20 NEJ v kultuře. Vyřazujte, doplňujte

Adam B. Bartoš
17. 8. 2006 13:50
Praha - Co považujete za "to pravé" nej v kultuře? Vyřaďte tři nejméně zajímavé počiny a doplňte je třemi novými, lepšími. Uvnitř: ANKETA

Je-li 20 položek v každé kategorii projektu Top 100 málo, pak pro kulturu to platí dvojnásob. Ukazuje se, že vyniká-li náš národ v něčem, pak je to právě na poli kulturním.

Počínaje Janem Amosem Komenským, kterého si cení nejen naše země, přes osobnosti typu Kafky, Čapka ale i Haška, Nobelovou cenou ověnčeného basníka Seiferta až po spisovatele současné, jakým je kupříkladu ve Francii žijící Milan Kundera.

Václav Havel, známější spíše pro své prezidentské angažmá než absurdní drama, je ve světě taktéž velice oblíbenou postavou. Opět se ale ukazuje, co je pro náš národ typické - naše významné osobnosti oceňujeme často až po jejich smrti. A tak, zatímco se jedni podivují, že ve výčtu Top 100 Havel chybí, druzí se dušují, že by ho tam ani nechtěli.

V hudebním světě se také máme čím pochlubit. Antonína Dvořáka tam již máme, stejně tak Bohuslava Martinů. Doporučujete Smetanu a Janáčka, Mahlera či největšího českého skladatele 18. století, Josefa Myslivečka, který se přátelil s Mozartem a pro své nadání byl v Itálii přezdíván "Božským Čechem". Je však zbytečné mít ve výčtu několik skladatelů, proto hlasujte tak, aby zbylo místo i pro umělce z dalších oborů.

To je i případ operních pěvkyň - ve výběru naleznete hned tři. Ponecháme jen Emu Destinovou? Nebo nás lépe prezentuje současná hvězda Magdalena Kožená?

Výtvarné umění zatupuje František Kupka a Alfons Mucha, navrhujete ale i fotografy Drtikola a Sudka nebo středověké malby Mistra Theodorika.

Architekt Jan Kaplický je bohužel oceňovaný více ve světě, než u nás. Jeho stavba obchodního domu v Birminghamu zdobí titulní strany prestižních architektonických časopisů a získala i mnohá ocenění. Kubismus pak představuje svébytný český architektonický směr, byť netrvající déle, než jedno desetiletí a končící ve slepé uličce - dodnes však je těch několik kubisticky vyvedených staveb velkým turistickým lákadlem.

Zajímavou postavou je i náchodský rodák, architekt Jan Letzel, který většinu času strávil v Japonsku. Jeho hirošimská stavba jako jediná přežila výbuch atomové bomby a dodnes je tak přezdívaná jako "Atomový dóm". Na zápis do Top 100 to zřejmě nestačí, ale Jana Letzela tento akt v japonsku proslavil. 

A tak bychom v kulturních vodách mohli lovit i nadále - filmařské umění prezentuje Miloš Forman, Jan Švankmajer, pochlubit se můžeme i meziválečným filmem, Karlovarským filmovým festivalem, filmem animovaným či kreslenými postavičkami z pohádek. Divadlo - to není jen ono Národní, ale i Loutkové divadlo Drak, Černé divadlo či předválečné Osvobozené divadlo V+W. To vše naleznete v anketě a svým hlasem můžete daný návrh "protlačit" do výběru 100 českých NEJ.

Samozřejmě stále můžete posílat další své tipy, pokud myslíte, že zde i nadále chybí něco důležitého.

Jak hlasovat

V anketě v tomto článku posílejte hlasy tomu návrhu, který podle vás ve dvacítce nejlepších chybí. Podle výsledku hlasování vybereme tři nejúspěšnější tipy a doplníme je do kategorie.

  • Stávající stav kategorie "kultura" a anketu, kde můžete hlasovat o nejslabších hráčích, NALEZNETE ZDE.

Aby byl výsledný počet stejný, tři stávající exklusivity, které se nesetkaly s vaším pochopením, naoopak vyřadíme. Z minulého hlasování se jako nejméně oblíbená ukázala jezdecká socha Jana Žižky. Bude to i ona, která tentokrát vypadne? A kdo další ji bude následovat? Hlasujte a vytvářejte spolu s námi Top 100 českých nej...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

V Praze se zřítila část domu, nikdo není zraněný

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě byli hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy. Na twitteru to sdělili pražští hasiči. Stav domu prověří statik.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl ČTK mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA zruší některé sankce proti Venezuele, aby podpořily dialog mezi vládou a opozicí. Povolí některá jednání s venezuelskou ropnou společností PDVSA

Zdroj: ČTK
Další zprávy