Mistr taekwondo Hulinský má na školství za soupeře volejbalistu Lébla

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 1. 2014 15:39
Místa náměstků jsou nyní hlavní agendou vznikající vlády.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Doposud prakticky neohrožený kandidát na post „sportovního“ náměstka na ministerstvu školství našel protivníka.

Proti mistru umění taekwondo Petru Hulinskému z týmu ČSSD se totiž o tuto pozici bude za hnutí ANO zřejmě ucházet také někdejší šéf volejbalového svazu Antonín Lébl.

Jeho nominaci potvrdil Andrej Babiš. „Ano, Antonín Lébl by mohl být kandidátem hnutí ANO na post náměstka pro sport, pokud nám ČSSD toto místo nabídne,“ řekl Insideru.

Samotný Lébl tuto možnost nevyvrátil. „Nebudu to v tomto okamžiku komentovat,“ napsal Insideru v SMS zprávě.

Post náměstka pro sport je v resortu důležitou pozicí. V příštích letech bude mít na starosti mimo jiné nové nastavení systému podpory sportu, do kterého ze státní kasy tečou miliardy korun.

Také budoucí ministr školství a Hulinského spolustraník senátor Marcel Chládek potvrdil, že jméno Antonína Lébla je mezi návrhy. Konečné rozhodnutí, kterou oblast resortu by měl náměstek nominovaný hnutím ANO případně na starosti, padne až poté, co se předsedové jednotlivých koaličních stran dohodnou na systému, jak budou náměstci koaličních stran na jednotlivá ministerstva obsazováni.

Podle zdrojů Insideru by v případě zástupce ANO mělo jít buď o sport, nebo o evropské fondy, i když ve druhém případě chtěl Marcel Chládek původně zachovat kontinuitu a ponechat ve vedení náměstka Michala Zaorálka.

Za „soubojem“ mezi Hulinským a Léblem lze vidět také soupeření o vliv mezi dvěma mocnými sportovními funkcionáři – současným šéfem Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a předsedou České unie sportu (dříve ČSTV) Miroslavem Janstou.

"To co se děje s nominací na ministerstvo školství, je zatím největší gradací sporu mezi nimi," řekl Insideru zdroj ze sportovního hnutí. Doplnil, že v návrzích na sportovního náměstka se  postupně objevila jména Vosyka, Pavelka či Haník a že Miroslav Jansta by nyní byl ochoten Léblovu kandidaturu podpořit.

Jansta a Kejval byli původně nerozlučnou dvojkou. Už od pádu loterijní firmy Sazka, která ve svých dobrých časech zajišťovala pravidelný přísun stovek milionů korun do sportu, se ale začaly vést debaty, jakým způsobem tento finanční výpadek nahradit.

A spolu s tím se postupně začaly rozcházet představy ČOV a ostatních sportovních organizací jako ČUS, Sokol, Sdružení sportovních svazů, přes koho by měly téct veřejné peníze do sportu a kdo a jak by je měl rozdělovat.

Přitom tu rozhodně nejde o malé peníze. Vedle dvou miliard korun, kterými stát přispívá na sport, například v předminulém roce uvolnil z rozpočtu navíc 800 milionů jako částečnou náhradu příjmů, o které sportovci přišli změnou loterijního zákona.

Peněz by přitom do této oblasti mělo putovat zřejmě ještě více – sport je totiž jednou z deklarovaných priorit nastupujícího ministra školství Marcela Chládka; ostatně zákon o jeho podpoře řadí budoucí ministr mezi tři nedůležitější legislativní normy, které by chtěl za svého působení připravit či novelizovat.

Mezi ČOV a ČUS to ale skřípe, i pokud jde o „drobnější“ výdaje. Nejčerstvějším příkladem je stavba olympijského areálu pro veřejnost na pražské Letné. Proti Kejvalovu projektu se z ČUS i dalších organizací ozývají hlasy, že areál za 80 milionů je zbytečně drahý a nepodařilo se ho správně „mediálně“ prodat.

Jak známo, místa náměstků jsou nyní hlavní agendou vznikající vlády.

Podle důvěryhodného zdroje z ČSSD navrhl předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka za náměstka na ministerstvo spravedlnosti Pavla Šterna a na ministerstvo životního prostředí Tomáše Novotného. Nominace na náměstka ministra zemědělství za ČSSD se pak zúžila na exposlance Svatopluka Skopala.

Štern přitom již v resortu spravedlnosti pracuje – je ředitelem Probační a mediační služby, která mimo jiné pomáhá při řešení konfliktů spojených s trestnou činností. Tomáš Novotný je zase někdejším šéfem regionálního operačního programu pro střední Čechy v době hejtmanství Davida Ratha.

JAKUB NOVÁK, JAN NĚMEC

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy