Do eurovoleb se letos přihlásilo 30 uskupení, o deset méně než do minulých

ČTK ČTK
2. 4. 2024 16:34
Do eurovoleb se letos přihlásilo 30 uskupení, o deset méně než do minulých

Celkem 30 uskupení letos předložilo ministerstvu vnitra kandidaturu pro červnové volby do Evropského parlamentu. Ministerstvo to uvedlo na síti X. Kandidujících uskupení je o deset méně než před pěti lety. Naproti tomu počet koalic se zvýšil téměř o polovinu. Lhůta pro předkládání kandidátních listin skončila v úterý odpoledne.

O tom, která volební seskupení splnila všechny zákonem požadované náležitosti a budou tak k volbám připuštěny, rozhodne ministerstvo do 20. dubna. K minulým volbám do Evropského parlamentu před pěti lety se přihlásilo na 40 seskupení, z toho šest koalic. K volbám jich bylo připuštěno 39. Jedna ze stran totiž mimo jiné nezaplatila příspěvek na úhradu volebních nákladů ve výši 15 tisíc korun.

Kandidaturu v letošních evropských volbách, které budou v Česku 7. a 8. června, ohlásilo všech devět sněmovních stran a hnutí, přičemž jen opoziční ANO a vládní Piráti kandidují samostatně. Vládní ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidují stejně jako při posledních sněmovních volbách jako koalice Spolu, koalici Starostové a osobnosti pro Evropu vytvořilo vládní hnutí STAN a SLK. Opoziční hnutí SPD sestavilo koaliční kandidátku společně s neparlamentní Trikolorou.

 

Právě se děje

Další zprávy