Obyčejná čórka, zlobí se piráti na Babiše kvůli vykradení tématu mobilních operátorů

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2019 13:40
Hnutí ANO chce zkrátit dobu přenesení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo současných deseti. Návrh změny zákona o elektronických komunikacích předloží ve středu na vládě premiér Andrej Babiš (ANO). Piráti se zlobí. I oni totiž v úterý předložili změny týkající se přechodu k jinému operátorovi. Návrh hnutí ANO označili za vykrádání témat. Babiš nařčení odmítl.
Andrej Babiš a Ivan Bartoš.
Andrej Babiš a Ivan Bartoš. | Foto: Aktuálně.cz

Pokud se v současnosti rozhodne zákazník pro změnu operátora, stávajícímu to musí oznámit předem a deset dní čekat na uvolnění smlouvy. Návrh zkracuje dobu na pětinu. Přechod má nově zajistit nový operátor. Podobně funguje změna banky. Informaci České televize potvrdil poslanec Patrik Nacher.

Nyní lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že by v případě ukončování smlouvy na dobu určitou lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic.

Novela má také rozšířit některá ochranná opatření na živnostníky. Nyní je chráněn jen spotřebitel, tedy fyzická osoba.

Na úterní tiskové konferenci představili svůj návrh také opoziční piráti, kteří plánují snížení pokut za přechod k jinému operátorovi. Změna zákona podle nich usnadní příchod čtvrtého operátora a vedla by ke snížení cen. Návrh hnutí ANO označili za vykrádání témat, vládní návrh zákona by se podle nich nestihl včas projednat.

"Jako mohlo by mi vadit, že je to obyčejná čórka, neboť ještě minulej tejden nevěděl, která bije, a věc jsme zahájili po přípravách s piráty my," vzkázal šéf pirátů Ivan Bartoš prostřednictví Facebooku Babišovi.

Babiš se na tiskové konferenci ohradil proti tomu, že by piráti téma řešili jako první. Podle něj se dozvěděli v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi, že v pátek napsal dopis operátorům s konkrétními opatřeními. "A dnes se snaží někomu vnutit představu, že oni teď přicházejí to vyřešit. To samozřejmě není pravda, snaží se nám toto téma nějakým způsobem ukrást a ještě říct, že nic neděláme," poznamenal.

Nováková: Ke zlevnění dat povede větší využívání sítí

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) vzbudila v minulých dnech rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. Minulou neděli v ČT uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. "My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede," řekla Nováková.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte (GB) stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následuje Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

Nováková o ceně dat? Absurdní, to si netroufne říct ani mluvčí operátora, říká expert:

Cenotvorba operátorů nezávisí na tom, jaký objem dat je čerpán, celá ta úvaha Marty Novákové je absurdní z hlediska zdravého rozumu, říká Petr Koubský | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy