20 NEJ v kultuře. Vyřazujte, doplňujte

Adam B. Bartoš
17. 8. 2006 13:50
Praha - Co považujete za "to pravé" nej v kultuře? Vyřaďte tři nejméně zajímavé počiny a doplňte je třemi novými, lepšími. Uvnitř: ANKETA

Je-li 20 položek v každé kategorii projektu Top 100 málo, pak pro kulturu to platí dvojnásob. Ukazuje se, že vyniká-li náš národ v něčem, pak je to právě na poli kulturním.

Počínaje Janem Amosem Komenským, kterého si cení nejen naše země, přes osobnosti typu Kafky, Čapka ale i Haška, Nobelovou cenou ověnčeného basníka Seiferta až po spisovatele současné, jakým je kupříkladu ve Francii žijící Milan Kundera.

Václav Havel, známější spíše pro své prezidentské angažmá než absurdní drama, je ve světě taktéž velice oblíbenou postavou. Opět se ale ukazuje, co je pro náš národ typické - naše významné osobnosti oceňujeme často až po jejich smrti. A tak, zatímco se jedni podivují, že ve výčtu Top 100 Havel chybí, druzí se dušují, že by ho tam ani nechtěli.

V hudebním světě se také máme čím pochlubit. Antonína Dvořáka tam již máme, stejně tak Bohuslava Martinů. Doporučujete Smetanu a Janáčka, Mahlera či největšího českého skladatele 18. století, Josefa Myslivečka, který se přátelil s Mozartem a pro své nadání byl v Itálii přezdíván "Božským Čechem". Je však zbytečné mít ve výčtu několik skladatelů, proto hlasujte tak, aby zbylo místo i pro umělce z dalších oborů.

To je i případ operních pěvkyň - ve výběru naleznete hned tři. Ponecháme jen Emu Destinovou? Nebo nás lépe prezentuje současná hvězda Magdalena Kožená?

Výtvarné umění zatupuje František Kupka a Alfons Mucha, navrhujete ale i fotografy Drtikola a Sudka nebo středověké malby Mistra Theodorika.

Architekt Jan Kaplický je bohužel oceňovaný více ve světě, než u nás. Jeho stavba obchodního domu v Birminghamu zdobí titulní strany prestižních architektonických časopisů a získala i mnohá ocenění. Kubismus pak představuje svébytný český architektonický směr, byť netrvající déle, než jedno desetiletí a končící ve slepé uličce - dodnes však je těch několik kubisticky vyvedených staveb velkým turistickým lákadlem.

Zajímavou postavou je i náchodský rodák, architekt Jan Letzel, který většinu času strávil v Japonsku. Jeho hirošimská stavba jako jediná přežila výbuch atomové bomby a dodnes je tak přezdívaná jako "Atomový dóm". Na zápis do Top 100 to zřejmě nestačí, ale Jana Letzela tento akt v japonsku proslavil. 

A tak bychom v kulturních vodách mohli lovit i nadále - filmařské umění prezentuje Miloš Forman, Jan Švankmajer, pochlubit se můžeme i meziválečným filmem, Karlovarským filmovým festivalem, filmem animovaným či kreslenými postavičkami z pohádek. Divadlo - to není jen ono Národní, ale i Loutkové divadlo Drak, Černé divadlo či předválečné Osvobozené divadlo V+W. To vše naleznete v anketě a svým hlasem můžete daný návrh "protlačit" do výběru 100 českých NEJ.

Samozřejmě stále můžete posílat další své tipy, pokud myslíte, že zde i nadále chybí něco důležitého.

Jak hlasovat

V anketě v tomto článku posílejte hlasy tomu návrhu, který podle vás ve dvacítce nejlepších chybí. Podle výsledku hlasování vybereme tři nejúspěšnější tipy a doplníme je do kategorie.

  • Stávající stav kategorie "kultura" a anketu, kde můžete hlasovat o nejslabších hráčích, NALEZNETE ZDE.

Aby byl výsledný počet stejný, tři stávající exklusivity, které se nesetkaly s vaším pochopením, naoopak vyřadíme. Z minulého hlasování se jako nejméně oblíbená ukázala jezdecká socha Jana Žižky. Bude to i ona, která tentokrát vypadne? A kdo další ji bude následovat? Hlasujte a vytvářejte spolu s námi Top 100 českých nej...

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy