Advokát Švarc dostal před únosem v Libanonu od Fajádovy rodiny skoro pět milionů korun

Domácí Domácí
10. 2. 2016 12:03
Advokát Libanonce Alího Fajáda dostal před svým únosem v Libanonu od rodiny svého klienta 200 tisíc dolarů (bezmála 5 milionů korun). Podle Švarce to byla odměna za právní služby. O peníze i fakturu však právník při únosu přišel a smlouvu měl údajně jen ústní. Spolu se Švarcem byli v Libanonu uneseni ještě další čtyři Češi. Z libanonského zajetí se po téměř osmi měsících zpět do Česka vrátili minulý čtvrtek, výměnou právě za Fajáda. Toho Česko nevydalo do USA, kde je obviněn ze spolupráce s teroristy.
Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu. Advokát Jan Švarc na snímku vlevo dole.
Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu. Advokát Jan Švarc na snímku vlevo dole. | Foto: Policie

Praha - Advokát Jan Švarc těsně před únosem v Libanonu dostal v hotovosti 200 tisíc dolarů (téměř 5 milionů korun) od příbuzných Alího Fajáda. Za co přesně právník Libanonce Fajáda obnos vyinkasoval, není jasné. Podle Švarce to byla odměna za právní služby.

„Když jsme tu spočítali hodiny strávené nad případem, veškeré náklady kolem toho, tak tam by se správně mělo klientovi účtovat až kolem 40 milionů korun. Ta kancelář v podstatě rok a půl nedělala nic jiného,“ upřesnil pro Český rozhlas Švarc. O peníze i fakturu však právník při únosu přišel a smlouvu měl údajně jen ústní.

O penězích se zmínil v rozhovoru pro středeční Právo i další z pětice unesených Čechů, novinář Miroslav Dobeš. Svědkem předání peněz prý Dobeš nebyl. "... hovořilo se tam o tom, že shodou okolností v tentýž den, kdy nás unesli, pro něj (Švarce) byla právě od bratra pana Fajáda, tedy od Saíba, připravena v hotovosti záloha na právní služby," řekl Dobeš Právu. Potvrdil také, že peníze měl Švarc v době únosu s sebou a že šlo o peníze, které byly po únosu nalezeny v autě.

Spolu se Švarcem byli v Libanonu uneseni ještě další čtyři Češi. Z libanonského zajetí se po téměř osmi měsících zpět do Česka vrátili minulý čtvrtek, výměnou právě za Fajáda. Toho Česko nevydalo do Spojených států, kde je obviněn za to, že teroristické organizaci v Kolumbii chtěl prodat rakety a drogy.

Kdyby měly naše vztahy s USA na tomto ztroskotat, tak by nebyly moc dobré, tvrdí o výměně Čechů unesených v Libanonu bývalý velvyslanec v USA Kolář | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy