Hnutí ANO přišlo 50 tisíc z účtu věznice, ta o tom nic neví. Dar zřejmě odeslal vězeň

Radek Dragoun Marek Pokorný Radek Dragoun, Marek Pokorný
23. 10. 2018 19:08
Hnutí ANO dar 50 tisíc korun vrátilo hned následující den i se sedmihaléřovým úrokem.
Věznice Vinařice, ilustrační foto.
Věznice Vinařice, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Minulé pondělí obdrželo hnutí ANO peníze od zvláštního dárce - Věznice Vinařice. Z jejího účtu doputovalo ke straně 50 tisíc korun. Není však zřejmé, kdo peníze poslal. Věznice odmítá, že by jakékoliv politické straně někdy nějaký příspěvek posílala. 

"Nikdy jsme neposlali peníze na jakékoliv volební konto," říká mluvčí věznice Ivan Suchý. "Já si nedokážu představit, že bychom měli 50 tisíc navíc. Pokud bychom je měli, byli bychom strašně šťastní. Našli bychom tisíc jiných věcí, na které bychom je mohli dát," dodává Suchý.

Hnutí ANO rovněž po původu daru pátralo. Avšak neúspěšně. Z toho důvodu ho hned následující den vrátilo i se sedmihaléřovým úrokem. "Zjišťovali jsme, kdo zaslání daru inicioval. Nikdo z krajské organizace Středočeského kraje ani z dalších krajských organizací neznal důvod poskytnutí tohoto daru. Navíc zákon přijímání darů od podobných institucí přímo zakazuje," vysvětluje mluvčí hnutí Lucie Kubovičová, proč peníze neprodleně vrátili.

Jako možné vysvětlení se nabízí, že dar odeslal některý z odsouzených, který si svůj trest odpykává ve Vinařicích. Vězni sice nemají po dobu pobytu k dispozici své běžné účty, ale věznice jim zřizuje účty speciální. Na ně si mohou poslat jak peníze zvenku, tak tam mohou ukládat to, co si ve vězení vydělají.

Ze svých účtů pak mohou bezhotovostně například nakupovat ve vězeňské prodejně či si dobít kredit na telefonování. Anebo je také poslat například na charitu. Podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové se stává, že vězni občas darují část svých peněz dětským domovům. Podobně mohl někdo poslat peníze hnutí ANO. 

"Pokud někam z tohoto účtu pošle peníze, tak se tam projeví číslo účtu věznice s nějakým odlišovacím číselným kódem, že se jedná o vězně," říká Kučerová. 

Právo poslat peníze straně pochopitelně mají i vězni. "Jakákoliv osoba včetně vězně, pokud má svoje soukromé finanční prostředky a nejsou jí blokovány například exekucemi, s nimi v rámci zákona může nakládat, tedy je poslat i straně na transparentní účet," potvrdil ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy