Archeologové našli na Hradě fresku starou tisíc let

Zpravodajská směna
26. 2. 2010 14:19
Dalším významným objevem jsou fragmenty nejstaršího opevnění
Rytina nalezená při výzkumu čelní kamenné stěny valu
Rytina nalezená při výzkumu čelní kamenné stěny valu | Foto: M. Frouz

Praha - Archeologové hlásí z Pražského hradu vzácné objevy.

"Nejvýznamnějším nálezem je fragment valového opevnění s kamennou plentou z 10. až 11. století a ještě staršího příkopu z 9. století," uvedla Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu Akademie věd, který výzkum provádí.

Doklady o opevnění Pražského hradu z 9. století byly podle ní objeveny už v první polovině minulého století v době stavby monolitu na třetím nádvoří. Tento prostor byl podle ní v 9. století kultovním centrem.

Unikátní je nález jednoduché kresby, která zřejmě vyobrazuje některé z tehdejších hradních staveb z 10. až 11. století. Výzkumníci jej objevili na měkké opuce v základové řadě kamenného čela hradby. Podle Maříkové-Kubkové jde o první nález svého druhu v Praze.

Záchranný průzkum byl zahájen letos v lednu v souvislosti se stavebními úpravami Informačního střediska Pražského hradu na ploše šedesáti metrů čtverečních. Investorem výstavby je Správa Pražského hradu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá pošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy