Ošetření i bez dokladů. Nová ordinace zajistí péči pro chudé i lidi bez domova

ČTK Jakub Plíhal ČTK, Jakub Plíhal
5. 1. 2022 13:37
Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře určenou lidem bez domova a pro chudé a sociálně vyloučené. Ordinace je v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, které Armáda spásy provozuje v Praze 7. Zdravotnický personál poskytne ošetření i lidem bez dokladů či bez zdravotního pojištění. Podobnou ordinaci už provozuje v Ostravě.

"Ordinace bude nabízet veškeré služby praktického lékaře. Lékař bude ordinovat v pondělí, středu a pátek," řekla praktická lékařka Andrea Pekárková, která bude v nové ordinaci působit. V ordinaci by podle odhadů Pekárkové, která je lékařkou a důstojnicí Armády spásy, mohlo být ošetřeno deset až dvacet pacientů denně. Pečovat o ně bude praktický lékař a zdravotní sestry. Lékař bude ordinovat tři dny v týdnu, zdravotní sestry budou v ordinaci i v další pracovní dny.

Ambulance bude fungovat jako oficiální zdravotnické zařízení a bude mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Péči bude tamní zdravotnický personál nabízet i nepojištěným osobám, kvůli čemuž jsou podle ředitele sociálních služeb Armády spásy Jana Františka Krupy třeba další finanční zdroje.

Foto: Jakub Plíhal

Provoz ordinace se nyní platí mimo jiné z darů od podporovatelů Armády spásy a z projektu ministerstva zdravotnictví, který je hrazen z evropských fondů. Projekt by podle Krupy měl letos skončit, provozovatelé proto podle něj s ministerstvem další podporu provozu ordinací řeší.

Služeb pražské Ordinace pro chudé budou moci využívat lidé bez domova a podle Pekárkové i osoby žijící v azylových domech, lidé ze sociálně vyloučených menšin a další lidé, kteří mají omezený přístup k zdravotní péči. Podobně tomu je ve stejnojmenném zařízení v Ostravě, které Armáda spásy otevřela v roce 2018. "Pacientům budeme poskytovat zdarma některé služby, které jsou u běžných praktických lékařů zpoplatněny. Jedná se třeba o výpis z dokumentace, vstupní prohlídku do zaměstnání nebo vystavení zdravotního průkazu," doplnila Pekárková.

V Praze provozuje ordinaci, kde pečují o lidi bez domova, rovněž organizace Naděje. Ambulance je od roku 2006 v ulici U Bulhara pod magistrálou a je součástí nízkoprahového centra pro lidi bez domova. Ordinaci praktického lékaře, gynekologa a dentisty denně navštíví asi 25 lidí, sdělil už dříve oblastní ředitel organizace Naděje Daniel Svoboda. Praktický lékař dochází dvakrát do týdne, ostatní specialisté jednou týdně.

Další obdobné ordinace jsou také Pardubicích, v Plzni a v Olomouci, kde služby poskytuje Charita a soukromý lékař.

Armáda spásy provozuje denní centra, noclehárny či azylové domy. Nyní podle Krupy organizace působí ve 20 městech v šesti krajích v Česku. Služby se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Náklady se tak ale podle vedení nepokryjí, pomáhají sbírky a nocleženky.

Foto: Jakub Plíhal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Bitcoin klesl pod 34 000 dolarů, je nejníže od konce července

Bitcoin klesl pod 34 000 dolarů, je nejníže od konce července a 51 procent pod svým dosavadním maximem. Prudce oslabuje i kryptoměna ethereum.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Za schvalování teroristického útoku na internetu dostal muž tříletou podmínku

Pražský městský soud udělil sedmapadesátiletému Zdeňku Salovi za podporu a propagaci terorismu tříletý podmíněný trest s pětiletou zkušební dobou. Řidič kamionu v březnu 2019 na internetu vychvaloval pachatele teroristického útoku v Christchurchi na Novém Zélandu, který ve dvou mešitách zastřelil pět desítek lidí. Rozsudek není pravomocný, muž i státní zástupce si ponechali lhůtu na možné odvolání. Sala vinu popírá.

Muž podle obžaloby pod článek o střelbě na Novém Zélandu na webu zvrácený.cz napsal komentář "Dobře on, tak na muslimáče". Dopustil se tak podle státního zástupce trestného činu podpora a propagace terorismu. Žalobce Miloš Klátik ho za to navrhl poslat na pět let do vězení, soudkyně Jarmila Pavlátová však stejně jako většina soudců v podobných případech uložila podmíněný trest.

"Jde o ojedinělé jednání, kdy schvaloval takto odporný čin," prohlásila předsedkyně trestního senátu. U soudu se podle ní neprokázalo, že by Sala patřil do nějaké extremistické organizace nebo že by psal další podobné komentáře. Muž ale podle ní neprojevil žádnou lítost, proto dostal nejvyšší možný podmíněný trest. Sala vinu u hlavního líčení popřel. "Nic takového jsem nenapsal," uvedl. Dodal, že z jeho IP adresy mohl komentář odeslat i někdo jiný. Jeho argument však soud neuznal.

Za podporu a propagaci terorismu přes veřejnou síť hrozí trest pět až 15 let vězení. Soudy však zatím v případě schvalování útoku v Christchurchi ukládaly podmíněné tresty.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Ruské akcie i rubl kvůli sporu Moskvy se Západem o Ukrajinu prudce oslabují

 Ruské akcie od rána výrazně klesají, jejich hlavní index dopoledne odepisoval více než šest procent. Výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Ten se obává, že Rusko se chystá napadnout Ukrajinu, přestože Moskva opakovaně odmítá, že by něco takového plánovala.

Krátce před 11:00 SEČ se dolar prodával za 78,20 rublu, a vykazoval tak růst o 0,9 procenta. Naposledy byl tak vysoko v říjnu 2020. Ještě loni na podzim stačilo na nákup jednoho dolaru kolem 70 rublů. Euro se ve stejnou dobu prodávalo za 88,55 rublu a vykazovalo růst o 0,6 procenta. Pohybuje se tak blízko maxima z loňského jara.

Zvýšená kolísavost je u cen ruských aktiv patrná už několik týdnů, v posledních dnech ale napětí mezi Ruskem a Západem vygradovalo. Spojené státy v neděli oznámily, že nařizují rodinám diplomatů, aby opustily Ukrajinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy