodává Milan Eibl, vedoucí analytik Transparency International.

Babiš ale tvrdí, že s tím, že návrh na pondělní vládu mimořádně předložil, nemá nic společného. Dle něj jde o iniciativu ministerstva financí a spravedlnosti, protože chtějí splnit lhůty EU. V těch už ale vláda má stejně skluz. "Resorty spravedlnosti a financí navrhly tento zákon zařadit společně se zákonem o praní špinavých peněz. Oba zákony jsou na dodatku z 11. 3., jedná se o zákony s transpoziční lhůtou a musí být předloženy současně na základě požadavku Evropské unie," reagoval na Twitteru na dotazy Aktuálně.cz Babiš.

To, že podle této verze zákona o evidenci skutečných majitelů firem by Babiš byl považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil skupinu Agrofert, ale nikoliv za vlastníka holdingu, kritizovala už lednu organizace Transparency International. Ministerstvo spravedlnosti tehdy zdůraznilo, že zákony nepřipravuje tak, aby nahrávaly konkrétním lidem.

Za uspěchané předložení návrhu nyní začala premiéra kritizovat opozice. "Žádám členy vlády, aby tento návrh zákona doplněný na jednání vlády na poslední chvíli jako dodatek vláda stáhla a neprojednávala! Navíc v této situaci, kdy se řeší akutní problémy ČR a nákazy koronavirem!" uvedl například exministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Podobně reagoval i poslanec STAN Jan Farský. "Pane premiére, žádám vás o stažení tohoto bodu z programu jednání vlády. Nejste přeci hyena a nezneužijete současnou krizi, v které jde o lidské životy, k prosazení vlastních zájmů," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy