Ministr Němeček plánuje velké škrty ve zdravotnictví, chce ušetřit

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 4. 2014 14:21
Ministerstvo si nechalo vypracovat analýzu, jak ušetřit ve zdravotnictví. Počítá třeba s centrálními nákupy pro všechny fakultní nemocnice.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Začínají velké škrty, ohlásil šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Shrnul je v osmistránkovém dokumentu, který chce příští týden předložit vládě a který má deník Insider k dispozici.

Hovoří se v něm o centrálních nákupech pro fakultní nemocnice, o smlouvách na internetu nebo měření kvality péče. "Opatření si vyžádají několik měsíců až let velmi tvrdé práce," řekl ke svému plánu Němeček.

Pojišťovny dostanou na provoz méně

Jako první prý začne škrtat v pojišťovnách. Chce, aby začaly zveřejňovat všechny své smlouvy i se všemi dodatky. "Tak aby bylo zřejmé, za jaké výkony je placena jaká úhrada," píše se například v dokumentu.

Pojišťovny také přijdou o část peněz na provoz. Zatímco doposud spolykaly platy zaměstnanců a jejich kanceláře od 3,24 do 3,41 procenta všech peněz, do budoucna by to mělo být asi o 0,3 procenta méně. "To by znamenalo úsporu přes 700 milionů korun," upřesňuje vizi Němeček. Uspořený balík chce poslat na léčení pacientů.

Čeho budou mít naopak pojišťovny víc, jsou hlášení. Ministerstvo prý totiž nemá dostatek dat. "Ta jsou přitom používána jako podklad pro přípravu úhradové vyhlášky," připomíná šéf resortu.

Bude hloubková kontrola

Škrtat ale budou muset i nemocnice.

Němeček si chce posvítit třeba na externí dodavatele. Pošle na ně hloubkovou kontrolu. "Pokud si nemocnice objednává služby u externistů, musí k tomu mít důvod. Outsourcing totiž může být vhodným nástrojem ke snížení nákladů na zajištění činností, současně ale může sloužit jako zástěrka pro vyvádění finančních prostředků z nemocnic,“ vysvětluje Němeček.

Současně plánuje nakupovat pro špitály centrálně. "V současné době se připravuje centralizovaný nákup bezpečnostních služeb, osobních automobilů a kancelářských potřeb. Později se bude týkat i zdravotnického materiálu a léčivých přípravků," uvádí dokument.

A šetřit se bude i při léčení. Němeček se třeba rozhodl po letech oprášit přístrojovou komisi - skupinu odborníků, kteří by posuzovali, jaký zdravotnický prostředek ještě lidem pojišťovna zaplatí a jaký už ne.

 

Právě se děje

Další zprávy