ANO v Ústí jedná s komunisty, nejspíš jim dá přednost před ČSSD

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2016 16:37
V Ústeckém kraji se rodí koalice, kterou zřejmě kromě vítězného hnutí ANO budou tvořit i komunisté v čele s dosavadním hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. ANO získalo v zastupitelstvu 20 z 55 křesel, společně se 13 mandáty komunistů by koalice měla pohodlnou nadpoloviční většinu. Člen vyjednávacího týmu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) navíc nevyloučil, že byl Bubeníček mohl být hejtmanem i nadále.
Foto: Vojtěch Marek

Ústní nad Labem – Hnutí ANO, které zvítězilo v krajských volbách v Ústeckém kraji, preferuje vznik dvojkoalice. O možné spolupráci v neděli jednali jeho zástupci s druhou nejsilnější stranou, dosud vládnoucí KSČM. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl, že variant možné spolupráce je několik.

ANO získalo v zastupitelstvu 20 z 55 křesel, společně se 13 mandáty komunistů by koalice měla pohodlnou nadpoloviční většinu. "Roli tu hrají i zkušenosti se zvolenými lidmi. Chceme vládnout s těmi, co nejsou do ničeho namočeni a zároveň preferujeme dvoukoalici a stabilitu," uvedl Brabec. 

Nevyloučil ani to, že by hejtmanem mohl zůstat Oldřich Bubeníček (KSČM), přestože komunisté získali o sedm mandátů méně než ANO.  "Budeme jednat o všech variantách. Hejtman není klíčová záležitost, pro nás je například prioritou většina hlasů v krajské radě," řekl.  

Vítěznému hnutí ANO by přitom na většinovou dvoukoalici stačila i spolupráce s ČSSD. Měla by však jen třicet hlasů v 55členném zastupitelstvu, oproti 33 hlasům, které budou mít s komunisty. "Koalice opřená o pouhé dva hlasy by bylo málo," dodal ministr. 

ANO preferuje podle Brabce, který je ve vyjednávacím týmu hnutí, koalici dvou stran. "Je to (spolupráce s KSČM) jediná možnost, jak uzavřít dvojkoalici, takže ve dvojkoalicích je to určitě favorit," řekl Brabec. Nadpoloviční většinu by mělo hnutí případně i s ČSSD, která má deset mandátů. "Vycházelo by to, ale bylo by to o fous. A my bychom rádi stabilní (vládu). S KSČM je to o pět hlasů a je to stabilnější," uvedl Brabec.

Pro vítěze voleb je klíčová nadpoloviční většina v jedenáctičlenné krajské radě. Brabec nevyloučil, že by vítěz voleb přenechal hejtmana komunistům. "Těch variant je několik," doplnil Brabec.

Podle Bubeníčka, který vede vyjednávací tým KSČM, se obě uskupení shodla téměř na všech programových bodech. "Naše programy jsou velice podobné. Je jen jeden bod, na kterém bychom se asi moc nedohodli. Z toho jsme vycházeli," řekl Bubeníček.

Jediným sporným bodem je podle něj otázka limitů těžby hnědého uhlí. Zatímco komunisté podporují jejich prolomení, ANO je proti. "Vzhledem k tomu, jak vláda rozhodla, si myslíme, že minimálně v tomto volebním období to nebude bod, o kterém se bude hovořit," dodal Bubeníček.

Obě strany teď proberou možnou spolupráci ve svých krajských předsednictvech. Zda dvojkoalice vznikne, či nikoliv by mělo být jasné do středy.

V krajském zastupitelstvu zasednou ještě ODS se sedmi mandáty a koalice SPD-SPO s pěti mandáty. Poslední čtyři roky vládla v Ústeckém kraji koalice komunistů a ČSSD.

Právě obavy z toho, že by se ostatní strany semkly proti ANO, jako se to stalo několik hodin po volbách v Hradci Králové, přiměly vítězné hnutí k rychlému jednání. Přesto se chce vyjednávací tým strany Andreje Babiše v nejbližších dnech setkat také se zástupci ČSSD. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy