Armáda už převzala i třetí letoun L-159. Zajistí rychlejší přechod pilotů na gripeny

ČTK ČTK
4. 6. 2019 15:59
Armáda v úterý převzala od Aera Vodochody poslední ze tří letounů L-159. Konkrétně jde o typ L-159T2 s řadou vylepšení. Na čáslavské základně nahradí tři stroje L-39ZA. Nebude tam už třeba udržovat tři typy letounů, což zefektivní i práci personálu, řekl při úterním oficiálním předání letounu velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek. Letectvu teď budou sloužit stroje L-159 a Gripen. Letouny L-39ZA po desítkách let provozu svou službu v armádě končí.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Aero

V úterý předané letouny odpovídají požadavkům na pokročilý výcvik pilotů i plnění vojenských operací. "Dodání letounů L-159T2 představuje důležitý pokrok v programu L-159, neboť významně rozšiřuje schopnosti a technologickou vyspělost této pokročilé cvičné a bojové platformy. Věřím, že služba L-159T2 v barvách českého letectva potvrdí vysokou kvalitu letounu," uvedl prezident Aera Vodochody Dieter John.

Podle velitele 21. základny taktického letectva Čáslav plukovníka Petra Tománka bude dvoumístná varianta letounu využívána pro pokročilý výcvik mladých pilotů, umožní jim rychlejší přechod na nadzvukové gripeny, kterým se podobá. Tři předané letouny mají i radar, který je obvykle používaný pro jednomístnou verzi. "Je tam lepší avionika, letoun se stává lepším můstkem proto, aby piloti byli lépe připraveni pro JAS-39 Gripen," uvedl Hromek.

Vylepšení strojů spočívá převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivovém systému. Každý z kokpitů je vybaven novou verzí vystřelovacího sedadla, letoun je také uzpůsoben pro tlakové plnění paliva.

České letectvo si objednalo tři L-159T2 v roce 2016. Součástí zakázky je také například dodání pozemního vybavení, softwaru a náhradních dílů či proškolení pozemního a letového personálu. Nový dvoumístný letoun poprvé letěl loni v srpnu na Letišti Vodochody.

Aero také nedávno s armádou uzavřelo smlouvu na opravu 16 letounů L-159. Hodnota zakázky je 1,6 miliardy korun. Součástí je několik vylepšení letounů.

Kromě 16 jednomístných letounů L-159 má armáda pět dvoumístných, od úterka dále tři modernizované dvoumístné a využívá 14 pronajatých letounů Gripen.

Nový letoun L-159:

Aero Vodochody představilo nový letoun L-159 | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 40 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy