20 NEJ v kultuře. Vyřazujte, doplňujte

Adam B. Bartoš
17. 8. 2006 13:50
Praha - Co považujete za "to pravé" nej v kultuře? Vyřaďte tři nejméně zajímavé počiny a doplňte je třemi novými, lepšími. Uvnitř: ANKETA

Je-li 20 položek v každé kategorii projektu Top 100 málo, pak pro kulturu to platí dvojnásob. Ukazuje se, že vyniká-li náš národ v něčem, pak je to právě na poli kulturním.

Počínaje Janem Amosem Komenským, kterého si cení nejen naše země, přes osobnosti typu Kafky, Čapka ale i Haška, Nobelovou cenou ověnčeného basníka Seiferta až po spisovatele současné, jakým je kupříkladu ve Francii žijící Milan Kundera.

Václav Havel, známější spíše pro své prezidentské angažmá než absurdní drama, je ve světě taktéž velice oblíbenou postavou. Opět se ale ukazuje, co je pro náš národ typické - naše významné osobnosti oceňujeme často až po jejich smrti. A tak, zatímco se jedni podivují, že ve výčtu Top 100 Havel chybí, druzí se dušují, že by ho tam ani nechtěli.

V hudebním světě se také máme čím pochlubit. Antonína Dvořáka tam již máme, stejně tak Bohuslava Martinů. Doporučujete Smetanu a Janáčka, Mahlera či největšího českého skladatele 18. století, Josefa Myslivečka, který se přátelil s Mozartem a pro své nadání byl v Itálii přezdíván "Božským Čechem". Je však zbytečné mít ve výčtu několik skladatelů, proto hlasujte tak, aby zbylo místo i pro umělce z dalších oborů.

To je i případ operních pěvkyň - ve výběru naleznete hned tři. Ponecháme jen Emu Destinovou? Nebo nás lépe prezentuje současná hvězda Magdalena Kožená?

Výtvarné umění zatupuje František Kupka a Alfons Mucha, navrhujete ale i fotografy Drtikola a Sudka nebo středověké malby Mistra Theodorika.

Architekt Jan Kaplický je bohužel oceňovaný více ve světě, než u nás. Jeho stavba obchodního domu v Birminghamu zdobí titulní strany prestižních architektonických časopisů a získala i mnohá ocenění. Kubismus pak představuje svébytný český architektonický směr, byť netrvající déle, než jedno desetiletí a končící ve slepé uličce - dodnes však je těch několik kubisticky vyvedených staveb velkým turistickým lákadlem.

Zajímavou postavou je i náchodský rodák, architekt Jan Letzel, který většinu času strávil v Japonsku. Jeho hirošimská stavba jako jediná přežila výbuch atomové bomby a dodnes je tak přezdívaná jako "Atomový dóm". Na zápis do Top 100 to zřejmě nestačí, ale Jana Letzela tento akt v japonsku proslavil. 

A tak bychom v kulturních vodách mohli lovit i nadále - filmařské umění prezentuje Miloš Forman, Jan Švankmajer, pochlubit se můžeme i meziválečným filmem, Karlovarským filmovým festivalem, filmem animovaným či kreslenými postavičkami z pohádek. Divadlo - to není jen ono Národní, ale i Loutkové divadlo Drak, Černé divadlo či předválečné Osvobozené divadlo V+W. To vše naleznete v anketě a svým hlasem můžete daný návrh "protlačit" do výběru 100 českých NEJ.

Samozřejmě stále můžete posílat další své tipy, pokud myslíte, že zde i nadále chybí něco důležitého.

Jak hlasovat

V anketě v tomto článku posílejte hlasy tomu návrhu, který podle vás ve dvacítce nejlepších chybí. Podle výsledku hlasování vybereme tři nejúspěšnější tipy a doplníme je do kategorie.

  • Stávající stav kategorie "kultura" a anketu, kde můžete hlasovat o nejslabších hráčích, NALEZNETE ZDE.

Aby byl výsledný počet stejný, tři stávající exklusivity, které se nesetkaly s vaším pochopením, naoopak vyřadíme. Z minulého hlasování se jako nejméně oblíbená ukázala jezdecká socha Jana Žižky. Bude to i ona, která tentokrát vypadne? A kdo další ji bude následovat? Hlasujte a vytvářejte spolu s námi Top 100 českých nej...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy