O místo v čele pražské kandidátky ODS si řekl Svobodův spojenec

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 2. 2014 13:27
Loni na podzim zvolený předseda ODS v Praze Filip Humplík Insideru řekl, že má zájem být lídrem komunální kandidátky v hlavním městě.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Letitý vládce pražského magistrátu už má jméno, které se i v čase zacházející slávy veřejně hlásí o post primátora.

Loni na podzim zvolený předseda ODS v Praze Filip Humplík Insideru řekl, že má zájem být lídrem komunální kandidátky v hlavním městě. „Není to tak, že předseda pražské ODS má být automaticky v čele kandidátky. Ale abych nekandidoval, to by musel přijít někdo, kdo by mě přesvědčil, že jeho program je lepší než ten můj,“ řekl Humplík.

Nepočítá přitom, že by ODS našla pro volby nějakou zcela novou tvář jako třeba minule TOP 09 bankéře Zdeňka Tůmu. „Já osobně tomu příliš nefandím. Máme dost úspěšných starostů,“ myslí si Humplík.

Jako jeho první konkurent se v ODS nabízí lídr posledních komunálních voleb a pozdější primátor Bohuslav Svoboda a v zákulisí se také hovoří o starostce Prahy 2 Janě Černochové. Oba jsou zároveň poslanci Sněmovny, a možná i proto zatím úvahy o kandidatuře v komunálních volbách odmítají komentovat s tím, že jsou předčasné.

Navzdory tomu se už v ODS o komunálních volbách mluví a zdroje z této strany říkají, že se Svobodou se zatím do pražského týmu příliš nepočítá. „Myslím, že ve věci kandidatury není ani příliš aktivní,“ uvedl další z občanských demokratů s tím, že vliv na to může mít i Svobodova porážka na lednovém kongresu strany v boji o místopředsednické křeslo.

Svobodův návrat do čela pražské kandidátky komplikují dvě věci. První je obvinění kvůli Opencard, které sice exprimátorovi nezabránilo uspět ve volbách do Sněmovny, ale na druhou stranu z něj může udělat terč v pražské kampani. A v ODS si také uvědomují, že obvinění se v čase zbývajícím do voleb může změnit v obžalobu.

Ještě podstatnější pak je to, že proti Svobodovi stojí nezanedbatelná část pražské organizace. „Udělal to, co bylo potřeba, poradil si s kmotry. Jenže tím si nutně znepřátelíte řadu lidí,“ dodává už citovaný zdroj. Koneckonců – z podobných důvodů se Svoboda vzdal také obhajoby postu předsedy pražské ODS a na své místo podpořil právě Humplíka.

Naopak Janě Černochové dává šance do komunálních voleb její pozice úspěšné starostky v Praze 2 a s tím je spojeno i to, že ji na rozdíl od Humplíka Pražané znají. Část straníků si navíc myslí, že by mohlo na voliče zapůsobit, kdyby ODS do čela kandidátky postavila ženu.

Na druhé straně si v ODS uvědomují, že s Černochovou by mohl u části voličů nastat podobný problém jako svého času s Miroslavou Němcovou – totiž představit ženu, která je v pražské ODS už od 90. let, jako novou „čistou“ tvář.

V rozhodování, koho vyslat do boje o pražský magistrát, hraje roli také to, že ODS v hlavním městě hrozí historická porážka. Po triumfu v roce 2006, kdy ODS sama měla většinu v zastupitelstvu, přišla za čtyři roky porážka od TOP 09 a historicky nejnižší volební zisk (23 procent). Propad popularity pak ještě zvýraznily loňské sněmovní volby, v nichž ODS volilo v hlavním městě jen 12 procent voličů, zatímco ještě v roce 2010 jí dala hlas čtvrtina volících Pražanů.

Jen připomínáme, že někteří soupeři pro lídra kandidátky ODS už jsou známi – za Stranu zelených je to Petr Štěpánek, za komunisty Marta Semelová a za hnutí ANO by měl být v čele seznamu kandidátů Jan Kasl, mimochodem někdejší primátor za ODS.

TOP 09 ani ČSSD, které nyní vládnou v koalici na magistrátu, zatím kandidáta nevybraly.

Lucie Kudláčková

 

Právě se děje

před 2 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 34 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy