Arktický víkend: Umrzl další člověk, obětí je již sedm

Dagmar Honsová (Meteopress), Red Dom
20. 12. 2009 12:25
Evropu sevřely mrazy, jsou i mrtví, pod kanálem La Manche uvízly vlaky
Foto: Naďa Straková

Praha - Většinu Evropy včetně České republiky sevřely silné mrazy. Sobota měla být vůbec nejchladnějším dnem konce roku.

Extrémní zima si vybrala řadu obětí po celém starém kontinentu, Česko nevyjímaje. Počet obětí se vyšplhal již na sedm. Přibývají také další komplikace.

Pád rekordů

Nejnižší ranní teplota vzduchu byla z pátka na sobotu naměřena na Jizerce -23 °C. I na jiných místech klesla teplota až k dvaceti stupňům pod nulu.

V Adršpachu bylo -21,5 °C, v Krásném Údolí a v Černé v Pošumaví -20 °C, na Jeseníku a v Nové Vsi v horách -19,8 °C. Ve městech bylo v sobotu ráno nejchladněji v Liberci -19,1 °C, Plzni -15 °C, v Ústí nad Labem -14,7 °C a v Praze-Ruzyni -13,8 °C.

Během dne pak padl další rekord - na Horské Kvildě bylo naměřeno -24,1 stupňů. V Liberci naměřili -19,5 °C a padl tak teplotní rekord z roku 1940, v Jizerských horách byl teplotou padající pod -20°C překonán rekord z roku 1963.

Teploty pod -10 stupňů byly během dne na řadě míst, proto hovoříme o takzvaném arktickém dnu. Oproti dlouhodobému teplotnímu normálu je to podprůměr až o 11 °C.

Odolní lyžaři

Ani extrémní teploty neodradily první tisícovky sjezdařů, kteří se mohli vydat na dlouho odkládaný první lyžařský víkend.

Vleky se rozjely ve všech vyšších horách, ale také například na Olomoucku či kolem Prahy.

Na kopcích střední Moravy leží 20 až 30 centimetrů přírodního sněhu, další desítky přidala sněžná děla. Ve středních Čechách se rozjely vleky na Monínci u Sedlce-Prčice a na Šibeničním vrchu u Mnichovic.

Na Liberecku kromě sjezdovek upravili dokonce i Jizerskou magistrálu. Tratě vedou přes Novou louku, Hřebínek či Bílé buky na Kristiánov.

Fotogalerie: Mrazivá sobota na horách

V Jeseníkách běžkaři vyjet zatím nemohou, podle horské služby tu navíc platí první stupeň lavinového nebezpečí.

Neděle má být stejně mrazivá

Nedělní ráno bylo podobně studené jako sobotní - nejnižší ranní teploty opět na sněhové pokrývce v horských oblastech klesly pod -18 °C.

Klementinský rekord minimální teploty pro dnešní den je -22,8 °C z roku 1788. Uvedené období však patří ještě k tzv. Malé době ledové pro nichž byly velmi chladné a dlouhé zimy charakteristické.

Například zima v roce 1784 přinesla i do nížin půl až jeden metr sněhu, trvala až do počátku dubna, kdy oteplení způsobilo velké povodně, dokonce dosud největší známou jarní povodeň v Praze.

Umírali lidé, pod La Manchem uvízly vlaky

Už v pátek umrzli v Praze dva lidé - čtyřicetiletý muž v lesíku v Malešicích a o rok mladší v drážním domku v Řepích. Od začátku letošní zimy to byly šestý a sedmý smrtelný případ podchlazení. Zatím není jasné, zda šlo o bezdomovce. Zatím nejvíc obětí si letošní zima připsala při nečekaném příchodu mrazů v říjnu.

V sobotu ostravská policie oznámila hned tři další úmrtí - mrazivé počasí připravilo o život dva muže a ženu.

V neděli umrzl další člověk - v Praze Bohnicích. Silné mrazy si tak v posledních dnech vyžádaly už nejméně sedm lidských životů. 

V dalších evropských zemích umírali lidé, zejména bezdomovci a starší občané.

Kvůli mrazivému počasí se v noci na sobotu v tunelu pod kanálem La Manche porouchaly čtyři vlaky společnosti Eurostar s více než 2 tisíci pasažéry.

V řadě evropských zemí způsobilo sněžení a chladné počasí problémy v silniční i letecké dopravě, zasažena jsou mimo jiné velká letiště v Londýně, Bruselu a Paříži.

V Polsku od poloviny tohoto týdne mrazům podlehlo už osm lidí. Poslední dva umrzli ve městě Pila na západě země. V Moskvě, kterou dvacetistupňové mrazy sužují už několik dní, zmrzl v noci na pátek další člověk, od listopadu již devatenáctý. Desítky dalších lidí utrpěly omrzliny.

V Německu se stal obětí zimy dvaašedesátiletý bezdomovec ve městě Bendorf v Porýní-Falci. V Rakousku - v St. Jakobu ve východním Tyrolsku - v pátek v noci naměřili minus 24 stupňů.

Extrémní počasí si vybralo oběti i v Turecku. V provincii Balikesir noční vichr srazil část minaretu v okamžiku, kdy do mešity přicházeli věřící. Čtyři na místě zahynuli.

Silnice v Česku pod sněhem

Sníh leží na silnicích po celé republice, hlavní tahy jsou chemicky ošetřeny. Místy, především ve vyšších výškách, musí řidiči počítat s tím, že jsou silnice pokryté vrstvou uježděného sněhu. Zatím nejsou hlášeny žádné vážnější nehody.

V Moravskoslezském kraji se kvůli špatným rozptylovým podmínkám zhoršila kvalita ovzduší. Denní koncentrace polétavého prachu v pátek odpoledne tam až trojnásobně překračovaly stanovený limit, v sobotu se situace ještě zhoršila.

Denní koncentrace polétavého prachu podle Českého hydrometeorologického ústavu i více než čtyřnásobně překročily stanovený limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový.

V pondělí se začne oteplovat

Meteorologové předpověděli, že chladné počasí potrvá do neděle, od pondělí se začne postupně oteplovat. V úterý se dostanou teploty nad nulu, takže sníh začne odtávat. Na Štědrý den by se měly kolem nuly pohybovat i noční teploty. K tomu předpovídají meteorologové déšť.

V pátek bylo nejtepleji v Chebu, kde nejvyšší teplota dosáhla minus 6,2 stupně Celsia. Naopak nejnižší teplotu naměřili meteorologové na Milešovce, a to minus 16,1 stupně. Sněhu leží nejvíc na Šeráku - 35 centimetrů, na Churáňově nasněžilo 27 centimetrů, v Krkonoších leží sněhová pokrývka do deseti centimetrů.

 

Právě se děje

Další zprávy