Velká diplomatická výměna

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 10. 2014 14:55
Za současné vlády rozmrzla diplomatická spolupráce s Hradem.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým - Obměna velvyslanců se za Sobotkovy vlády výrazně zrychlila. Blok, do kterého se dostal exministr zahraničí Karel Schwarzenberg s prezidentem Milošem Zemanem, se v případě ministra Lubomíra Zaorálka neopakuje.

Byť ani teď nejsou prezident a ministr spojenci, v rámci obsazování diplomatických postů fungují plynule. Další balík jmen vláda schválila nedávno a Hrad s nimi nemá problém – už proto, že se o nominacích dopředu neoficiálně debatuje. Některé významné posty si ovšem politici nechávají až na příští rok.

Z velkých ambasád je pro letošek rozhodnuto o Německu a Izraeli, kam zamíří bývalý šéf civilní rozvědky. „Ivo Schwarz by měl úřad v Tel Avivu převzít ještě během tohoto měsíce,“ potvrdila Johana Grohová, tisková mluvčí ministerstva zahraničí.

Izrael patří mezi tradiční české partnery, při předloňské návštěvě děkoval tamní premiér Benjamin Netanjahu Česku za přátelství. Podobně strategické je i Německo, které je klíčové pro český export. Tam se má vypravit exministr životního prostředí z Rusnokovy vlády a současný poslanec KDU-ČSL Tomáš Podivínský. „To nemohu komentovat, vše probíhá v režimu utajení,“ uvedl.

Podle zdrojů Insideru a HN však už má všechny potřebné podpisy z české strany. V Berlíně bude navazovat na své tamní čtyřleté působení v pozici generálního konzula.

Pragmatická pauza

O zbytku významných ambasád, o něž je ze strany uchazečů značný zájem, se má rozhodovat až příští rok – ať už jde o Paříž, Londýn, Washington, nebo konzulát v New Yorku. Jedním z důvodů je, že českou politickou scénu čeká náročné období. S náběhem služebního zákona se zredukuje počet vysokých úřednických pozic, současně se i po volbách ukáže, kolik „vysloužilců“ bude vláda po světě rozmisťovat.

V případě washingtonské ambasády se o odklad zasloužily i praktické důvody. Hrad usiluje o to, aby prezidenta Zemana přijali příští rok v Bílém domě, a v takové situaci není prozíravé do diplomatických jednání nasazovat velvyslance, který si úřad a novou zemi teprve osahává – Petra Gandaloviče tak střídání ještě nečeká.

Na menších ambasádách zato běží výměna plynule. Ani v tomto případě se nejedná o bezvýznamné destinace. Minulý měsíc odjela do Kazachstánu kariérní diplomatka Eliška Žigová – dříve působila na generálním konzulátě v New Yorku, na zastoupení v Palestině nebo řídila odbor severní a východní Evropy při ministerstvu.

Kazachstán je jednou ze zemí Střední Asie, kam chce Česko nyní upřít svůj exportní zájem v souvislosti s protiruskými sankcemi a odezvou na ně. „Pro české firmy bude cílový Kazachstán, který ale může zboží dále vyvážet, přičemž cílová země klidně může být i Rusko,“ vysvětlil již dříve Václav Štika, vedoucí sektoru strojírenství státní agentury CzechTrade. Chystá se i uvolnění vízové politiky.

V polovině září tam už vyjela skupina podnikatelů z Plzeňského kraje a firma Frýdlantské strojírny Rasl a syn si odtud přivezla obchod za 9,4 milionu eur.

Spor o akademii

Z dalších zemí má být rozhodnuto o Ghaně, která také přináší zajímavé exportní možnosti. Trh se teprve rozvíjí a nabízí byznys pro podnikatele ve stavebnictví, zemědělské technice nebo energetice. V souvislosti s africkou ambasádou se hovoří o Daně Bérové, bývalé ministryni informatiky z dob Jiřího Paroubka. Podnikatelka sice odmítá, že by se měla ujmout ghanského velvyslanectví, zdroje Insideru a HN však hovoří o tom, že za českou stranu je její odjezd už připravený.

Podle původních plánů se měli letos prostřídat i šéfové zastoupení ve Vatikánu, ale z dohody sešlo. Sem měl přesídlit exministr zahraničí Cyril Svoboda, jenomže se nedokázal dohodnout se současným prvním náměstkem Petrem Drulákem na budoucnosti Diplomatické akademie. Jednu provozuje Černínský palác a druhou, soukromou, má právě Svoboda. Podmínkou jeho vatikánské mise bylo, že svou instituci přejmenuje, což bývalý lidovecký předseda odmítl.

Nejde o jediného zájemce o místo v papežském státu – rád by tam odjel i hradní protokolář Jindřich Forejt. Toho už Hradu dokonce navrhla vláda Petra Nečase, a na prezidentově stole tak pořád leží nominace, kterou žádná nová nenahradila.

Kateřina Surmanová

 

Právě se děje

Další zprávy