Ať Babiš prověří poslední kroky OKD, žádá Sobotka

ČTK ČTK
3. 4. 2014 16:13
Resort by měl podle premiéra zjistit, zda je postup OKD v souladu s privatizační smlouvou z roku 2004.
Premiér Sobotka a ministr financí Babiš
Premiér Sobotka a ministr financí Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mělo prověřit, zda jsou poslední kroky vlastníka důlní společnosti OKD v souladu s privatizační smlouvou z roku 2004.

V případě, že nikoliv, mělo by podniknout "příslušné právní kroky", míní premiér. Resort uvedl, že věc posoudí. Jedním ze závazků v privatizační smlouvě byl prodej zhruba 44 tisíc bytů do rukou nájemníků, který se neuskutečnil.

Společnost Karbon Invest, která OKD zprivatizovala a kterou později koupil finančník Zdeněk Bakala, v privatizační smlouvě souhlasila s předkupním právem pro nájemníky bytů za netržních podmínek. Byty jim ale dosud i přes veřejný slib prodány nebyly.

Nyní patří společnosti RPG Byty, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v České republice. Prostřednictvím firmy RPG Byty vlastní byty skupina BXR, v níž má zhruba poloviční podíl Bakala.

Podle nedávných informací by se RPG Byty měly stát součástí realitní společnosti Domus, kterou také vlastní BXR a která chce vstoupit na amsterodamskou burzu.

Vstupem na burzu přitom může klesnout pravděpodobnost, že se desítky tisíc bytů někdy stanou majetkem současných nájemníků.

"Obecně se dá říci, že tlaky na maximalizaci hodnoty firmy po jejím uvedení na burzu mohou růst, a naopak prostor pro jiné cíle může být ve srovnání s tím, když firma není veřejně obchodovanou, omezenější," řekl hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

"Ministerstvo financí by mělo posoudit otázku souladu s privatizační smlouvou a případně podniknout příslušné právní kroky," napsal k aktuálnímu postupu vlastníka bytů Sobotka.

Babiš: Sobotka nese za privatizaci zodpovědnost

"Otázku souladu plánovaného listingu v souvislosti se závazky z privatizační smlouvy pečlivě posoudíme a zvážíme případné možné další kroky," sdělil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

K situaci okolo OKD i odpovědnosti Sobotky, který byl v době privatizace minoritního podílu firmy ministrem financí, se vyjádřil i současný šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO).

"Samozřejmě že za to (privatizaci) nese (Sobotka) zodpovědnost, o to víc nerozumím tomu, že se snaží do soukromé OKD majitelům nalít další státní miliardu, když Bakala a jeho společníci získali z OKD desítky miliard a byty, které slíbili lidem prodat za 40 tisíc Kč, teď prodávají na burze za 13,5 miliardy Kč."

Narážel tak mimo jiné na plány ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) na státní podporu při útlumu těžby v Dole Paskov, který OKD vlastní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy