Armáda už převzala i třetí letoun L-159. Zajistí rychlejší přechod pilotů na gripeny

ČTK ČTK
4. 6. 2019 15:59
Armáda v úterý převzala od Aera Vodochody poslední ze tří letounů L-159. Konkrétně jde o typ L-159T2 s řadou vylepšení. Na čáslavské základně nahradí tři stroje L-39ZA. Nebude tam už třeba udržovat tři typy letounů, což zefektivní i práci personálu, řekl při úterním oficiálním předání letounu velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek. Letectvu teď budou sloužit stroje L-159 a Gripen. Letouny L-39ZA po desítkách let provozu svou službu v armádě končí.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Aero

V úterý předané letouny odpovídají požadavkům na pokročilý výcvik pilotů i plnění vojenských operací. "Dodání letounů L-159T2 představuje důležitý pokrok v programu L-159, neboť významně rozšiřuje schopnosti a technologickou vyspělost této pokročilé cvičné a bojové platformy. Věřím, že služba L-159T2 v barvách českého letectva potvrdí vysokou kvalitu letounu," uvedl prezident Aera Vodochody Dieter John.

Podle velitele 21. základny taktického letectva Čáslav plukovníka Petra Tománka bude dvoumístná varianta letounu využívána pro pokročilý výcvik mladých pilotů, umožní jim rychlejší přechod na nadzvukové gripeny, kterým se podobá. Tři předané letouny mají i radar, který je obvykle používaný pro jednomístnou verzi. "Je tam lepší avionika, letoun se stává lepším můstkem proto, aby piloti byli lépe připraveni pro JAS-39 Gripen," uvedl Hromek.

Vylepšení strojů spočívá převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivovém systému. Každý z kokpitů je vybaven novou verzí vystřelovacího sedadla, letoun je také uzpůsoben pro tlakové plnění paliva.

České letectvo si objednalo tři L-159T2 v roce 2016. Součástí zakázky je také například dodání pozemního vybavení, softwaru a náhradních dílů či proškolení pozemního a letového personálu. Nový dvoumístný letoun poprvé letěl loni v srpnu na Letišti Vodochody.

Aero také nedávno s armádou uzavřelo smlouvu na opravu 16 letounů L-159. Hodnota zakázky je 1,6 miliardy korun. Součástí je několik vylepšení letounů.

Kromě 16 jednomístných letounů L-159 má armáda pět dvoumístných, od úterka dále tři modernizované dvoumístné a využívá 14 pronajatých letounů Gripen.

Nový letoun L-159:

Aero Vodochody představilo nový letoun L-159 | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy