Akademici chystají stávku, stěžují si na podfinancování univerzit i nízké platy

ČTK ČTK
31. 8. 2023 17:38
Akademici chystají stávku, stěžují si na podfinancování univerzit i nízké platy

Akademici z českých vysokých škol, kteří jsou sdružení v iniciativě Hodina pravdy, chtějí v říjnu stávkovat. Iniciativa sdružuje vyučující a studenty humanitních a společenských oborů. Stávka je zatím plánovaná na jeden den, vysokoškolští učitelé ale nevylučují ani delší protesty, sdělili zástupci iniciativy. Důvodem ke stávce je podle nich podfinancování vysokých škol a to, že situaci univerzit vláda a ministerstvo školství dostatečně neřeší. Podle akademiků hrozí, že málo peněz dostanou univerzity i v roce 2024, uvedli s odkazem na dosavadní návrhy státního rozpočtu a vyjádření politiků.

Kvůli nízkým odměnám akademici v některých městech protestovali už na jaře. V uskupení Hodina pravdy je zapojeno 13 fakult z devíti univerzit v Česku, z toho osm je filozofických fakult. V březnu se protestů zúčastnily nižší tisíce lidí, na podzim organizátoři plánují intenzivnější protestní akce, sdělili. Prozatím chystají jednodenní stávku v říjnu, konat by se podle nich ale mohla i dlouhodobější, která by zasáhla do zkouškového období, a narušila tak konání státnic.

"Uvědomujeme si, že jde o extrémní krok, který by mohl zkomplikovat studentům dokončení studia a získání diplomů. Vzhledem k tomu, že se naše ostatní možnosti pomalu vyčerpávají, nelze jej vyloučit. Je to jeden z legitimních způsobů, jak dát jasně najevo, že za těchto ponižujících podmínek odmítáme dále pracovat a vzdělávat budoucí generace," řekl Ondřej Švec z Univerzity Karlovy.

Vláda a MŠMT se podle iniciativy situací na VŠ nezabývají. Podíl výdajů na vysokoškolské vzdělávání ze státního rozpočtu dosahuje historického minima. Výdaje klesly z 0,66 procenta HDP v roce 2009 na letošních 0,42 procenta HDP, upozornili akademici. V rozpočtu na rok 2024 ministerstvo financí navrhlo rozpočet resortu školství meziročně snížit, podle nedávného prohlášení ministra školství Mikuláše Beka (STAN) rozpočet pro vědu a vysoké školství v roce 2024 v porovnání s letošním rozpočtem klesat nebude. Podle něj je na tom shoda ve vládě, přestože se o podobě rozpočtu stále vedou debaty.

 

Právě se děje

Další zprávy