V hlavě Jana Herzmanna: Tolik variant na vládnutí tu ještě nebylo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 10. 2013 13:09
Tak kdo nám vlastně bude vládnout?
Foto: Tomáš Kunc

Komentář – Tak kdo nám vlastně bude vládnout?

Když se podívám na všechny včera zveřejněné předvolební průzkumy a analýzy, jde mi z toho tak trochu hlava kolem. Ve Sněmovně skoro jistě bude pět stran: ANO 2011, ČSSD, KSČM, ODS a TOP 09. Na tom se všechny agentury shodly. Jenže jsou tu ještě další čtyři, kterým se to může podařit: Hlavu vzhůru, KDU-ČSL, SPOZ a Úsvit. A podle toho, kolik z nich a které nakonec pětiprocentní hranici překročí, se teprve bude moci začít hledat parlamentní většina. Garantuji vám, že tolik variant tu ještě nebylo.

Začněme levicí. Ta sice za poslední půlrok oslabila, pořád má však největší šanci sestavovat vládu. D´Hondtova metoda výpočtu mandátů je velmi ošidná, ale kdyby se do Sněmovny probojovala z menších stran jen SPOZ, měla by v ní levice většinu kolem 110 poslanců, a dokonce i kdyby se Zemanovci neprosadili, ale neprosadila se ani žádná jiná strana, která je teď kolem pětiprocentní hranice, sociálním demokratům a komunistům by to vyšlo a asi by se nejednalo o většinu úplně těsnou. Levicová vláda tedy zůstává nejpravděpodobnější variantou.

Ale ouha. Mezi všemi „nejistými“ subjekty má největší šanci na vstup do Sněmovny KDU-ČSL. Kdyby se jí zadařilo a Zemanovcům ne, mohli bychom si zopakovat pověstnou situaci 100 : 100. Cestou k většinové vládě by pak byla jedině nějaká koalice „přes střed“, což je však koncept, který se pranic nelíbí prezidentu Zemanovi. Jednou z možností je, že by se sociální demokraté spojili s TOP 09 i ODS a přibrali třeba i KDU-ČSL. Připadá vám to nepravděpodobné? Jen si vzpomeňte, kolik naprosto nepravděpodobných věcí jsme už v české politice viděli. Zajímá mne, jak by se takové koalici říkalo: supervelká? Anebo by mohla vzniknout vláda na půdorysu ČSSD – ANO – KDU-ČSL. Numericky vzato bez problémů, také kolem 110 mandátů, ale umíte si takovou sestavu představit?

To mne přivádí k úvahám o úloze Andreje Babiše při sestavování příští vlády. Dnes prakticky všichni přísahají: „S Babišem nikdy!“ Vydrželo by toto svaté nadšení tváří v tvář pokušení získat pár ministerských křesel a možná i to premiérské? Ale na druhé straně, chce-li Babiš příští parlamentní volby vyhrát, neměl by stůj co stůj zůstat v opozičních lavicích?

Pravice může samozřejmě na sestavování vlády zapomenout. TOP 09 a hlavně ODS ztratily proti roku 2010 tak velkou porci podpory, že by patrně většinu nesestavily ani s Babišem a Bělobrádkem dohromady.

Pokud se v tom trochu přestáváte orientovat, nedivím se. A to jsme si ještě nezačali hrát s variantami, že by se do Sněmovny dostal i Úsvit nebo Hlavu vzhůru, případně oba. Jediné, co se z téhle nepřehledné situace dá vyvodit, je poučení: „Na taktickou volbu nesázejte, je jen malá šance, že vyjde.“ Rozumná strategie přemýšlivého voliče je v těchto volbách buď volit stranu či hnutí, kterým opravdu věří, nebo sáhnout k negativní volbě a hlasovat proti zájmům stran a hnutí, která nenávidí. Obojí má smysl. Třetí cestou je na volby se vykašlat a užít si prodloužený víkend. Pštrosi mají také právo na život.

JAN HERZMANN

 

 

Právě se děje

Další zprávy