Airbus se rozbil o hladinu, řekli vyšetřovatelé

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 7. 2009 16:00
Paříž - Airbus A330-200 společnosti Air France, který prvního června na cestě z Rio de Janeira do Paříže ztroskotal uprostřed Atlantického oceánu, se nerozpadl ve vzduchu.

Vyšetřovatelé dnes zveřejnili první závěry expertních analýz a odmítli dosud spekulované teorie, že se letoun rozlomil už ve vzduchu.

Naopak, analýzy ukazují, že se stroj rozbil nárazem o vodní hladinu. Letadlo údajně narazilo na hladinu se silným vertikálním zrychlením.

Nikdo na palubě letu AF447 nepřežil. Zahynulo 228 lidí. Černé skříňky se zatím pátracím týmům nepodařilo v hlubokém oceánu nalézt a jejich majáky už pravděpodobně nefungují.

Francouzští vyšetřovatelé však po nich hodlají i nadále pátrat pomocí ultracitlivých podvodních mikrofonů i "jinými způsoby".

"Vyšetřování takové nehody je jako puzzle a my máme velmi málo prvků," řekl. "Jsme ještě velmi daleko od toho, abychom mohli stanovit příčiny."

Jako o jedné z možných se hovořilo o konfliktních informacích poskytovaných měřidly rychlosti, takzvanými Pitotovými trubicemi. Podle Bouillarda je jasné, že trubice skutečně poskytovaly rozdílné rychlostní údaje, jaký vliv to však mělo na nehodu, není prý vyšetřovatelům stále jasné.

Bouillard rovněž potvrdil informace, že v době nehody bylo letadlo řízeno manuálně, a nikoli autopilotem.

Nikdo na palubě letu AF447 nepřežil. Zahynulo 228 lidí. Černé skříňky se zatím pátracím týmům nepodařilo v hlubokém oceánu nalézt a jejich majáky už pravděpodobně nefungují. Francouzští vyšetřovatelé však po nich hodlají i nadále pátrat pomocí ultracitlivých podvodních mikrofonů i "jinými způsoby".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy