Akce Česko si povídá propojí lidi odlišných názorů. Bojuje proti hádkám na internetu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2022 16:23
Debatovat s lidmi s jiným názorem není těžké, ukazuje projekt Česko si povídá, který na základě odpovědí v internetovém formuláři vybere každému názorového oponenta, se kterým může později debatovat naživo. Cílem je při osobním kontaktu smířit v online prostředí jinak nesmiřitelné rivaly. "Nehádejte se na sítích, zajděte spolu na kafe," vybízí autoři projektu, kterého je Aktuálně.cz partnerem.
Startuje druhý ročník projektu Česko si povídá.
Startuje druhý ročník projektu Česko si povídá. | Foto: Česko si povídá

"Projekt Česko si povídá vrací lidi do doby, kdy si naproti sobě sedli, dívali se do očí a měli možnost diskutovat svoje názory, i když jsou naprosto opačné. Pomáháme vystoupit z anonymity na internetu," přiblížila v rozhovoru pro DVTV koordinátorka projektu Bohdana Rambousková z organizace HateFree Culture.

Smyslem akce je dostat lidi z jejich sociální bubliny a ukázat jim, jak na dané téma nahlíží někdo s jiným, nebo dokonce opačným názorem. Akce chce dát lidem prostor debatovat a naslouchat, čímž bojuje proti polarizaci společnosti.

Do projektu se lidé mohou zapojit zodpovězením první otázky, na některém z partnerských zpravodajských webů od 8. května. Celkem na zájemce čeká devět otázek, přičemž vždy jde o odpověď "ano", nebo "ne". Následně web vybídne k vyplnění svých údajů včetně bydliště, jelikož diskuzní partner se vybírá do vzdálenosti maximálně 30 kilometrů. Pak už systém vybere názorového protivníka do dvojice.

Před osobním setkáním a poskytnutím e-mailové adresy se mohou diskutující spojit přes účastnický systém. "Je to nová funkce pro větší pocit bezpečí účastníků," vysvětlila Rambousková.

Osobní setkání si účastníci dohodnou podle svých časových možností během června, přičemž platí jedno pravidlo: Debatující by se měli potkat na veřejném místě, například v kavárně. Podle organizátorů během konverzací ve více než třiceti zemích světa nikdy nedošlo k vyostřené hádce nebo fyzickému napadení.

Smyslem akce není někoho přemlouvat, aby změnil svůj názor. Jde naopak o naslouchání a snahu pochopit úhel pohledu názorového protějšku. V loňském roce, kdy se akce konala v Česku poprvé, změnila po setkání názor jen čtvrtina účastníků. "Přesto 88 procent diskutujících uvedlo, že by se se svým názorovým protějškem znovu setkalo," uvedl manager HateFree Culture Lukáš Hodek. Více než polovina účastníků navíc uznaloa, že jejich partner během diskuze řekl něco podnětného, co je přimělo zamyslet se nad tématem z jiného úhlu, dodal Houdek.

Nejčastěji se v během loňského ročníku probírala témata jako radikalismus křesťanských fundamentalistů v Polsku a Maďarsku, úložiště jaderného paliva, časové vytížení samoživitelů, energetická burza Lipsko nebo přínosy mísení kultur, uvedli organizátoři.

Česko si povídá následuje obdobnou německou akci Deutschland Spricht, kterou v roce 2017 zorganizoval německý deník Die Zeit. Na základě tamních debat sociolog Armin Falk zjistil, že už jen dvouhodinová debata dokáže setřít rozdíly mezi lidmi protichůdných názorů.

Po diskuzích lidem jejich názoroví protivníci připadali méně zlí a neinformovaní. Dokonce podle něj u diskutujících zesílil dojem, že se mohou shodnout. Akce se poté rozšířila do dalších zemí pod názvem My Country Talks a neustala ani v době koronavirové pandemie.

VIDEO: Rambousková: Na sítích považujeme lidi za hlupáky. Tváří v tvář je ale všechno jinak

Projekt Česko si povídá vrací lidi do doby, kdy si naproti sobě sedli, dívali se do očí a měli možnost diskutovat svoje názory. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy