Amnesty: Romové jsou v Česku diskriminováni

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 5. 2007 12:10
Mají nerovné postavení ve školách nebo na policii
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Nerovné postavení Romů, rasistické útoky a policejní násilí patří k hlavním problémům České republiky v oblasti lidských práv.

Tvrdí to alespoň výroční zpráva organizace Amnesty Inernational (AI). Zpráva každoročně informuje o stavu lidských práv ve 153 zemích světa. Zástupci české odnože Amnesty Inernational dnes předají zprávu ministrům vlády Džamile Stehlíkové a Ivanu Langerovi.

AI ve zprávě upozorňuje i na konkrétní případy, které se v Česku staly: poukazují například na zbití poslankyně Kateřiny Jacques nebo mírné rozsudky nad pachateli rasově motivovaných trestných činů.

Podle ochránců lidských práv u nás Romové mají problémy hlavně v přístupu k bydlení, vzdělávání a práci. K Romům se jinak chovají jednotlivci, ale i instituce, například policie či školy.

Na diskriminaci Romů upozornil ve své zprávě i komisař Rady Evropy pro lidská práva. Ten uvedl, že romské děti jsou neoprávněně umísťovány do speciálních škol.

Romové jsou diskriminováni v Česku i na Slovensku.    Ilustrační snímek
Romové jsou diskriminováni v Česku i na Slovensku. Ilustrační snímek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Právě problém vzdělávání romských dětí je jedním z nejpalčivějších a potřebuje okamžitou pozornost," upozorňuje ředitel české pobočky AI Zdeněk Rudolský.

"V prostoru od Dublinu až po Bratislavu se Romové setkávají s nepřátelstvím a diskriminací. Společnost až s příliš velkou tolerancí přechází veřejné projevy xenofobie. Ty však jen podporují vzájemnou zášť a nedůvěru," dodal Zdeněk Rudolský.

AI: Soudy by k rasismu měly být tvrdší

Amnesty International uznává, že se v oblasti národnostních menšin udály některé pokroky, nestačí ale k nápravě situace. Zpráva zmińuje například rozhodnutí zahájit sběr anonymních dat o romské populaci.

Ze zprávy zadané Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, která byla zveřejněna v roce 2006, navíc vyplývá, že se zvyšuje počet Romů žijících v sociálním vyloučení.

Špatné zákony mají negativní dopad na život romských žen. "AI podporuje požadavek na odškodnění romských žen, které byly podrobeny nedobrovolným sterilizacím. Přetrvávajícími diskriminačními stereotypy vůči ženám se zabýval také Výbor OSN pro eliminaci násilí na ženách," píše se ve zprávě Amnesty Inernational.

Zpráva AI poukazuje i na fakt, že české soudy udílejí pachatalům rasově motivovaných trestných činů mírné tresty.  

"V září byl například profesionální voják z Jinců na Příbramsku odsouzen za zbití Roma jen k dvouletému podmíněnému trestu," uvádí AI.

 

Právě se děje

Další zprávy