Michal Hašek si koupil byt, vybavení zaplatil slovenský biskup

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 10. 2012 9:02
Druhý muž sociální demokracie a nepsaný lídr všech hejtmanů Michal Hašek je dva roky ve vážném podezření ze střetu zájmů.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Druhý muž sociální demokracie a nepsaný lídr všech hejtmanů Michal Hašek je dva roky ve vážném podezření ze střetu zájmů.

V roce 2010 si půjčil od bratislavského biskupa Církve československé husitské Jana Hradila 750 tisíc korun na vybavení nového bytu. Závazek by měl splatit do pěti let, tedy v roce 2015.

Podmínky půjčky nejsou známy. Věřitel se o nich odmítá bavit, hejtman na otázku odpovídá jen to, že půjčka není bezúročná.

Přitom bychom měli znát víc, protože biskup Hradil není jen duchovním a dlouholetým starostou Újezdu u Brna, ale také podnikatelem, který získává v Haškově kraji veřejné zakázky. Jeho oborem se stalo zdravotnictví, respektive laboratorní diagnostika.

Právě v roce 2010 koupil čtvrtinu společnosti MDgK plus, která ten samý rok rozšířila působnost do vyškovské nemocnice. Zřizovatelem je tam Jihomoravský kraj.

V roce 2010 se také „Hradilově“ společnosti začalo dařit výrazně lépe, než bylo do té doby zvykem. Pronajala si ve vyškovské nemocnici prostory a provozuje celou patologii, přičemž tento obor a s ním spojené služby patří podle lidí z branže k tomu ziskovému, v čem lze ve zdravotnictví podnikat.

Odrazily to i dokumenty z obchodního rejstříku, podle nichž rostl od roku 2009 obrat firmy a zvýšil se i zisk po zdanění. Obrat roku 2009 činil 3,47 milionu, roku 2010 to bylo 8,11 milionu, 2011 pak 12,51 milionu, druhá ze zmíněných položek se zvedla z 867 tisíc roku 2009 na 1,41 milionu v roce 2010 a 1,21 milionu v roce 2011.

V oficiálních dokumentech nemocnice najdeme větu, odkud tyto peníze plynou. „Nájemce si účtuje provedenou práci k úhradě z prostředků veřejného zdravotního pojištění sám,“ píše se ve výročních zprávách nemocnice za roky 2010 a 2011. Výši nájmu nemocnice nesdělila.

Do doby, než se tu „pitevního provozu, bioptických a cytologických služeb“ (citace z webových stránek) ujala MDgK plus, pracovali pro nemocnici vlastní patologové nebo tyto služby zajišťovala Fakultní nemocnice Bohunice v Brně.

Ta však náhle smlouvu vypověděla. „Pan ředitel řekl, že má od pojišťoven jen určitou limitaci výkonů. Kdyby se to nestalo, obstarávali by nám tuto službu dodnes,“ říká ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová s dovětkem, že navíc o vlastní patology přicházela.

„Jsem ráda, že mám tuto službu vůbec zajištěnou a nemusím vzorky vozit do jiného kraje,“ komentuje nyní dva roky staré rozhodnutí si patologické a laboratorní služby najmout u MDgK (o výdělek ve Vyškově se ucházela ještě společnost ze Zlínska, její jméno si však ředitelka s odstupem dvou let ani nepamatuje).

Haškův věřitel odmítá, že by v dobrém obchodu „jeho“ firmy hrála třičtvrtěmilionová půjčka hejtmanovi roli.

„Půjčil jsem zcela bez jakékoliv vazby,“ tvrdí kněz, který mimochodem oddával pro druhé manželství někdejšího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. „Půjčil jsem několika přátelům. Myslím si, že když ty peníze člověk má, může s nimi naložit, jak chce,“ říká, jako by jeho věřitel Michal Hašek byl navzdory významnému a vlivnému postavení obyčejným smrtelníkem.

K podnikání ve zdravotnictví se pak husitský biskup prý také dostal kvůli snaze pomáhat. „Měl jsem možnost laboratořím pomoci a koupil jsem si podíl,“ líčí Hradil, který se prý ke MDgK plus dostal zprvu tak, že jí pronajal prostory ve svém domě.

Hejtman Michal Hašek nad otázkami po detailech půjčky projevuje pozoruhodnou lehkovážnost v rozhodování, od koho si půjčuje, i když jde o stotisícové částky.

„Vůbec netuším, že pan biskup se vedle věcí duchovních a funkce starosty údajně věnuje podnikatelským aktivitám,“ tvrdí v SMS zprávě navzdory tomu, že předtím Insideru ve shodě s Janem Hradilem potvrzuje, že jsou dlouhá léta přáteli.

Z první věty pak místopředseda ČSSD vyvozuje logický závěr: „Nemohu tedy ani vědět o vámi zmiňovaném vztahu nemocnice ve Vyškově s takovým privátním subjektem.“

Na dotaz, zda se domnívá, že je tato vazba v pořádku, už jihomoravský hejtman ani neodpověděl a vynechal i dotaz, co s informací, že jeho věřitel podniká v krajem řízené organizaci, hodlá udělat.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy