Miloš Zeman hledá na Hrad šest nejbližších opor, dalších sedm se uvidí časem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 2. 2013 15:23
Měsíc před inaugurací hledá Miloš Zeman obsazení 13 vrcholových úřednických postů ve svém hradním týmu. Jde o úředníky, kteří zajišťují pro prezidenta servis a jejichž schopnosti a loajalita významně ovlivňují obraz prezidentského úřadu navenek. Kdo tyto posty zastával a koho Zeman do týmu hledá?
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Měsíc před inaugurací hledá Miloš Zeman obsazení 13 vrcholových úřednických postů ve svém hradním týmu.

Jde o úředníky, kteří zajišťují pro prezidenta servis a jejichž schopnosti a loajalita významně ovlivňují obraz prezidentského úřadu navenek. Kromě kancléře a jeho zástupců, šéfa sekretariátu, šéfa protokolu a tiskového mluvčího jde také například o post vedoucího zahraničního odboru, šéfa hradní legislativy nebo místo v čele památkové péče a archivu.

Přesněji řečeno, Zeman hledá zcela určitě polovinu vyššího úřednického týmu, protože podle zjištění Insideru přesně šest lidí z těchto pozic z Hradu odchází či chce odejít. Zbývající o své budoucnosti mlčí nebo nechávají svoji budoucnost otevřenou.

Weiglova výpomoc

Jak známo, nový prezident může na čtvrt roku odložit obsazení asi nejdůležitější funkce kancléře, protože Klausův úředník Jiří Weigl se uvolil ještě zhruba tento čas na Hradě pokračovat.

Hledat ale musí na postech kancléřových zástupců, protože Petra Hájka, autora vět o Antikristu, Zeman výslovně vyloučil a druhý zástupce, Petr Mužák (vicekancléř pro ekonomiku a organizační záležitosti, který má na starosti například chod příspěvkových organizací Hradu), je s Klausem také spjat celá dlouhá léta, protože pro něj pracoval jako personalista na Úřadu vlády. Insider se od něj pokusil získat odpověď, jaké má po Klausově konci plány, ale odpovědi jsme se ani po několika dnech nedočkali.

Nový člověk přijde i na místo sekretáře, který organizuje prezidentovi program a zajišťuje přísun informací potřebných pro rozhodování. Václav Klaus měl na této pozici Martina Slaného, ekonoma, kterého si sám vybral mezi studenty VŠE během svých přednášek. Tomáš Slaný říká, že budoucnost ještě neměl čas řešit, ale z jeho slov lze vyčíst, že pobyt na Hradě se Zemanem není jeho prioritou.

„Obecně platí, že bych rád zůstal v nějakém kontaktu s panem prezidentem Klausem a jako ekonom byl více publikačně aktivní v odborném ekonomickém tisku,“ napsal v reakci pro Insider.

V Zemanově týmu podobnou pozici, jaká připadá na prezidentova sekretáře, navíc zastává Jaroslav Hlinovský, jehož nepostradatelnost se projevila už tím, že jej budoucí prezident jmenoval jako prvního, s kým ve svém prezidentském týmu počítá.

Mluvit bude studentka

Stejně je to se studentkou politologie Hanou Burianovou, která jako mluvčí Zemanova týmu téměř stoprocentně vystřídá Klausova Radima Ochvata. „Tuto otázku jsme zatím s panem Zemanem neřešili,“ říká sice na přímý dotaz Burianová, Ochvat však už oznámil, že na Hradě skončí.

Do sféry prezidentova programu, který se často rozepisuje na minuty, spadá další post, kde bude muset Miloš Zeman měnit, a to osoba šéfa protokolu. U Klause jím byl Jindřich Forejt a jeho osud ukazuje, co pro prezidenta znamenal – v posledních měsících pro něj končící prezident v licitaci o diplomatické posty vybojoval velvyslaneckou misi ve Vatikánu.

Miloš Zeman však bude muset uvažovat, kde najde i méně viditelné, ale neméně důležité úředníky. Zahraniční odbor Hradu zatím vede Ladislav Mravec, disident a později kariérní diplomat, který působil v éře ministrů Josefa Zielence a Jaroslava Šedivého jako vrchní ředitel resortu.

O svých plánech jako většina jeho kolegů mlčí, jistě však odejde vedoucí politického oddělení Ladislav Jakl, jehož služby nový prezident veřejně odmítl.

Odboru legislativy pak na Hradě vládne náměstkyně někdejších sociálnědemokratických ministrů Miloše Kužvarta a Marie Součkové Dana Římanová. Na otázku, jaké má další plány, sice neodpověděla, ale může rozhodnout to, jak se Miloš Zeman podívá na její posudek, jímž zpochybnila Klausovu argumentaci při obhajobě amnestie (psali jsme podrobně v Insideru 15. ledna).

Zeman by si měl najít i nanejvýš loajálního člověka pro bezpečnostní odbor, který zajišťuje ochranu před únikem informací a spolu s kancléřem například sestavuje seznam funkcí, pro něž je potřebná bezpečnostní prověrka. U Klause momentálně tento post není obsazen.

Tři ženy na čekané

Ve hře o budoucnost jsou pak na Hradě ještě další tři ženy. Památkový odbor Hradu, v rámci státní správy veskrze autonomní, řídí historička umění, Klausovu příteli Milanu Knížákovi blízká Ivana Kyzourová, archiv Hradu ovládá Klausova souputnice z ODS Libuše Benešová.

Bývalá předsedkyně Senátu a místopředsedkyně ODS odešla na Hrad z hlavní kanceláře občanských demokratů kvůli neshodám s Klausovým nástupcem Mirkem Topolánkem.

„Pro mne je to zatím velmi předčasná otázka, já to momentálně neřeším,“ uvedla na přímý dotaz, zda zůstává, nebo se rozhodla následovat Václava Klause.

Kdo se setrváním v roli tajemnice první dámy nepočítá, je Libuše Schmidová. „Pro mne je jisté, že zůstanu předsedkyně dozorčí rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových,“ řekla deníku Insider žena, která před nástupem na Hrad v roce 2003 pracovala v oddělení zahraničních styků pražské Vysoké školy ekonomické.

Martina Machová

Foto: Vojtěch Marek/Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy