Akce Česko si povídá propojí lidi odlišných názorů. Bojuje proti hádkám na internetu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2022 16:23
Debatovat s lidmi s jiným názorem není těžké, ukazuje projekt Česko si povídá, který na základě odpovědí v internetovém formuláři vybere každému názorového oponenta, se kterým může později debatovat naživo. Cílem je při osobním kontaktu smířit v online prostředí jinak nesmiřitelné rivaly. "Nehádejte se na sítích, zajděte spolu na kafe," vybízí autoři projektu, kterého je Aktuálně.cz partnerem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Projekt Česko si povídá vrací lidi do doby, kdy si naproti sobě sedli, dívali se do očí a měli možnost diskutovat svoje názory, i když jsou naprosto opačné. Pomáháme vystoupit z anonymity na internetu," přiblížila v rozhovoru pro DVTV koordinátorka projektu Bohdana Rambousková z organizace HateFree Culture.

Smyslem akce je dostat lidi z jejich sociální bubliny a ukázat jim, jak na dané téma nahlíží někdo s jiným, nebo dokonce opačným názorem. Akce chce dát lidem prostor debatovat a naslouchat, čímž bojuje proti polarizaci společnosti.

Do projektu se lidé mohou zapojit zodpovězením první otázky, po které se zpřístupní další otázky. Celkem na zájemce čeká devět otázek, přičemž vždy jde o odpověď "ano", nebo "ne". Následně web vybídne k vyplnění svých údajů včetně bydliště, jelikož diskuzní partner se vybírá do vzdálenosti maximálně 30 kilometrů. Pak už systém vybere názorového protivníka do dvojice.

Setkání se uskuteční 18. a 19. června a má jedno pravidlo: Debatující by se měli potkat na veřejném místě, například v kavárně. Podle organizátorů během konverzací ve více než třiceti zemích světa nikdy nedošlo k vyostřené hádce nebo fyzickému napadení.

Česko si povídá následuje obdobnou německou akci Deutschland Spricht, kterou v roce 2017 zorganizoval německý deník Die Zeit. Na základě tamních debat sociolog Armin Falk zjistil, že už jen dvouhodinová debata dokáže setřít rozdíly mezi lidmi protichůdných názorů.

Po diskuzích lidem jejich názoroví protivníci připadali méně zlí a neinformovaní. Dokonce podle něj u diskutujících zesílil dojem, že se mohou shodnout. Akce se poté rozšířila do dalších zemí pod názvem My Country Talks a neustala ani v době koronavirové pandemie.

VIDEO: Rambousková: Na sítích považujeme lidi za hlupáky. Tváří v tvář je ale všechno jinak

Projekt Česko si povídá vrací lidi do doby, kdy si naproti sobě sedli, dívali se do očí a měli možnost diskutovat svoje názory. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Warriors vydařeným týmovým výkonem na úvod semifinále NBA přehráli Dallas

Basketbalisté Golden State Warriors vstoupili vítězně do semifinále play off NBA a doma přehráli Dallas Mavericks jasně 112:87. Přivedl je k tomu povedený týmový výkon, protože sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Stephen Curry nasbíral 21 bodů a 12 doskoků, Andrew Wiggins a Jordan Poole přidali po 19 bodech. Warriors se navíc povedlo přibrzdit hvězdu Dallasu Luku Dončiče, který na 20 bodů potřeboval 18 střel a navíc měl sedm ztrát.

Další zprávy