Schröderovi povodeň pomohla ve volbách. Je to šance i pro Nečase?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 6. 2013 12:33
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Do voleb zbývá přesně rok. Jak do nich promluví povodně? Z vlády jsou od neděle nejviditelnější členové ODS.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se objevil na tiskové konferenci neoholený a s ustaraným výrazem ve tváři. Premiér Petr Nečas a ministr zemědělství Petr Bendl uspořádali tiskovou konferenci s pozadím zaplavených Zálezlic.

Petr Nečas se objevil i v Ústí nad Labem, ale jenom na suchu. Do člunu nevlezl. Dává si pozor, aby to nepřehnal a nevystavil se obvinění ze snahy získávat přemrštěnými či teatrálními vystoupeními politické body. V době, kdy sociální sítě jsou plné koláží a vtipů na jakýkoliv politický přešlap, by to bylo dvojnásob nebezpečné (povodně roku 2002 v tomto ohledu ještě spadají do staré éry, nebyl Facebook ani Twitter).

Mohou být povodně pro ODS bodem obratu, kterým začne stahování náskoku ČSSD v průzkumech? Politolog Tomáš Lebeda z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se domnívá, že to vyloučené není. Argumentuje přitom povodněmi v roce 2002.

„Tehdy povodně zvedly důvěru ve vládu Vladimíra Špidly a podzimní komunální volby pro ně dopadly poměrně velmi slušně. Což po vítězných parlamentních volbách nebývá zvykem.“

(Strany tehdejší koalice dostaly 28 procent hlasů, opoziční ODS 25 procent – pozn. red.)

Přírodní katastrofy, jako je povodeň, jsou podle něj pro politiky velkou šancí.

„Je to jedna z mála situací, kdy se politici mohou prezentovat tak, že velmi intenzivně pracují pro lidi, a lidé to tak vnímají. Jindy politika lidem připadá jako něco odtažitého, jako řešící problémy, které se jich netýkají, nebo spíš ohrožují jejich zájmy. Tady se mohou politici prezentovat v pozitivním světle,“ uvedl Lebeda pro Insider.

Jeho kolega, politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze, naopak možnosti politiků získat při podobných událostech hlasy navíc nepřeceňuje.

„Pro občany bude důležité, jak se jim pomůže při odklízení následků, a nemyslím si, že je pro ně důležité, zda na ministerstvu sedí politik té nebo které strany. Že by tito lidé začali tuto stranu vnímat lépe – ve smyslu to jsou ti, kteří nám pomohli,“ domnívá se Just.

ČSSD je na celostátní úrovni velmi opatrná. Zatím vládu za povodně nekritizuje. Obvinění, že nějaký politik na neštěstí lidí postižených povodněmi vytlouká politický kapitál, bývají ta nejvážnější a dlouho se pamatují.

Navíc v čele řady postižených měst a vesnic stojí členové strany. Například starosta Mělníka Ctirad Mikeš nebo primátoři Děčína a Ústí nad Labem František Pelant a Vít Mandík.

Petr Just si myslí, že na kritiku ale ještě dojde. Hlavně v předvolební kampani.

„Nepochybuji o tom, že povodně se stanou předmětem volebního boje a že politici toto téma budou otevírat. Jedni budou vyčítat, kdo co neudělal, druzí budou tvrdit, co všechno udělali. Jakákoliv vláda bude prezentovat, že dělá pro lidi, co lze. Jakákoliv opozice bude kritizovat, že se mnohé dalo udělat lépe nebo dříve,“ říká Just.

Tvrdé spory už teď cloumají Prahou.

V pondělí bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že stavba protipovodňových bariér začala pozdě. Radní z TOP 09 mu pak vyčetli, že jim nepředal seznam kontaktů pro případ povodně a to zdrželo záchranné práce. Starostové městských částí za ODS magistrát ostře napadají za nezvládnutí situace.

„V Praze povodně vedly k tomu, že se tam řešily politické spory mezi ODS a TOP 09, to je krajně nevhodné. Politici to v tomto smyslu nezvládli. Namísto toho, aby společně pracovali, tak od samého počátku vytvářeli atmosféru, že někdo za něco může, někdo něco nezvládl, zneužívali živelnou katastrofu k osobnímu politickému prospěchu. To by si možná veřejnost měla zapamatovat,“ soudí Lebeda.

Trochu odlišná je situace v sousedním Německu. Parlamentní volby tam budou už v září. Návštěvu Angely Merkelové v zaplaveném Pasově tak Němci porovnávají s nezapomenutelnými fotografiemi Gerharda Schrödera, který v srpnu 2002 krátce před volbami přijel na zaplavená místa v gumákách a zeleném plášti.

V jeho tehdejším energickém vystupování při živelné pohromě někteří němečtí analytici viděli jeden z důvodů senzačního finiše předsedy SPD. Schröder z téměř beznadějného postavení v průzkumech nakonec sociální demokracii dotáhl k těsné výhře nad CDU.

Tehdy ale v Německu zbývalo do voleb jen necelých šest týdnů, v Česku rok. A letošní povodně nejsou tak katastrofální jako ty před jedenácti lety.

Martin Novák

 

 

Právě se děje

Další zprávy