20 NEJ v kultuře. Vyřazujte, doplňujte

Adam B. Bartoš
17. 8. 2006 13:50
Praha - Co považujete za "to pravé" nej v kultuře? Vyřaďte tři nejméně zajímavé počiny a doplňte je třemi novými, lepšími. Uvnitř: ANKETA

Je-li 20 položek v každé kategorii projektu Top 100 málo, pak pro kulturu to platí dvojnásob. Ukazuje se, že vyniká-li náš národ v něčem, pak je to právě na poli kulturním.

Počínaje Janem Amosem Komenským, kterého si cení nejen naše země, přes osobnosti typu Kafky, Čapka ale i Haška, Nobelovou cenou ověnčeného basníka Seiferta až po spisovatele současné, jakým je kupříkladu ve Francii žijící Milan Kundera.

Václav Havel, známější spíše pro své prezidentské angažmá než absurdní drama, je ve světě taktéž velice oblíbenou postavou. Opět se ale ukazuje, co je pro náš národ typické - naše významné osobnosti oceňujeme často až po jejich smrti. A tak, zatímco se jedni podivují, že ve výčtu Top 100 Havel chybí, druzí se dušují, že by ho tam ani nechtěli.

V hudebním světě se také máme čím pochlubit. Antonína Dvořáka tam již máme, stejně tak Bohuslava Martinů. Doporučujete Smetanu a Janáčka, Mahlera či největšího českého skladatele 18. století, Josefa Myslivečka, který se přátelil s Mozartem a pro své nadání byl v Itálii přezdíván "Božským Čechem". Je však zbytečné mít ve výčtu několik skladatelů, proto hlasujte tak, aby zbylo místo i pro umělce z dalších oborů.

To je i případ operních pěvkyň - ve výběru naleznete hned tři. Ponecháme jen Emu Destinovou? Nebo nás lépe prezentuje současná hvězda Magdalena Kožená?

Výtvarné umění zatupuje František Kupka a Alfons Mucha, navrhujete ale i fotografy Drtikola a Sudka nebo středověké malby Mistra Theodorika.

Architekt Jan Kaplický je bohužel oceňovaný více ve světě, než u nás. Jeho stavba obchodního domu v Birminghamu zdobí titulní strany prestižních architektonických časopisů a získala i mnohá ocenění. Kubismus pak představuje svébytný český architektonický směr, byť netrvající déle, než jedno desetiletí a končící ve slepé uličce - dodnes však je těch několik kubisticky vyvedených staveb velkým turistickým lákadlem.

Zajímavou postavou je i náchodský rodák, architekt Jan Letzel, který většinu času strávil v Japonsku. Jeho hirošimská stavba jako jediná přežila výbuch atomové bomby a dodnes je tak přezdívaná jako "Atomový dóm". Na zápis do Top 100 to zřejmě nestačí, ale Jana Letzela tento akt v japonsku proslavil. 

A tak bychom v kulturních vodách mohli lovit i nadále - filmařské umění prezentuje Miloš Forman, Jan Švankmajer, pochlubit se můžeme i meziválečným filmem, Karlovarským filmovým festivalem, filmem animovaným či kreslenými postavičkami z pohádek. Divadlo - to není jen ono Národní, ale i Loutkové divadlo Drak, Černé divadlo či předválečné Osvobozené divadlo V+W. To vše naleznete v anketě a svým hlasem můžete daný návrh "protlačit" do výběru 100 českých NEJ.

Samozřejmě stále můžete posílat další své tipy, pokud myslíte, že zde i nadále chybí něco důležitého.

Jak hlasovat

V anketě v tomto článku posílejte hlasy tomu návrhu, který podle vás ve dvacítce nejlepších chybí. Podle výsledku hlasování vybereme tři nejúspěšnější tipy a doplníme je do kategorie.

  • Stávající stav kategorie "kultura" a anketu, kde můžete hlasovat o nejslabších hráčích, NALEZNETE ZDE.

Aby byl výsledný počet stejný, tři stávající exklusivity, které se nesetkaly s vaším pochopením, naoopak vyřadíme. Z minulého hlasování se jako nejméně oblíbená ukázala jezdecká socha Jana Žižky. Bude to i ona, která tentokrát vypadne? A kdo další ji bude následovat? Hlasujte a vytvářejte spolu s námi Top 100 českých nej...

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy